آذربایجان شرقی

اسفندیار قره باغی، خوانند سرود معروف “امریکا امریکا مرگ به نیرنگ تو” درگذشت

اسفندیار قره باغی، خوانند سرود معروف “امریکا امریکا مرگ به نیرنگ تو” درگذشت

به گزارش برگزیده های ایران از تبریز، مرحوم استاد قره باغی طی ماه های اخیر از مشکلات قلبی رنج می برد و بارها در بیمارستان بستری شده بود.

اسفندیار قره باغی متولد اول بهمن ماه سال ۱۳۲۲ در تبریز پس از گذراندن دوره اول متوسطه در دبیرستان بدر تهران، به تبریز مراجعت کرد و از سال ۱۳۳۸ وارد هنرستان موسیقی شد؛ وی در خرداد ماه سال ۱۳۴۳ شمسی فارغ التحصیل و به عنوان معلم موسیقی در مدارس کرمانشاه به استخدام وزارت فرهنگ درآمد.

این هنرمند بنام، اواخر سال ۱۳۴۷ به تهران منتقل و در گروه اُپرای تهران مشغول شد و ضمن خوانندگی در گروه کُر اُپرای تهران، پس از گذراندن تحصیلات لازم و بازگشت از ایتالیا، با عنوان سولیست باس اُپرای تهران، نقش‌های بسیاری را در اجراهای مختلف عهده دار شد.

وی ضمن اینکه گروه‌های کُر مدارس و چند گروه در دانشگاه را راه اندازی کرد، در گروه کُر فولکلوریک رادیو تلویزیون و گروه کُر ملّی به سرپرستی خانم «اِولین باغچه بان» فعالیت چشمگیری داشت.

آشنایی او با سازهای ترومپت به عنوان ساز تخصّصی و ویلن و پیانو و تدریس این سازها و کوک پیانو نیز باعث تمایز این هنرمند از سایرین می‌باشد؛ قره باغی در دوران پس از انقلاب، در سازمان صدا و سیما با واحد موسیقی همکاری کرد و در زمینه سرودسازی خصوصاً سرودهای دفاع مقدّس فعال شد.

استاد اسفندیار قره‌باغی در تحولات انقلاب اسلامی نیز همپای مردم بود و سرود معروف “امریکا امریکا مرگ به نیرنگ تو” یکی از معروف ترین آثار وی به شمار می آید.

۴۶

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا