اجتماعی

آخرین تمهیدات واحد راهنمایان برای حجاج ایرانی در مشاعر مقدسه

آخرین تمهیدات واحد راهنمایان برای حجاج ایرانی در مشاعر مقدسه

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برگزیده های ایران، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین اژدری؛ مسئول واحد راهنمایان حجاج ستاد مکه، آخرین تمهیدات این واحد برای زائران ایرانی در مشاعر مقدسه را تشریح کرد.

وی افزود: در رابطه با فعالیت واحد راهنمایان در مشاعر مقدسه به‌ویژه در عرفات و منا، جلساتی با دست‌اندرکاران کشور میزبان و اعضای ستاد بحران و تدارکات برگزار شد.

اژدری اضافه کرد: چادر واحد راهنمایان در عرفات روبروی چادر بعثه مقام معظم رهبری قرار دارد و مناطقی را که پیش‌بینی می‌شود زائران در آنجا گم شوند شناسایی و نیروهای خود را در آن مناطق مستقر خواهیم کرد که از جمله این اماکن، ورودی و خروجی «جبل‌الرحمه» است که با توجه به حضور گسترده زائران، این منطقه برای ما بسیار حساس و مهم است.

مسئول واحد راهنمایان ستاد مکه در ادامه از زائران ایرانی خواست در صورتی که لزومی ندارد به سمت جبل‌الرحمه نروند، و اگر به این مکان مراجعه کردند از نیروهای ایرانی که با کاورهای زردرنگ مستقر هستند، راهنمایی بگیرند.

وی گفت: ۱۰ نیروی ایرانی با پلاکاردهای زردرنگ بزرگ با عنوان «به سمت چادرهای ایرانی» در ورودی جبل‌الرحمه مستقر می‌شوند و در خیابان ۶۰۰ و ۶۰۲ عرفات نیز برای انتقال زائران، دو ماشین برقی مستقر خواهیم کرد.

اژدری گفت: در هر مکتبی در عرفات دو نیرو حضور خواهند داشت و با توجه به این که نیروهای این مکاتب آشنا به مسیرها و چادرها هستند، گمشدگان را به چادرهای محل استقرار خود راهنمایی و تحویل می‌دهند.

وی یادآور شد: فعالیت ما در عرفات از ظهر روز هشتم ذی‌الحجه به افق عربستان آغاز خواهد شد و تا بعد از ظهر روز نهم ذی‌الحجه که زائران به سمت منا حرکت می‌کنند، ادامه دارد.

اژدری درباره فعالیت این واحد در منا گفت: عمده کار این واحد در منا مربوط به بحث جمرات است که شیفت‌بندی لازم در این زمینه صورت گرفته و نفرات مشخص شده‌اند و در نقاط رفت و برگشت جمرات راهنمایان ایرانی مستقر خواهند شد.

مسئول واحد راهنمایان از زائران ایرانی خواست که در مسیر رفت و برگشت جمرات به راهنمایان ایرانی با کاور زردرنگ توجه کنند و از مسیری که آنها مشخص می‌کنند، استفاده کرده و در مسیرهای انحرافی تردد نکنند. زائران ایرانی در صورتی که در جمرات مسیر را گم کردند می‌توانند با شماره تلفن همراه ۰۵۶۱۹۶۶۲۳۸ تماس بگیرند و موقعیتشان را به ما اعلام کنند.

چرا مراقبت از کارت “نُسُک” برای زائران حج ضروری است؟

اژدری تصریح کرد: کارت نُسُک طراحی شده از سوی وزارت حج عربستان، در بحث شناسایی موقعیت زائران در مشاعر مقدسه کمکی نخواهد کرد، بنابراین ما از زائران می‌خواهیم در صورت گم کردن مسیر در عرفات و منا حتما به ۹ مکتبی که در مشاعر مقدسه داریم، مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: اگر زائران ایرانی جایی احساس کردند که مسیر را گم ‌کرده‌اند و نیروهای ایرانی با کاورهای زردرنگ حضور ندارند، خیلی به مسیر خود ادامه ندهند و در صورت امکان به نیروهای پلیس مستقر مراجعه و یا با شماره تلفن همراه ذکرشده تماس بگیرند.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا