فرهنگ و هنر

انتشار گزارشی از عملکرد مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم

انتشار گزارشی از عملکرد مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم

– اخبار فرهنگی –

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری برگزیده های ایران به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت هفته دولت، گزارش عملکرد خود را از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم تا پایان مرداد سال جاری ارائه کرد.

بر پایه گزارش مذکور، نگارخانه‌های پایتخت در ۲ سال گذشته، فرایند برگزاری ۸۰۹ نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی را مطابقِ دستورالعمل مربوطه، با این مرکز هماهنگ کرده‌اند.

همچنین در ۲ سال گذشته، مجوز فعالیت ۱۸۶ نگارخانه مورد تمدید قرار گرفته و برای تأسیس ۲۵ نگارخانه نیز مجوز صادر شده است.

ثبت مالکیت معنوی برای ۹۴۵ اثر هنری و صدور جواز تأسیس برای ۸۰ دفتر گرافیک، از دیگر اقدامات اداره کل هنرهای تجسمی از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم تا پایان مرداد سال جاری است.

روایت تازه‌ای از کردستان در جشنواره هنرهای تجسمی برای دنیا مخابره شد

همچنین ۱۳۰ درخواست جهت صدور گواهی هنری از سوی هنرمندان حوزه تجسمی به این اداره کل واصل شده که کلیه گواهی‌های مذکور به درخواست‌کنندگان تخصیص یافته است.

به استناد این گزارش، ۷۴۲ هنرمند در ۲ سال گذشته به عضویت صندوق اعتباری هنر درآمده‌اند و عضویت ۱۸۲۳ هنرمند دیگر نیز مورد تمدید قرار گرفته است.

از دیگر اقدامات اداره کل هنرهای تجسمی طی ۲ سال اخیر، می‌توان به برقراری بیمه برای ۱۱۴۵ هنرمند و اعطای وام به ۳۴۵ هنرمند اشاره کرد.

بر پایه این گزارش، از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم تا پایان مرداد ماه جاری، ۳۸۳۹ اثر هنری مجوز خروج از کشور دریافت کرده‌اند.

همچنین از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم تا پایان مرداد سال جاری، بیش از ۴۰ رویداد هنری در عرصه هنرهای تجسمی اعم از جشنواره، دوسالانه، نمایشگاه، کارگاه، نشست تخصصی و … به همت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا با حمایت این اداره کل، برگزار شده‌اند.

موزه هنرهای معاصر تهران نیز در ۲ سال گذشته تاکنون، ۱۰ نمایشگاه هنری را برگزار کرده است که به ترتیب، عبارتند از: نهان بر عیان (مهندسی تصویر در نقاشی ایرانی)، اندی وارهول (مروری بر آثار اندی وارهول از مجموعه گنجینه موزه)، مهدی سحابی (مروری بر فعالیت‌های هنری مهدی سحابی)، آینه در آینه (آثار دیوارنگاره انقلاب گنجینه حوزه هنری، گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، آثار هنرمندان و مجموعه‌های خصوصی)، پنج گنج (حکیم نظامی)، مینی‌مالیسم و کانسپچوال آرت، آینه در آینه ۲ (تهران ۵۷ به روایت عکس‌های قربان خلیلی)، ردپا (درنگی بر مراوده هنرمند و جهان پیرامون)، هایپررئالیسم: از تصویر تا واقعیت و همچنان جاری (مروری بر بازتاب جریان عاشورا در هنرهای تجسمی معاصر).

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا