بین الملل

اعتراضات به تداوم حملات نظامی بیشتر شد/ حوثی‌ها در چه حالت از مبارزه دست می‌کشند؟

اعتراضات به تداوم حملات نظامی بیشتر شد/ حوثی‌ها در چه حالت از مبارزه دست می‌کشند؟

رسول سلیمی:حوثی‌های یمن پس از حملات هوایی ایالات متحده و انگلیس تهدید به جنگ تمام‌عیارکرده‌اند و مقامات حوثی تأکید کردند تمام منافع امریکا و بریتانیا«به اهداف مشروع» تبدیل شده است. اخیرا ایالات متحده و بریتانیا در پاسخ به حملات انصارالله به کشتی‌های تجاری در مسیر اسرائیل، صنعا، الحدیده،سعدا و ذمار در یمن را مورد حمله قرار دادند.

بعد از این حمله قیمت نفت خام برنت به دلیل نگرانی از اختلال در عرضه بیش از ۲ دلار افزایش یافت. داده‌های ردیابی کشتی‌های تجاری نشان دادکه حداقل ۹ تانکر نفتی بعد از حمله امریکا، متوقف شده یا از دریای سرخ منحرف شده اند.

چه آنکه رسانه‌های غربی همواره تهران را متهم می‌کنند که توانایی‌های نظامی و اطلاعاتی را برای این گروه یمنی برای انجام حملات خود فراهم کرده؛ اما در مقابل، ایران نیز حملات امریکا را محکوم کرده و تاکنون نیز هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه ایران به دنبال درگیری مستقیم باشد یافت نشده است. ناظران سیاسی می‌گویندحملات حوثی‌ها کشتی‌های تجاری را مجبور کرده است تا مسیرطولانی‌تر و گران‌تر را برای دورزدن افریقا و دور ماندن از دریای سرخ انتخاب کنند. استمرار این وضعیت، نگرانی‌هایی را در مورد تورم و اختلال در زنجیره تأمین کالاهای اساسی ایجاد کرده است. آن‌چنان که نرخ حمل‌ونقل کانتینر برای مسیرهای کلیدی جهانی نیز افزایش‌یافته است.

اعتراضات به تداوم حملات نظامی بیشتر شد/ حوثی‌ها در چه حالت از مبارزه دست می‌کشند؟

اهداف سیاسی و ژئوپلیتیکی انصارالله در دریای سرخ/ عربستان هم به دردسر افتاد؟

آشکار شدن شکاف اروپا و امریکا بر سر حمله به یمن/ دلایل اروپا برای عدم تقابل با حوثی‌ها

انگیزه‌های حمله آمریکا و انگلیس به یمن؛ وضعیت پیچیده می‌شود

پیامدهای اقتصادی حملات حوثی‌ها

کارشناسان اقتصادی می‌گویند تشدید فعالیت‌های نظامی در دریای سرخ در گام اول هزینه اقتصادی را افزایش داده است. چه آنکه دریای سرخ یک مسیرحمل‌ونقل کلیدی است که قاره آسیا و اروپا را به هم متصل می‌کند. افزایش نگرانی‌های امنیتی درباره حفظ کشتی‌ها از حملات حوثی‌ها باعث افزایش هزینه‌های بیمه برای کشتی‌های تجاری شده و افزایش پرسنل امنیتی در کشتی‌ها را ضروری کرده است. چندین شرکت حمل‌ و نقل تصمیم گرفته‌اند مسیر کشتی‌های خود را به جنوب قاره افریقا تغییر دهند. از این‌ رو هزینه‌های حمل‌ و نقل به دلیل افزایش زمان سفر افزایش‌ یافته است. از این‌رو درگیری در دریای سرخ باعث افزایش فعالیت عبور کشتی‌ها از کانال سوئز در مصرشده است.

مرور حملات قبلی حوثی‌ها نشان می‌دهد پیش از جنگ غزه، این گروه کشتی‌های حمل‌ونقل نفت عربستان سعودی را نیز در سال ۲۰۱۸ هدف قرار داده و یک کشتی باری اماراتی را در ژانویه ۲۰۲۲ توقیف کرده بود.

کارشناسان روابط بین‌الملل معتقدند حملات حوثی‌ها به کشتیرانی تجاری در دریای سرخ می‌تواند تلاش‌ها برای پایان‌دادن به جنگ‌های یمن را تضعیف کند. چه آنکه در ماه‌های اخیر و با میانجی‌گری چین، عربستان سعودی و حوثی‌ها در مذاکرات طولانی‌مدت خود برای دستیابی به توافق در مورد خروج نظامی عربستان از یمن و آغاز روند سیاسی درون یمنی پیشرفت کرده بودند؛ اما این مذاکرات با آغاز حمله نظامی اسرائیل به فلسطین متوقف ماند.

چه چیزی می‌تواندحوثی‌ها را متوقف کند؟

کارشناسان سیاسی می‌گویند اگرچه پاسخ نظامی به حملات حوثی‌ها ممکن است ارزش نمادین و تبلیغاتی برای کشورهای غربی داشته باشد و ممکن است برخی از توانایی‌های حوثی‌ها را محدود کند؛ اما تأثیرکلی بر استراتژی آنها برای حمله به اسرائیل و منافع این کشور نخواهد داشت. درحالی‌که توانایی‌های نظامی حوثی‌ها در مقایسه با توانایی‌های تسلیحاتی ایالات متحده محدود است، اما پیشرفت در فناوری تسلیحاتی به حوثی‌ها اجازه می‌دهد تا آسیب اقتصادی قابل‌توجهی را به‌ویژه از طریق استفاده از سلاح‌های بدون سرنشین وارد کنند.

آن‌چنان که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که در سال ۲۰۱۵ به حوثی‌ها در یمن حمله کرد، این گروه را تضعیف نکرد بلکه انها را قوی‌تر کرد. حملات نظامی فعلی حوثی‌ها نیز بسیاری از یمنی‌ها را به حمایت از انها سوق می‌دهد.

حوثی‌ها با حمایت مردمی احساس قدرت بیشتری می‌کنند. این بدان معنا نیست که تنها راه پیشرو از طریق تشدید بیشتر است. حوثی‌ها کاملاً روشن کرده‌اند که حملات آنها پاسخی به جنگ اسرائیل در غزه است و نه یک ابتکار مستقل علیه امریکایی‌ها در نتیجه اگر جنگ اسرائیل علیه فلسطین به پایان برسد احتمالاً حوثی‌ها به موضع قبلی خود بازخواهند گشت.

تجربه حوثی‌ها در مبارزه با بیگانگان

حوثی‌ها یک جنگ چند ساله را با ائتلاف نظامی مجهز و تأمین شده مالی به رهبری عربستان سعودی پشت سر گذاشتند؛ از این‌ رو بعید است که حملات امریکا و بریتانیا مانع از انجام حملات بیشتر حوثی‌ها در دریای سرخ شود و در عوض می‌تواند این گروه را مجبور به‌ تلافی سخت‌تر کند. در چنین شرایطی حوثی‌ها احتمالاً حملات خود را به کشتی‌ها و پایگاه‌های نظامی امریکا و انگلیس در سراسر شبه‌جزیره عربستان گسترش خواهند داد.

اگرچه عربستان سعودی تمام تلاش خود را کرده تا از درگیری خارج شود، اما عربستان در ماه‌های اخیر اولین خط دفاعی اسرائیل در برابر حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها را انجام داد و برخی از راکت‌های حوثی را سرنگون کرد. همچنین حوثی‌ها از حمایت مردمی در سراسر یمن برخوردار نیستند، اما بعد از دفاع حوثی‌ها از مردم فلسطین، احساسات عمومی بسیار قوی علیه دخالت خارجی در این کشور تقویت شد و توانست افکار عمومی یمنی‌ها را علیه امریکا و اسرائیل بسیج کند.

اعتراض اروپایی‌ها به حمله امریکا

درحالی‌که ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا از اقدامات بریتانیا در کنار ایالات متحده برای حمله به یمن دفاع کرده، هم‌زمان او با انتقادات شدید در انگلیس به دلیل عدم دریافت مجوز از پارلمان روبرو شده است. روسیه نیز به‌ سرعت اقدام کشورهای غربی را محکوم کرد. ماریازاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست مطبوعاتی بر نگرانی روسیه تأکید کرده و آن را تأییدی بر این موضوع گرفت که موضع امریکا در شورای امنیت سازمان ملل در دریای سرخ تنها بهانه‌ای برای تشدید بیشتر تنش در منطقه است. اعتراضاتی که پیش‌بینی می‌شود نیروهای ائتلاف امریکا را برای حمله جدی‌تر به یمن تضعیف کند.

۳۱۱۳۱۲

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا