فارس

امام جمعه شیراز: استان فارس در حرکت‌های علمی همواره پیشتاز است

به گزارش برگزیده های ایران از شیراز، آیت‌الله لطف اله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه امروز، ضمن تاکید اطاعت‌پذیری از امام زمان اظهار داشت: توحید در حاکمیت است و حاکم ما خداوند است، انسان باید یاد بگیرد که حق حکم برای خداوند است و اگر کسی این را نپذیرد هر کاری را انجام دهد از بین می رود.

وی با اشاره به حدیث سلسه الذهب بیان کرد: در این حدیث نقل شده که ” لا اله الا الله شرط و شروط دارد” امام را به امامت و ولایت شناختن شرط لا اله الا الله است چون این ادامه توحید در حاکمیت است و اگر کسی بخواهد غیر از امام معصوم را خلیفه خدا قرار دهد، مشرک می شود.

آیت الله دژکام در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقبیح خودکشی بیان کرد: یکی از گناهان کبیره این است که کسی بخواهد اوقات تلخ خود را با کشتن خود پایان می دهد، خدای متعال جان به تن تو کرده و به تو این اجازه را نمی دهد که تو خود کشی کنی؛ خودکشی حرام و گناه کبیره است.

امام جمعه شیراز افزود: اگر کسی این گناه را مرتکب شد، هیچ فرصتی بعد از مرگ برای او نیست، ما حق نداریم که خود یا دیگران را بکشیم چون این گناه کبیره است و هیچ راه نجاتی ندارد.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از گناهانی که مورد نکوهش قرار گرفته ین است که فردی گناهی را مرتکب می شود و آن را به دیگری نسبت می دهد، این را نمی شود در روز قیامت به سادگی از آن نجات پیدا کرد، اگر فرد مرتکب توبه نکرده بمیرد به جهنم می‌رود.

 آیت الله دژکام، بدعت‌گذاری در احکام دینی جهت رفع حوائج شخصی و امور روزمره همچنین نفاق و دو رنگی را از دیگر گناهان مذموم برشمرد که حساب اخروی انسان را تخریب می کند.

 توزیع بودجه عادلانه و هوشمندانه باشد

 

امام جمعه شیراز در خطبه دوم این هفته گفت: چند نکته را در رابطه با حوادث بسیار پرارزش و مهم تاریخ انقلاب اسلامی است که باید همیشه به یاد داشته باشیم که اولین مسئله، روز سوم دی ماه است که سالگرد عملیات کربلای ۴ می باشد، در کربلای ۴ عزیزانی از ما خودشان را به دل اروند زدند; اینکه اروند با عرض نزدیک به دو کیلومتر را طی کنند و چند ردیف موانع دشمن را از جلوی خود بردارد و عملیات کنند، اینها چیزهایی بود که به خیال دشمنان ما هم نمی آمد؛ که این عزیزان ما رفتند و کربلای پنج هم چیزی نظیر همین بود اما کربلای ۴ شروعی بود که معلوم شد بچه‌ها می‌توانند با اراده پولادینی که بنیان مرصوص بودند، این سد بزرگ را از جلوی خود بشکنند.

 

 وی تاکید کرد: امروز استان فارس افتخار دارد که یادمان این شهدا را جوانان فارس به پا کرده‌اند، پس به روح این شهیدان درود می فرستیم و از خداوند می‌خواهیم که قرب آنها را نزد خود و حضرت امام‌حسین افزایش دهد.

 آیت الله دژکام با اشاره به اینکه روز هشتم دی ماه به عنوان روز صنعت پتروشیمی نامگذاری شده است، افزود: پتروشیمی در فارس یک سابقه طولانی دارد و در واقع مادر پتروشیمی های جنوب، پتروشیمی فارس می باشد.

وی افزود: عمده کسانی که در مراکز پتروشیمی جنوب کار کرده‌اند و کار می‌کنند، کسانی هستند که هم تحصیلات خود را در شیراز گذرانده‌اند و هم دوره یادگیری و کارورزی خود را مثلا در پتروشیمی مرودشت گذرانده‌اند و اگر ما تجربه ای داشته ایم و ۲۲ فاز کارخانه پتروشیمی در کنار خلیج فارس را ایجاد کردیم و عموماً از همان روزهای اول کسانی که آنجا کار می کنند همه بچه های ایران بودند، برای این بود که ما تجربه هایی نظیر تجربه پتروشیمی فارس را داشته ایم که از این جهت خداوند را شکرگذار هستیم که مجموعه علمی و نخبگانی فارس توانسته است یک خدمت برای همه کشور عرضه کند.

نماینده ولی فقیه در فارس تاکید کرد: انتظار ما این است که جلوداری حرکت علمی برای فارس باقی بماند.

وی تاکید کرد: دانشگاه‌ شیراز و دیگر دانشگاه های استان فارس، نیاز به حمایت و تقویت دارد و از این جهت در آمایش آموزش عالی به نظر می آید نسبت به فارس کم‌لطفی‌ و کم توجهی شده است.

آیت‌الله دژکام با اشاره به فرا رسیدن نهم دی اظهار داشت: اگر ولایت را تبعیت نکنیم، زحمات مان هدر می رود و بصیرت یعنی ولی را دیدن و پشت سر ولی امر حرکت کردن.

امام جمعه شیراز افزود: بصیرت برای این است که راه را گم نکنیم چرا که اگر حجت خدا را نشناسیم، راه را گم می‌کنیم.

وی تاکید کرد: امروز مقام عظمای ولایت، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (دام ظله العالی) چراغ روشن و فروزنده ای است که آقا امام زمان جلوی راه ما قرار داده و فرموده دنبال ایشان باشید و ما این را باور داریم و محکم می ایستیم و مطمئن هستیم که اگر از این مسیر منحرف نشویم، عزت دنیا و آخرت را به دنبال دارد.

وی با اشاره به یاوه‌گویی‌های اخیر رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل این روزها حرف های بزرگتر از دهان خود می‌زند و تهدید به حمله می کند، مسئولان رژیم جعلی صهیونیستی بدانند، رهبر عظیم الشأن ما به آمریکا که مثلا بزرگتر از اوست، فرموده اند که مطمئن باشید دوران بزن دررو تمام شده است همچنین ایشان چند سال قبل فرمودند که اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید اگر اینها می‌خواهند زودتر نابود شوند، جلو بیایند تا ما هم زودتر به نفس‌های پلید آنها پایان بدهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: بودجه سال ۱۴۰۱ اکنون در مجلس است، در ایامی که بودجه تنظیم می شود و همه به دنبال این هستند که سهم بیشتری از بودجه برای خود بگیرند.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: ما چون مسلمان هستیم و همه کشور با هم برادریم این درست نیست که حق دیگران را بگیریم و خوشحال باشیم که سهم ما بیشتر از حقمان باشد.

وی اضافه کرد: ما معتقد هستیم بودجه باید عادلانه برای همه مردم کشور تقسیم شود، نکته‌ای که دوست داریم در بودجه دقت شود و از مجموع نمایندگان استان هم خواهش می کنیم به آن توجه کنند این است که چیزی که به فارس داده می شود عادلانه باشد، یعنی جمعیت و وسعت فارس را در نظر بگیرند و به تناسب جمعیت ما، بودجه را اختصاص بدهند.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: شایسته است مدیران اجرایی و نمایندگان مجلس و همه کسانی که به نحوی در این مسئله دخیل هستند، پیگیری لازم را انجام دهند.

انتهای پیام/س


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا