سمنان

اشیاء سفالی محوطه باستانی مرسین مرمت شد

اشیاء سفالی محوطه باستانی مرسین مرمت شد

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران استان سمنان، مصطفی یغمائیان روز دوشنبه ۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۱ گفت:تعدادی از آثار سفالی مکشوفه این محوطه باستانی توسط کارشناس حفاظت و مرمت آثار تاریخی اداره‌کل سامان دهی و مرمت شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: مستند نگاری، تنظیم شناسنامه تخصصی، مطالعات تاریخی و هنری، پاک‌سازی رسوبات و آلودگی‌های سطحی، وصالی مجدد و استحکام‌بخشی، بازسازی بخش‌های کمبود و موزون‌سازی رنگی در این مرحله از مرمت انجام شد.

یغماییان گفت: دیگر اشیاء مکشوفه از این محوطه بر اساس اندازه، ابعاد، فرم و کاربری در قفسه‌ها و کشوهای فلزی سامان دهی و طبقه‌بندی شدند.

او افزود:کاوش نجات بخشی گورستان مرسین اواسط تابستان ۱۳۹۳ آغاز شد و هدف از این کاوش نجات بخشی و بررسی باستان شناختی، شناسایی و مستندنگاری آثار تاریخی – فرهنگی و به دست آوردن اطلاعات از محوطه است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: اهداف علمی دیگری مانند: بررسی و شناسایی شیوه تدفین، شناخت ساختار و طبقات اجتماعی بر اساس هدایای تدفینی، مطالعه و بررسی ارتباطات تجاری با سایر مناطق بر اساس هدایای تدفینی انجام شده است.

گورستان باستانی مرسین در شرق روستای تلاجیم و در شهرستان مهدی‌شهر قرار دارد.

۴۶

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا