بین الملل

انگلیس: ارتش توخالی ما، توان جنگ با روسیه را ندارد

انگلیس: ارتش توخالی ما، توان جنگ با روسیه را ندارد

کمیته دفاعی مجلس عوام انگلیس بعد از تحقیقات یکساله نتیجه‌گیری کرد که دولت لندن بدون دست زدن به اصلاحاتی فوری برای بر طرف کردن بحران جذب نیرو و تقویت چشمگیر انبار تسلیحات و مهماتش، «هرگز به آمادگی رزمی یا استراتژیک دست پیدا نخواهد کرد.»

قانونگذاران انگلیسی در این گزارش هشدارآمیز گفتند نیروهای مسلح انگلیس باید بودجه بیشتری برای آنکه بتوانند «در عملیات‌ها شرکت کرده و در عین حال آمادگی رزمی خود را توسعه دهند» دریافت کنند، در غیر این صورت مجبور به کاهش «فشار عملیاتی» بر ارتش خواهند شد.

به نوشته نشریه دیلی‌تلگراف، کمیته مذکور همچنین دریافت که به‌دنبال افزایش فشارهای مالی بر ارتش انگلیس یک اعتبار ۱.۹۵ میلیارد پوندی که بهار گذشته برای تقویت و پر کردن دوباره انبارهای ارتش در نظر گرفته شد، حالا احتمالا باید برای کمبودهای دیگر در بخش دفاعی مورد استفاده قرار بگیرد.

جرمی کوئین، رئیس محافظه‌کار این کمیته در نشریه تلگراف نوشت «در حالی که به ائتلاف ناتو هشدار داده شده که احتمالا فقط سه سال برای آماده کردن خودش برای مواجهه با حمله احتمالی روسیه وقت دارد، بریتانیا باید با چالش خود مواجه شود.»

گزارش هشدارآمیز کمیته دفاعی پارلمان انگلیس بعد از آن منتشر می‌شود که چند تن از مقامات ارشد دفاعی سابق انگلیس به این کمیته گفتند نیروهای مسلح این کشور از سال ۲۰۱۰ تاکنون «از منابع خالی شده‌اند» و در یک درگیری «همتا به همتا» بعد از گذشت دو ماه اول درگیری، ظرفیت‌های خود را به طور کامل مصرف خواهند کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: «نیروهای مسلح انگلیس در پاسخ به وضعیت امنیتی رو به وخامت، بیشتر از حد ظرفیت خود به کار گرفته شده‌اند، در حالی همه بخش‌های آن دچار کمبود نیرو و کمبود ذخایر بوده و نرخ از دست رفتن پرسنل ارتش انگلیس از نرخ جذب نیرو برای جبران کمبودها بیشتر شده است.»

جرمی کوئین گفت: «وزارت دفاع انگلیس تایید کرده که به ازای هر هشت نیرویی که ارتش انگلیس را ترک می‌کنند، تنها پنج پرسنل جدید استخدام می‌شوند.» او تاکید کرد که «اکنون زمان آن رسیده و در عین حال حیاتی است که تمرکز بر استخدام نیرو احیا شود.»

دولت انگلیس ماه گذشته میلادی با وجود مواجهه با هشدار ژنرال پاتریک سندرز، رئیس ستاد کل ارتش این کشور درباره ضرورت آمادگی لندن برای دادن آموزش نظامی به شهروندان به منظور آماده شدن برای جنگ در آینده، اجرای طرح سربازی برای انگلیسی‌ها را منتفی دانست.

در همین حال ژنرال مارتین هِرِم، فرمانده نیروی نظامی استونی که با روسیه هم مرز است، از کشورهای ناتو خواسته برنامه‌های خدمت سربازی شهروندان عادی را به اجرا درآورند.

او گفت: «چیزی که کشور من را ترسانده، انگلیسی‌ها یا فرانسوی‌ها را نمی‌ترساند. به همین دلیل مجاب کردن مردم آنها برای پیوستن به هرگونه جنبش داوطلبانه نظامی برای آماده شدن برای دفاع از کشور بسیار سخت است. من به همه کشورها قطعا پیشنهاد می‌کنم که طرحی برای خدمت سربازی شهروندان ایجاد کنند.»

او ادامه داد: «در درجه اول مبنا بر داوطلبین باشد و طرحی نظیر یک قرارداد یک ساله شامل آموزش به اجرا درآمده و سپس شش ماه خدمت دیگر قبل از اعزام آنها به رده نیروهای ذخیره اجرا شود. اینگونه شما یک نیروی نظامی ذخیره خواهید داشت.»

همچنین به نوشته دیلی‌تلگراف، چهره‌های صنعتی، وزیران و روسای سابق و فعلی در بخش دفاعی انگلیس با ارائه اسناد و مدارکی نشان دادند که ارتش این کشور دچار کمبود ظرفیت‌های داخلی برای تولید تسلیحات و خودروهای رزمی و مهمات با سرعتی مناسب است که انبارها را مطابق با نرخ تقاضا در زمان جنگ پر کند.

۳۱۱۳۱۱

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا