آذربایجان شرقی

ایجاد ۲۱ سایت تهیه و تولید کمپوست خانگی روستایی در آذربایجان‌شرقی

به گزارش برگزیده های ایران از تبریز، رقیه زرگری در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار داشت: پیرو تفاهم‌نامه مشترک معاونت امور زنان ریاست جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی در سال‌جاری تعداد ۴ سایت تهیه و تولید کمپوست خانگی برای ۴۰ نفر از زنان بهره‌بردار روستایی به استان آذربایجان‌شرقی اختصاص یافته بود که با استقبال زیادی از طرف زنان بهره‌بردار روستایی مواجه گردید.

وی افزود: با اجرای  ۲۱ سایت در سطح شهرستان‌های مراغه، اسکو، کلیبر، ورزقان، بستان‌آباد، ملکان، میانه، جلفا، آذرشهر، تبریز، بناب و مرند تعداد افراد تحت پوشش طرح به بیش از ۳۰۰ نفر افزایش یافت.

زرگری ادامه داد: این طرح برای اولین بار توسط کارشناسان مروج پهنه در مراکز جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و با هدف مشارکت زنان در برنامه کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، کمک به حفاظت از آب و خاک و افزایش بهره‌وری در محصولات کشاورزی، آموزش و ترویج فنون و روش‌های صحیح  تهیه و تولید کمپوست خانگی و کاربرد آن در باغچه‌های خانگی سلامت‌محور خانوارهای روستایی اجرا گردید.

وی تصریح کرد: طی اجرای طرح زنان بهره‌بردار روستایی در محل زندگی و در مزارع خود با روش‌های عملی تهیه کمپوست خانگی و کاربرد آن در مزارع و باغچه‌های خانگی آشنا شدند.

مشاور امور بانوان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در طی اجرای این طرح کارشناسان مروج پهنه و تعدادی از زنان روستایی در وبینارهای آموزش مجازی که از سوی مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی برگزار گردید شرکت کردند، یادآور شد: از جمله مزایای طرح، مقرون به صرفه بودن، دسترسی آسان به مواد اولیه و امکان اجرا در محل زندگی زنان روستایی است.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین تعداد اجرای سایت مربوط به شهرستان مراغه با آموزش ۴۵ نفر و شهرستان ورزقان با آموزش ۳۱ نفر است.

انتهای پیام/۶۰۰۲۷/س


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا