اخبار روز

امیرعبداللهیان : ابتکاری از سوی سلطان عمان برای رفع تحریم‌ها روی میز است

امیرعبداللهیان : ابتکاری از سوی سلطان عمان برای رفع تحریم‌ها روی میز است

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برگزیده های ایران، امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری ابتدا درباره روابط ایران و لبنان گفت: من اولا یاد و خاطره امام موسی صدر را گرامی می‌دارم و امیدوارم هرچه زودتر شاهد بازگشت ایشان باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: بین تهران و بیروت روابطی ممتاز راهبردی و دیرینه برقرار است، ما تحولات در لبنان را به دقت پیگیری می‌کنیم. به حمایت‌هایمان به محور مقاومت در راستای تامین امنیت در منطقه و مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی ادامه می دهیم. در دهه‌های اخیر رهبران سیاسی لبنان و مقاومت اثبات کردند که برای امنیت لبنان تلاش می‌کنند. تاریخ لبنان نشان داده که رهبران سیاسی لبنان از شایستگی برای حل مسایل لبنان برخوردار هستند.

مخالفت با مداخله خارجی در لبنان

وی ادامه داد: ما هرگونه مداخله خارجی در تصمیمات مقامات لبنان را نادرست می دانیم و معتقدیم این دخالت‌ها شرایط را پیچیده تر می‌کند. ایران هرگز در امور داخلی لبنان دخالت نداشته است. مادامی که لبنان بخواهد به حمایت قوی خود از لبنان ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره تاثیر روابط ایران و عربستان در منطقه و همکاری های چندجانبه در منطقه گفت: سیاست خارجی دولت سیزدهم مبتنی بر همکاری با همه کشورهای جهان است. در چارچوب منطقه ما فرمت گفتگو  همکاری‌های منطقه ای را با سران منطقه در میان گذاشته و مورد استقبال آنان است. ما بازگشت روابط ریاض و تهران به حالت عادی را گامی مثبت ارزیابی می‌کنیم.

امیرعبداللهیان افزود: تعدادی دیگری از کشور در حال گفتگوی آشکار و یا محرمانه با ما برای بازگشت روابط به حالت طبیعی هستند. بعد از قطع روابط ایران و عربستان تعداد اندکی از کشورها روابط خود را کاهش و یابه حالت تعلیق درآوردند. تهران و ریاض قصدی برای دخالت در لبنان ندارند. البته من در دیداری که در ریاض داشتم ایده‌هایی را در خصوص منطقه و لبنان دریافت کردم. ایران از هرگونه توافق رهبران لبنانی حمایت خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان , لبنان ,

وی در پاسخ به سوالی درباره دریافت مواضع مثبت از ریاض و تاثیر روابط ایران و عربستان بر شرایط لبنان گفت: ما معتقدیم گفتگوهای و روابط ایران و عربستان آثار مثبتی بر منطقه از جمله لبنان در پی داشته است. هرگونه تصمیم در خصوص انتخاب رییس جمهور به رهبران لبنان باز می‌گردد.

وی با اشاره به وضعیت مقاومت در منطقه گفت: من روز گذشته در نشست با رهبران فلسطینی از جمله حماس و جهاد و دیگر گروه ها شنیدم که مقاومت فلسطین در بهترین و اماده ترین شرایط خود قرار دارد. در صورت ترور هر یک از رهبران فلسطینی از زبانشان شنیدم که انان معادله در منطقه فورا به نفع مقاومت و به ضرر صهیونیست ها تغییر خواهند داد.

امیرعبداللهیان در بیروت: عبارات سازنده‌ای از عربستان برای کمک به لبنان شنیدیم

 

آمادگی برای تأمین برق لبنان

امیرعبداللهیان با تجدید آمادگی ایران برای کمک به رفع مشکل تامین برق در لبنان گفت: در خصوص مشکل برق در لبنان ما پیشنهاداتی را بارها مطرح کردیم. این موضوع نیازمند اتخاذ تصمیم در هییت وزیران است. هرزمان که وزیران تصمیم بگیرند ایران آمادگی ارسال هیئت فنی و مهندسی و تجهیزات به لبنان دارد. شرکت های خصوصی ایرانی امروز در کشورهای همسایه نسبت به ایجاد نیروگاه اقدام کردند و این قرارداد به نفع دو کشور است.

امیرعبداللهیان در خصوص حضور همزمان مسئول آمریکایی با وی در لبنان و پیشنهادات آنان برای مشکل برق لبنان گفت: سفر من به لبنان بر اساس برنامه ریزی قبلی انجام شد. البته رسانه های لبنان همه چیز را به هم ربط می دهند اما ارتباطی بین این دو سفر وجود ندارد.

وی ادامه داد: البته در موضوع برق و گاز طرف های آمریکایی وعده های زیادی به لبنان دادند. یک روز می‌گویند از اردن و مصر خط لوله گاز و برق را به لبنان وصل می‌کنند، روز دیگر حرف دیگری می زنند. ما از هر طرحی که در اسرع وقت مشکل برق و انرژی در لبنان را حل کند استقبال می‌کنیم. اگر ده سال پیش هیئت وزیران پیشنهاد ایران را پذیرفته بود این کشور اکنون صادر کننده برق بود.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه و درباره موضوع انصارالله و یمن، گفت: این طرف های یمنی هستند که نسبت به آینده خود تصمیم میگیرند. ما همواره تاکید کردیم که از برقراری اتش بس، رفع محاصره انسانی و گفتگوها سیاسی استقبال می‌کنیم. امیدوارم گفتگوهایی که بین یمنی ها جریان دارد منجر به حل و فصل نهایی شود.

حسین امیرعبداللهیان , لبنان ,

ابتکار سلطان عمان برای رفع تحریم‌ها روی میز است

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار برگزیده های ایران در بیروت در خصوص تاثیر دیدارها بر شرایط منطقه و تحکیم آرامش گفت: ایران از هر ابتکاری که به ثبات و آرامش و امنیت منطقه منجر شود استقبال می‌کند. ما برای امنیت در منطقه در مبارزه با تروریسم شهدای بزرگی را تقدیم کردیم. ما معتقدیم امروز یک صفحه جدید در منطقه ایجاد شده است. در این صفحه جدید بسیاری از رهبران باور دارند مداخلات خارجی هیچ کمکی نکرده است. ما همواره از تامین امنیت منطقه توسط اهل منطقه حمایت کرده و خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح قطر و عمان برای تفاهم ایران و آمریکا و نقش آن در برجام گفت: در خصوص توافق هسته ای ما همواره در مسیر دیپلماسی قرار داریم. طبعا انجام درست توافق غیرمستقیم ایران و آمریکا برای آزادسازی دارایی‌های ایران و تبادل زندانیان تاثیر مثبت برای گفتگوهای رفع تحریم ها خواهد داشت. تهران از اراده سیاسی لازم برای رسیدن به نقطه توافق و بازگشت همه طرف ها برخوردار است. در خصوص به کارگیری دیپلماسی برای رفع تحریم ها اکنون ابتکاری از سوی سلطان عمان روی میز است و در این چارچوب و این ابتکار گفتگوها در جریان است.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره زمینه گفت‌وگوهای ایران با سوریه و لبنان و همچنین راه مواصلاتی سوریه و عراق گفت: در گفت‌وگو با مقامات سوریه و لبنان علاوه بر مناسبات دوجانبه موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد توجه قرار دادیم. هرگونه تصمیم در خصوص نحوه تردد کامیون ها و اشخاص در مرزهای مشترک سوریه و عراق به تصمیم بغداد و دمشق برمی‌گردد. تردید نکنید هیچ طرفی قادر نخواهد بود مسیرهای مواصلاتی تاریخی در منطقه را مسدود کند. مرزهای منطقه ما باید مرزهای دوستی اقتصادی و تجاری باشد. مرز مشترک عراق و سوریه نیازی به بازگرداندن فضای نظامی ندارد.

عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی خطای راهبردی است

وی با اشاره به شرایط فلسطین گفت: در خصوص وضعیت فلسطین همه تلاش ما این است که رهبران کشورهای اسلامی همگام با مردم در کشورهای فلسطین به حمایت از فلسطین ادامه دهند. در روزهای اخیر جهانیان شاهد بودند که مردم لیبی چگونه غیرت مندانه از فلسطین حمایت کردند. ما هرگونه عادی سازی روابط با رژیم اسراییل را یک خطای استراتژیک می دانیم. به دوستان در منطقه توصیه می‌کنیم که مانع هرگونه عادی سازی روابط با رژیمی شوند که جز ناامنی دستاوردی در منطقه نداشته است. خرسندیم که روابط دیپلماتیک بین دمشق و ریاض بر اساس توافق موجود از سرگرفته خواهد شد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در خصوص نقش فرانسه در حل معضلات لبنان گفت: من بار دیگر تکرار می‌کنم کنشگران خارجی می توانند برای تقویت روند گفتگو در لبنان تاثیر مثبت بگذارند. همه باید به تصمیم رهبران سیاسی و ملت لبنان احترام بگذاریم. رهبران لبنان همواره ثابت کرده که تحت تاثیر دیدگاه های خارجی قرار نمی‌گیرند.

وی درباره پیام‌های دیدارهای مقامات ایران با سوریه و لبنان گفت: دیدارها و گفت‌وگوهای ما با مقامات لبنانی همواره به نفع دو کشور بوده است. کنشگران فرامنطقه ای می‌دانند که مرزها در منطقه را باید به حال خود واگذارند تا کشورهایی که صاحب آنان هستند تصمیم بگیرند. ما قویا مخالف نقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها هستیم. از بازگشت سوریه به جامعه عربی و فصل جدید حیات سیاسی سوریه استقبال میکنیم.

وزیر خارجه کشورمان درباره روند تحولات منطقه و دخالت های آمریکا در سوریه گفت: فهم ما از گفت‌وگوها و مذاکرات با مقامات منطقه این است که امروز منطقه وارد صفحه جدیدی از درک متقابل و همکاری شده است. به کاخ سفید توصیه میکنیم واقعیت‌های جدید منطقه را درک کند.

مراودات حزب‌الله لبنان

امیرعبداللهیان درباره گسترش روابط ایران و عربستان و تلاش های دو کشور و همچنین مبارزه حزب الله با تروریسم گفت: مناسبات تهران و ریاض در مسیر درست قرار دارد. دیپلمات های دو کشور در پایتخت ها مستقر هستند و وظایف خود را انجام می دهند. سفرای دو کشور تعیین شده و در محل ماموریت مستقر می شوند. در مورد حزب الله، این که حزب الله در مراوداتش چگونه عمل کند به مسئولین حزب الله مربوط می شود. همه در منطقه و جهان می دانند که حزب الله در مبارزه با داعش سهم بزرگی داشت. جهانیان می‌دانند که مقاومت سهم عظیمی را در مقابله با تجاوزات صهیونیست‌ها ایفا کرده و ادامه می‌دهند. امروز حزب الله در قلب مقاومت در منطقه در مبارزه با صهیونیست و تروریست از برترین جایگاه برخوردار است. ما باور داریم که اگر حزب الله حضور فعال در مبارزه با داعش نداشت منطقه ما امروز شکل دیگری داشت. یکبار دیگر ادای احترام میکنم به تمام شهدای مقاومت و حزب الله.

توصیه به ماکرون

وی در خصوص حفاری چاه‌های نفت در جنوب لبنان و همکاری ایران در این زمینه گفت: شرکت‌های ایرانی برای هرگونه مساعدت در همه زمینه‌ها امادگی کمک و همکاری متقابل با لبنان را دارند. ما مفتخریم که امروز اعلام کنیم علی رغم فشارهای دشمنان ایران در حوزه علم و فناوری در ردیف قدرت های بزرگ جهان قرار دارد. معتقدیم که تحریم‌ها نباید مانع همکاری های دو کشور شود. امروز کشورهایی که به تحریم‌ها اعتنایی نکردند از نتیجه تصمیماتشان در راستای منافع ملتشان سود می برند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات ماکرون درباره لبنان و ایران گفت: من با اقای ماکرون توصیه می‌کنم به جای پرداختن به دیگر کشورها به وضعیت داخلی فرانسه رسیدگی کند. ایران همواره سازنده ترین نقش را در کمک به لبنان داشته است. با قدرت در کنار دوستانمان در لبنان خواهیم ماند.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا