سلامت

استفاده ۱۵ درصدی از ماسک در کشور/پلمپ ۴۰۶ واحد صنفی متخلف در یک هفته

استفاده ۱۵ درصدی از ماسک در کشور/پلمپ ۴۰۶ واحد صنفی متخلف در یک هفته

طبق آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور، در حال حاضر تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از صفر به یک و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از شش به ۱۳ شهر رسیده است همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۹۴ به ۱۱۸ شهر افزایش یافته، اما تعداد شهرهای با وضعیت آبی از ۳۴۸ به ۳۱۶ شهر کاهش یافته است.

استفاده ۱۵ درصدی از ماسک در کشور/پلمپ ۴۰۶ واحد صنفی متخلف در یک هفته

افزایش رنگ‌های قرمز و نارنجی کرونایی و در عین حال کاهش شهرهای آبی، نشان از افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ در کشور است؛ موضوعی که وزارت بهداشتی‌ها هم آن را تایید کرده است، به طوری که دکتر بابک عشرتی- معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت – در گفت‌وگو با ایسنا از افزایش موارد کرونا در کشور و افزایش شهرهای قرمز و نارنجی خبر داد و اعلام کرد که زمانی‌که موارد سرپایی‌ بیماری افزایش می‌یابد، حتما موارد بستری هم افزایش خواهد داشت و از آنجایی که برخی بیماران که به کرونا مبتلا می‌شوند، بیماری‌های زمینه‌ای هم دارند، در نتیجه احتمال افزایش فوتی‌های ناشی از کرونا نیز وجود دارد.

بر همین اساس هم مجددا توصیه‌ها به رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایش یافته است و اعلام می‌شود که در مکان‌های شلوغ ماسک بزنید، اگر بیمار علامت‌دار بودید در منزل بمانید و در صورتی که به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستید، بیش از پیش دستورالعمل‌های ضدکرونایی را رعایت کنید تا از ابتلا در امان بمانید.

در عین حال اکنون بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، پایین و بالغ بر ۳۰.۵۷ درصد بوده است.

روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در هفته منتهی به ۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۱ می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید:

در عین حال میانگین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استان‌های کشور در بازه زمانی ۳ تا ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۳.۶۰ درصد بوده است. در این شاخص بیشترین میزان رعایت در استان ایلام با ۷۹.۱۱ درصد و کمترین میزان رعایت هم در استان تهران با ۳۰.۲۹ درصد بوده است.

همچنین میانگین رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی کشور از ۲۶ بهمن تا ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۳.۶۰ درصد بوده است که استادیوم‌ها با ۱۰۰ درصد بیشترین میزان رعایت و کارگاه‌ها و صنایع کوچک با ۴۳.۶۵ درصد کمترین میزان رعایت را در این شاخص داشته‌اند.

میانگین استفاده از ماسک در شاغلان و خدمت‌گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی استان‌های کشور از ۳ تا ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، ۱۵.۶۴ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت در استان البرز با ۳۲.۸۱ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به همدان با ۴.۰۱ درصد رعایت بوده است.

همچنین میانگین استفاده از ماسک در شاغلین و خدمت گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی کشور نیز از ۲۶ بهمن تا ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، ۱۵.۶۴ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی مربوط به فرودگاه‌ها با ۶۱.۵۴ درصد و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به سالن‌های سینما با ۸.۲۰ درصد است.

میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۳ تا ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، ۲۹.۲۶ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت مربوط به قم ۵۱.۴۶ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به همدان با ۱۲.۹۸ درصد بوده است.

همچنین میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی کشور از ۲۶ بهمن تا ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، ۲۹.۲۶ درصد بوده که فرودگاه‌ها با ۶۹.۲۳ درصد بیشترین درصد رعایت و سالن‌های سینما با ۹.۰۲ درصد کمترین میزان رعایت را داشته‌اند.

میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۳ تا ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، ۴۳.۷۸ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت مربوط به استان قم با ۶۹.۱۵ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به چهارمحال بختیاری ۲۸.۳۷ درصد بوده است.

همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور از ۲۶ بهمن تا ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، ۴۳.۷۸ درصد بوده است. استادیوم‌ها با ۹۵.۲۴ درصد رعایت تهویه مناسب در بالاترین حد رعایت بوده‌اند و سالن‌های سینما و تئاتر با ۱۸.۰۳ درصد در قعر رعایت این پروتکل قرار دارند.

در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، بر اساس اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ ۳ تا ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، از تعداد ۳ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر ۱۲۱ هزار ۶۶۳ مورد بازرسی انجام شده است.

همچنین طی این مدت تعداد ۲۴ هزار و ۲۰۲ مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و ۴۰۶ مورد از این مراکز نیز پلمب شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

چگونه قلب خود را سالم نگه داریم؟

هر آنچه که باید در مورد نفخ بدانید/ بهترین روش‌های درمان

۲۷۱

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا