اخبار روز

اختصاصی/ جزئیات پیشنهادات ایران برای نشست سران کشورهای اسلامی و عربی در ریاض

اختصاصی/ جزئیات پیشنهادات ایران برای نشست سران کشورهای اسلامی و عربی در ریاض

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری برگزیده های ایران، امروز شنبه ۲۰ آبان‌ماه، نشست فوق‌العاده سران کشورهای اسلامی و اتحادیه عرب به طور مشترک براى دفاع از فلسطین و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستى در شهر ریاض برگزار خواهد شد.

پیش از این نشست، تیم کارشناسی ایران پنجشنبه شب وارد شهر ریاض شد و مذاکرات کارشناسی و مقدماتی اعضای شرکت‌کننده برگزار شد.

در همین خصوص یک منبع آگاه در گفتگو با برگزیده های ایران بیان کرد که ایران در این مذاکرات کارشناسی ۲ هدف عمده را دنبال کرد. نخست، بیان این نکته که دفاع از حق مشروع برای فلسطین مثل مدل بوسنی در سال ۱۹۹۲ تثبیت شود و کشورهای اسلامی اقدامات عملیاتی و کمک‌های تسلیحاتی را برای دفاع از حق مشروع مردم فلسطین ترتیب دهند.

در سال ۱۹۹۲ همزمان با جنایات صرب‌ها در بوسنی علیه مسلمانان، با پیشنهاد ایران حق مردم بوسنی برای دفاع مشروع از خودشان به رسمیت شناخته شد و کمک تسلیحاتی به بوسنی، باعث عقب راندن صرب‌ها و کاهش جنایات آنها شد.

علاوه بر این، دومین نکته مطرح شده ایران در نشست مقدماتی این بوده که تحریم‌ اسرائیل توسط کشورهای اسلامی و عربی صورت پذیرید؛ خصوصاً کشورهایی که به صادرات نفت به رژیم صهیونیستی مشغول هستند.

همچنین در این جلسات موضوعات مهم دیگری مانند توقف استفاده از فضای آسمانی کشورهای منطقه و مسلمان برای رژیم صهیونیستی و جلوگیری از ارسال سلاح از پایگاه‌های آمریکا در منطقه به سمت اراضی اشغالی مطرح شده است.

یکی دیگر از انتظارات ایران در این نشست این است که تهدیدات هسته‌ای رژیم صهیونیستی در شورای امنیت، شورای حکام و مراجع قضایی بین‌المللی مورد بررسی و محکومیت واقع شود. اخیرا وزیر میراث فرهنگی رژیم صهیونیستی در اظهاراتی جنایت‌آمیز تهدید به استفاده از بمب اتم علیه مردم غزه کرده بود.

نکته حائز اهمیت در این مذاکرات کارشناسی این است که برخی از کشورها خصوصاً آن‌هایی که به صادرات نفت به اراضی اشغالی مبادرت دارند مانند ترکیه و جمهوری آذربایجان، در مواردی از موضوعات مطرح شده همکاری نکرده و صرفاً به محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی بسنده کرده‌اند.

از نشست فوق‌العاده سران کشورهای اسلامی این انتظار می‌رود که به جای انتشار بیانیه‌های کلیشه‌ای و فاقد اثر، اقدامات عملیاتی برای مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی در غزه ترتیب داده شود.

این سازمان مهم که در سال‌های اخیر عملاً جز صدور بیانیه محکومیت در مورد وقایع مهم، کاری از پیش نبرده بود، اکنون باید کارآمدی، ابتکار و اقدام خود را با حضور سران کشورهای اسلامی اثبات کند.

افشای جلوگیری از درج «اقدام عملی» علیه اسرائیل در بیانیه نشست سران عرب در ریاض
ابتکارات عملی اجلاس ویژه سران سازمان همکاری اسلامی برای مقاومت فلسطینی چه می تواند باشد؟

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا