اخبار ورزشی

آقای رییس حالا بگویید؛ گروگان‌گیر من هستم یا شما؟

آقای رییس حالا بگویید؛ گروگان‌گیر من هستم یا شما؟

زاوش محمدی: شرایط دارد بغرنج می شود و شاید همین فردا که از خواب بیدار شدیم نامه ای به ایران ارسال شود که رویش نوشته باشد؛تعلیق.رییس سابق فدراسیون ژیمناستیک نگران است.نگران از خودخواهی ها،منم منم ها و دلسوزی هایی که همه‌اش نمایش است!او می گوید:«آقایان طبق گفته خودشان اگر به صندلی نچسبیده اند،حالا که غیر قانونی رییس هستند خب به خاطر ژیمناستیک بروند تا این رشته نفس بکشد.خطر بیخ گوش ژیمناستیک ایران است و ممکن است اتفاقاتی بیفتد که خیلی سخت بشود آن را جبران کرد.»

*نکته نگران کننده‌ای که وجود دارد این است که می گویند ژیمناستیک ایران به زودی تعلیق می شود.این شایعه به نظر شما تا چه اندازه درست است؟
تلاش همه باید این باشد که چنین اتفاقی رخ ندهد واین اتفاق مطلوبی نیست اما من هم نمی‌دانم چه زمانی ممکن است اتفاق بیفتد و نمی‌توان پیش‌بینی کرد. چیزی که الان مشخص است اینکه اخطار اخیری که برای ژیمناستیک ایران داده شده به دلیل انباشت بدهی است. به دلیل اینکه مسئولان فعلی فدراسیون از سوی فدراسیون جهانی به رسمیت شناخته نشده‌اند، امکان تادیه این وجوه را ندارند و به هر حال فکر می‌کنم اصلاح قانونی شرایط فدراسیون ژیمناستیک لازم است تا از این اتفاق پیشگیری شود. متاسفانه وفق اساسنامه فدراسیون جهانی فقط یک ماه فرصت تسویه حساب برای کشوری که بدهکار است وجود دارد و بدهی باید ظرف یک ماه تسویه شود. در غیر این صورت طبق اساسنامه فدراسیون جهانی ژیمناستیک، آن کشور مشمول تعلیق خواهد شد. طبق همین اساسنامه هم، اکنون به ما تذکر داده شده است. من اطلاعات را به مسئولانی که در راس ورزش کشور هستند داده ام و امیدوارم چاره‌ای اندیشیده شود.

*با این شرایط ژیمناست‌ها مشکل لایسنس برای انتخابی المپیک ندارند؟

گرفتن لایسنس به خودی خود شاید مشکلی نباشد. مشکل اصلی ما به واسطه داشتن رئیسی که آن را به رسمیت نمی‌شناسند خیلی بزرگ‌تر از گرفتن یک لایسنس است. ما اصلا نمی‌توانیم برای مسابقات ثبت نام کنیم و در قدم بعدی اگر قرار باشد در مسابقات شرکت کنیم به لایسنس هم نیاز داریم. بنابراین اصل قضیه این است که توسط کادر فعلی حاضر در فدراسیون نمی‌توانیم ثبت نام و در مسابقات شرکت کنیم. برای کلاس‌های مربیگری، داوری، کمپ های تمرینی و انواع و اقسام فعالیت‌هایی که می‌تواند سطح علمی مربیان و داوران ما را ارتقا ‌دهد، نمی‌توانیم ثبت نام و اعزام داشته باشیم. چون از طرف فدراسیون نمی‌توانند مکاتبه‌ای انجام بدهند.همه این‌ها منجر به عقب ماندن ما می‌شود. اگر ما نتوانیم دانش خود را به‌روز کنیم و ارتقا بدهیم و در مسابقات شرکت کنیم به کجا می‌رسیم؟ ما حتی نمی‌توانیم بدهی خودمان را تسویه کنیم. به هر حال در اعزام‌های قبلی که در زمان سرپرستی و بلاتکلیفی فدراسیون بود، ما ثبت نام ها و سایر کارها را می کردیم.البته در فدراسیون جدید، برای تسویه حساب اقدام کردند ولی حتی پرداخت پول هم از طرف آن‌ها قبول نشد.

پس قطعا با ادامه این روند مشکلات فدراسیون بیشتر خواهد شد،این طور نیست؟
وقتی متولی جدید فدراسیون را به رسمیت نمی‌شناسند طبیعی بود که پولی را هم از او قبول نکنند.به نظرم با تداوم این روند، مشکلات ژیمناستیک بیشتر خواهد شد و شرایط فعلی اصلا مطلوب نیست. یادمان هست فردی که در همه مصاحبه‌هایش از ادبیات غیرورزشی «گروگان‌گیری»استفاده می‌کرد، حالا بیاید و پاسخ بدهد.الان شما خودتان این رشته را گروگان نگرفته‌اید؟ طبق ادبیات خودشان سوال کردم تا راحت تر جواب دهند. آیا اصرار به حضور غیرقانونی شان که مراجع قانونی داخل کشور هم روی آن دست گذاشته‌اند، «گروگان‌گیری » نیست؟ شمایی که همیشه می‌گفتید می‌خواهیم خدمت کنیم و از چسبیده ها به صندلی‌ها نیستیم و اگر بدانیم حضورمان لطمه می‌زند می رویم، امروز چرا حرف‌های خودتان را به یاد نمی‌آورید و به آن عمل نمی‌کنید؟
اگر کسی بر مسند ریاست فدراسیون تکیه کرده باید قادر باشد وظایف رئیس فدراسیون را انجام دهد که بخشی از آن اموری است که درباره آن صحبت کردیم. اگر نمی‌توانند وظایف ساده ی رییس را انجام دهند خودشان بازنگری کنند و اگر حضورشان تا این حد غیرقانونی است که به همه فعالیت‌های بین‌المللی لطمه زده، من فکر می‌کنم تامل و تاخیر در ترک کرسی نشاندهنده این است که فقط دنبال کرسی بوده اند و ژیمناستیک برایشان اهمیتی ندارد.

*هنوز هم شما می توانید ثبت نام ها را انجام بدهید؟

در این خصوص، من بارها حسن نیتم را نشان داده ام. با اینکه وظیفه‌ام نبود ولی در دوره سرپرستی بدون اینکه اعتراضی کنم ثبت نام‌ها را انجام می‌دادم. از وقتی که انتخابات ریاست فدراسیون با آن وضعیت غیرقانونی و زیر پا گذاشتن قوانین انجام شد و یک نفر خودش را رئیس معرفی کرد، اجازه دادم خودشان ، فعالیت‌های خودشان را انجام دهند. اینکه در این فعالیت‌ها ناتوان هستند و بارها با ادبیات مطالبه‌گرانه و حمله به افرادی که تعهدی به آن‌ها ندارند، کارهایشان را از آن‌ها بخواهند، شرایط جالبی نیست. کدام رئیس فدراسیون وقتی به ریاست می‌رسد از رئیس قبلی می‌خواهد وظایفش را انجام دهد ولی فرد دیگری همچنان روی صندلی ریاست بنشیند؟ توقعات نابجا، عجیب و تازه‌ای است. لایسنسی که برای بازی‌های آسیایی گرفتیم نشان‌دهنده حسن نیت بود. ثبت نام مرحله اولی که برای سهمیه المپیک انجام شده، وظیفه من نیست. اگر انجام می‌دهم فراتر از هر تعریفی است. ایشان هم اگر به ژیمناستیک علاقه‌مند هستند که در آن تردید دارم، می‌توانند این صندلی که باعث “بلاک” فدراسیون ژیمناستیک شده را ترک کنند. هر چند من تصور می‌کنم که ان شاءا…بزودی با اجرای قانون این شرایط بهبود پیدا می‌کند.

آقای رییس حالا بگویید؛ گروگان گیر من هستم یا شما؟

آرش فرهادیان گفته بود با قاضی پرونده که انتخابات را باطل اعلام کرده صحبت کرده است. قرار است اتفاق جدیدی در خصوص این مسئله از سوی دیوان بیفتد؟ با وزیر جدید ورزش در این صحبت کرده اید؟
دراین مدت با مسئولین ارشد ورزش، بی ارتباط نبودیم، ابطال انتخابات را طبیعتا ما نمی‌توانیم اعلام کنیم، ما هم مثل شما منتظریم که اعلام بشود.به هر حال وقتی نهادهای نظارتی داخلی روی آن دست گذاشته‌اند توقع می رود که در مسیر ابطال اقدامات صورت گیرد.
درست است که رای اولیه صادر شده اما به نظر من این رای بسیار قوی است و امیدواریم اگر به تجدید نظر هم می‌رود دادگاه تجدید نظر خیلی سریع رای را صادر کند و انتخابات باطل شود، چرا که این ابطال باعث می‌شود ما شرایط بین المللی مان بهبود پیدا کند.می‌دانید که فدراسیون جهانی از اول هم این انتخابات را نپذیرفته و مجموع این اتفاقات نشان دهنده این است که ما با یک انتخابات غیر قانونی روبرو بوده‌ایم.
این انتخابات حتی یک صورت جلسه امضا شده ندارد و به رغم این برای این فرد ابلاغ صادر شده، از نظر من و قانون، این ابلاغ ایراد دارد و خود می‌تواند جزو تخلفات باشد، چرا که بدون صورت جلسه ابلاغ صادر شده است. امیدواریم نهادهای نظارتی پیگیری کنند.

*تا چه زمانی ادامه می‌دهید؟
تا هر چقدر که لازم باشد.

*در بازی های آسیایی و تاریخ سازی که اتفاق افتاد چقدر خودتان را سهیم می‌دانید؟
من بخشی از تیمی بودم که توانستند این موفقیت را رقم بزنند.این موفقیت ثمره تلاش افراد زیادی است.ورزشکار و خانواده‌اش، مربیان و همه کادر فنی تیم ملی، رئیس شاخه هنری ژیمناستیک،دبیر ،هیات رییسه فدراسیون و… که متاسفانه بسیاری از این افراد در ماههای اخیر عزل شدند و یا به دلیل دلسردی و نا امیدی کنار رفتند که همینجا از همه آنان تشکر می‌کنم. در این راه، باید از مسئول کمیته داوران و سایر داورانی که در ارزیابی ها کمک می‌کردند و با وسواس قضاوت می‌کردند هم تشکر کنم. اما، یک تشکر هم باید از مقام عالی وزارت و رییس محترم کمیته ملی المپیک داشته باشم که شخصا شاهد دغدغه آنان برای لایسنس ورزشکاران بودم. اگر مصاحبه های من را از سال ۹۶-۹۷ نگاه کنید، دقیقا من نام سه قهرمان را ذکر می کردم که آقای الفتی نیز جزو آن سه نفر بود.گفته بودم او جزو ستاره های آینده ژیمناستیک ما خواهد بود و گفته بودم نسل جدیدی از ستارگان در راه هستند.ما تیم نوجوانان نخبه ای را داشتیم که بسیار مستعد بودند و برنامه ظهور ستارهای قوی از ۲۰۲۸به بعد برای تداوم قهرمانی های فعلی بود اما امروز آن تیم از بین رفته و دیگر چنین تیمی وجود ندارد.نباید فراموش کنیم آن قهرمانانی که برایشان آن همه انرژی و هزینه صرف شد دیگر وجود ندارند.

از بحث دور نشویم، طبیعتا من هم عضوی از آن تیمی بودم که باعث موفقیت ژیمناستیک در بازی های آسیایی شد.سهمی که نه بیشتر و نه کمتر از همه کسانی است که در این قهرمانی نقش داشتند. با شجاعت به شما می‌گویم مدال آسیایی ثمره فدراسیونی است که از سال ۹۶ سخت کار کرد و طبیعتا موفقیت مورد انتظار ما بود.آقای الفتی از زمان تیم جوانان، عضو تیم ملی ژیمناستیک بوده و به مسابقات بین المللی زیادی اعزام شد تا در کنار بقیه ورزشکاران آماده شود و تجربه کسب کند تا به یک قهرمان تمام عیار تبدیل شود. وقتی این مدال کسب شد حقیقتا برای من دور از انتظار نبود.یادآوری می کنم روزی که من به کمیته ملی المپیک رفتم تا گرفتن لایسنس ورزشکاران و امکان شرکت شان در بازی ها را اعلام کنم، می‌دانستم این تلاش و صرف انرژی و هزینه در بازی های آسیایی ثمر خواهد داد. من واقعا دلم نیامد آقای الفتی فقط بخاطر نداشتن لایسنس از این رویداد بزرگ زندگی‌اش جا بماند و برای همین درخواست لایسنس را برایشان دادم تا بتوانند در مسابقات شرکت کنند و مدال آوری کنند.

من در روز حضورم در کمیته ملی المپیک برای اعلام همکاری ام برای اخذ لایسنس ورزشکاران، در مصاحبه ام در محل کمیته ملی المپیک هم گفتم «ما مدال خواهیم گرفت، آن هم از نوع خوشرنگش !» وقتی برنامه ریزی و تخصص باشد جسارت پیش بینی و صحبت مسئولانه را خواهید داشت حتی در رشته‌ای مثل ژیمناستیک که یک لغزش می‌تواند تمام موفقیت ورزشکار را از بین ببرد. امروز هم با همان قاطعیت می‌ گویم اگر بیشتر از این مشخص شدن تکلیف ژیمناستیک طول نکشد، ان شاءا…ما می‌توانیم برای المپیک سهمیه کسب کنیم و و بدین ترتیب، فینالیست هم می توانیم باشیم اما اگر دوره سرگردانی و بلاتکلیفی فدراسیون بیش از این ادامه داشته باشد…
در مورد توقیفات، اگر بخواهم بی تعارف صحبت کنم می گویم جسارتا تنها چند ماه از حضور گروه جدید در فدراسیون می‌گذرد. فدارسیونی که حتی نمی‌تواند به ورزشکارانش بگوید به مسابقات اعزام می‌شوید یا نه؟ نمی تواند سهم چندانی را در موفقیت داشته باشد.

آقای رییس حالا بگویید؛ گروگان گیر من هستم یا شما؟

*هنوز هم فشار از سمت وزارت ورزش وجود دارد؟
من الان کار اجرایی نمی کنم و به عنوان فردی که در مصدر کار نیستم فشار مستقیمی وجود ندارد اما چه فشاری بیشتر از نابسامانی،چه فشاری بیشتر از بلاتکلیفی،چه رنجی بیشتر از دیدن دستاوردهایی که هر روز بر باد می روند.پیشکسوتان و افراد دانایی که در ژیمناستیک قهرمان بودند و عضو خانواده بوده اند کنار گذاشته شده اند یا خودشان وقتی بلایی که سر دیگران می آید را می بینند کنار می کشند.آنها دلسرد می شوند و ترجیح می دهند خانه نشین شوند.
از فشار ها گفتید ،یک نمونه هم رییس هیاتی هفته قبل به من می گفت در فدراسیون تهدید شده است.ایشان یکی از آن ۲۳ نفری بود که مجمع را ترک کرد.کارت های مربیگری استان شان داده نمی شد و چون یک مسئله حقوقی داشتند و به کارت های مربیگری نیاز داشتند شخصا تا تهران آمده بودند تا کارت های مربیگری استان شان را بگیرند.من فکر می کنم این چیزها اصلا برای یک فدراسیون خوشایند نیست و ما نباید اینقدر کوچک شویم که انرژی فدراسیون صرف کارهایی اینچنینی شود.

هنوز هم از شما شکایت می شود؟
از من شکایت می شود بله،آن هم چه شکایتی(با خنده)!خیلی برای من جالب است که من گونه جدیدی از شکایت ها را دارم تجربه می کنم که فدراسیون ژیمناستیک برای من ترتیب می دهد.مثل ارسال اظهار نامه های مختلف و پرونده های قضایی و …خاطرم هست چند روز پیش وقتی تلفن همراهم را روشن کردم به قدری پیامک “عدل‌ایران” مبنی بر شکایت و تشکیل پرونده و اظهار نامه آمد که اسکرین شات هایش ۲ صفحه شد.اینها یک عملیات ایضایی است.من از خودم دفاع خواهم کرد و چون این پرونده سازی ها ماهیت و موضوع درستی ندارند، ان شاءا…موضوع جدی‌ای نیستند،اما فولاد وقتی آبدیده می شود، محکمتر می شود.

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا