اجتماعی

آغاز به‌کار نشست رؤسای قضایی کشورهای عضو سازمان شانگهای

آغاز به‌کار نشست رؤسای قضایی کشورهای عضو سازمان شانگهای

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برگزیده های ایران، نوزدهمین نشست رؤسای نظام‌های قضایی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با یک دقیقه سکوت به احترام شهدای خدمت ایران به میزبانی کشور ازبکستان آغاز به‌کار کرد. کاظم غریب‌آبادی؛ معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضاییه به‌نمایندگی از رئیس قوه قضاییه که قرار بود در این نشست شرکت کند، ریاست هیئت قضایی جمهوری اسلامی ایران را به‌عهده دارد.

در ابتدای این نشست، عالی‌ترین مقامات قضایی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به احترام شهادت آیت‌الله رئیسی؛ رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و سایر شهدای خدمت یک دقیقه سکوت کردند.

پیشنهادات حقوقی ایران در اجلاس وزرای دادگستری سازمان همکاری شانگهای

به گزارش برگزیده های ایران، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای؛ رئیس قوه قضاییه به دلیل برگزاری مراسم و آیین‌های مربوط به تکریم، تشییع و تدفین شهید آیت‌الله رئیسی و دیگر شهدای خدمت که در سانحه بالگرد رئیس جمهور به شهادت رسیدند، و نیز حضور در جلسات سران قوا به منظور بسترسازی انتخاب رئیس جمهور آینده بر اساس قانون اساسی سفر به ازبکستان به منظور شرکت در نوزدهمین نشست رؤسای نظام‌های قضایی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای را لغو کرد و کاظم غریب‌آبادی؛ معاون امور بین‌الملل خود را در رأس هیئت قضایی کشورمان به این اجلاس اعزام کرد.

دیدار معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه با رئیس دادگاه عالی ازبکستان

کاظم غریب‌آبادی در حاشیه نوزدهمین اجلاس رؤسای نظام‌های قضایی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با بختیار اسلاموف؛ رئیس دادگاه عالی ازبکستان و رئیس اجلاس دیدار و گفت‌وگو کرد.

طرف ازبکستانی در ابتدای این دیدار شهادت غم‌انگیز آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و همراهان ایشان را تسلیت گفت.

غریب‌آبادی نیز در این دیدار با اشاره به پیام‌های تسلیت مقامات مختلف ازبکستان و حضور رئیس جمهور و تعدادی از وزرای این کشور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاشکند و همچنین عزیمت رئیس مجلس و وزیر امور خارجه ازبکستان به ایران برای ادای احترام به رئیس جمهور فقید کشورمان و همراهان شهیدشان، اظهار کرد: آیت‌الله رئیسی و دکتر امیرعبداللهیان، اهمیت خاصی را برای توسعه روابط با همسایگان و کشورهای مناطق پیرامونی ایران و همچنین توسعه و تقویت سازمان همکاری شانگهای قائل بودند.

در این دیدار که در فضایی دوستانه و سازنده برگزار شد، طرفین در مورد جهت‌گیری‌های آینده برای گسترش همکاری‌های عملی بین نظام‌های قضایی دو کشور و همچنین توسعه بیشتر روابط گفت‌وگو کردند.

حجت‌الاسلام صادقی؛ رئیس مرکز حل اختلاف قوه قضاییه، اسکندری؛ سفیر کشورمان در ازبکستان، کیایی؛ هماهنگ کننده ملی ایران در سازمان شانگهای و رشیدی؛ دادیار دادسرای دیوانعالی و مدیرکل همکاری‌های بین‌المللی حقوقی قضایی قوه قضاییه در این دیدار حضور داشتند.

سازمان همکاری شانگهای تروریسم و تحریم‌ را در سطوح و عرصه‌های مختلف پیگیری کند

کاظم غریب‌آبادی؛ معاون امور بین‌الملل و قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه نوزدهمین اجلاس رؤسای نظام‌های قضایی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، گفت: حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای؛ رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران قرار بود در این اجلاس شرکت کند که متأسفانه به‌دلیل حادثه‌ای که منجر به شهادت رئیس جمهوری اسلامی ایران و همراهان‌ ایشان شد، این امکان را نیافتند. ضروری می‌دانم در این اجلاس از آیت‌الله دکتر رئیسی، رئیس جمهور فقید ایران و دکتر امیرعبداللهیان، وزیر خارجه فقید ایران یاد کنیم که اهمیت زیادی برای سازمان شانگهای قائل بودند و در توسعه و تقویت آن تلاش‌های بسیار و مؤثری را انجام دادند. روحشان شاد و قرین رحمت الهی.

غریب‌آبادی در ادامه ضمن قدردانی از دادگاه عالی ازبکستان برای میزبانی نوزدهمین اجلاس رؤسای نظام‌های قضایی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، بیان کرد: این اجلاس در شرایطی برگزار می‌شود که جهان با چالش‌های جدی در حوزه تروریسم، حقوق بشر، صلح و امنیت و جرائم سازمان یافته مواجه است. گردهمایی عالی‌ترین مقامات قضایی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای فرصت مغتنمی است تا ضمن توسعه و تقویت همکاری‌های حقوقی و قضایی، افق جدیدی نیز برای تعامل و همکاری در حوزه‌های جدیدتر و مهم‌تر فراروی سازمان گشوده شد.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه افزود: در حالی که چندجانبه‌گرایی به واسطه اقدامات یکجانبه و مغایر با حقوق بین‌الملل برخی کشورها، به‌ویژه آمریکا به چالش کشیده شده است، سازمان همکاری شانگهای با دارا بودن بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان، بزرگ‌ترین سازمان منطقه‌ای جهان از نظر محدوده جغرافیایی و جمعیت است. با توسعه و تقویت اقدامات مشترک در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی، دفاعی، حقوقی ـ قضایی، این سازمان باید به عنوان یک مجمع مهم چندجانبه‌گرایی تبدیل شود. در این راستا، پیشنهاد می‌کنم با هدف تبادل تجربیات و بهترین رویه‌ها، همکاری برای مقابله با جرائم فرامرزی و سازمان یافته، معاضدت قضایی در امور کیفری و مدنی، استرداد مجرمان و انتقال محکومان، یادداشت تفاهم و موافقت‌نامه‌های همکاری میان تمامی اعضا به صورت دو یا چندجانبه منعقد گردد. دبیرخانه این نشست باید وضعیت همکاری‌ها میان کشورهای عضو را بررسی و توصیه‌ها و پیشنهادات لازم را ارائه کند.

وی در ادامه تأکید کرد: امروزه پدیده شوم تروریسم و اقدامات گروهک‌های تروریستی که با حمایت آمریکا و برخی دولت‌های غربی نیز همراه است، معضلی فراروی صلح و امنیت، از جمله در برخی کشورهای عضو این سازمان است. تروریست‌ها در طول ۴ دهه گذشته جان بیش از ۲۵ هزار انسان بی‌گناه را در جمهوری‌اسلامی ایران گرفته‌اند. ما باید برای تعقیب و مجازات این جانیان و حامیان آن‌ها، همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته باشیم.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: از سوی دیگر، جنایت‌های رژیم صهیونیستی همچنان در نوار غزه ادامه دارد. این رژیم با کشتار و مجروح کردن بیش از ۱۱۳ هزار فلسطینی که ۷۰ درصد آن‌ها زنان و کودکان هستند، انهدام بیش از ۳۰۰ هزار ساختمان و زیرساخت، ریختن بیش از ۷۵ هزار تن بمب بر سر مردم بی‌گناه و آواره کردن بیش از دو میلیون نفر، مرتکب جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌زدایی شده است. این جنایات با حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر و حقوق انسان‌ها، بویژه رژیم آمریکا و در مغایرت آشکار با حقوق بین‌الملل، حقوق بین‌الملل بشر و حقوق بین‌الملل بشردوستانه ارتکاب می‌یابند. امروزه که مردم مظلوم غزه در محاصره کامل قرار دارند، این آمریکایی‌‌ها هستند که پشتیبانی لازم را برای صهیونیست‌‌ها فراهم می‌آورند. مدعیان حقوق بشر در این شرایط کجا هستند؟

وی اذعان کرد: رویکرد سیاسی این کشورها به مقوله حقوق بشر برای ما کاملاً مشخص بود، اما فجایع روی داده در نوار غزه و آنچه در برخوردهای خشونت‌آمیز و غیرانسانی با اساتید و دانشجویان حامی مردم مظلوم فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا و برخی کشورهای غربی روی داد، کاملاً نشان داد که آن‌‌ها ارزشی برای بشر و حقوق آن قائل نیستند.

غریب‌آبادی ادامه داد: در همین چارچوب، اعمال تحریم‌های یکجانبه توسط دولت آمریکا علیه تعداد قابل‌توجهی از کشورها و اجرای این تحریم‌ها توسط کشورهای مدعی حقوق بشر، به طور غیرقابل انکاری در مغایرت با انواع حقوق بشر از قبیل حق حیات، حق آموزش، حق بهداشت و سلامت، حق توسعه، حق رفاه و … قرار دارد. از این رو، پیشنهاد می‌کنیم سازمان همکاری شانگهای در مقابل جنایاتی مانند تروریسم و تحریم‌ علیه اعضای خود به طور فعالانه اتخاذ موضع کرده و در سطوح و عرصه‌های مختلف، این جنایات را پیگیری کند. در این راستا، از کشورهایی که از مبنای قانونی برای محاکمه جنایتکاران صهیونیستی برخوردارند نیز درخواست می‌کنیم پرونده‌های قضایی لازم را تشکیل دهند. رئیس قوه‌ قضاییه جمهوری اسلامی ایران در روزهای ابتدایی این جنایات، طی مکاتبه‌ای با برخی همتایان خود در کشورهای مختلف از آنان‌ دعوت کرد تا با به‌کارگیری ظرفیت‌های قانونی موجود و همچنین جلب حمایت دولت‌های خود، نهایت تلاش را برای کاهش آلام این مردم مظلوم و مقابله با جنایات ارتکابی رژیم صهیونیستی به‌کار گیرند و اکنون نیز این درخواست را در این مجمع تکرار می‌کنیم.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا