علمی و فناوری

این گوی مرموز چیست؟ فناوری فرازمینی، بمب یا پهپاد

این گوی مرموز چیست؟ فناوری فرازمینی، بمب یا پهپاد

غزال زیاری: برخی‌ها هنوز منشا گوی فولادی عجیبی که یک خانواده در سال ۱۹۷۴ آن را در ملک خود در فلوریدا پیدا کردند را زیر سوال می‌برند. اما آیا منشا این گوی، فناوری بیگانگان است؟ ارتش و برخی از محققان موجودات فرازمینی به بررسی این گوی پرداخته و بر این باورند که انسان‌ها این گوی را ساخته‌اند؛ با این حال تئوری‌های توطئه متعددی درباره گوی بتز همچنان به گوش می‌رسد.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی صحت و سقم این ادعاها بپردازیم. با ما همراه باشید.

تصور کنید که برای قدم زدن به حیاط خانه‌تان رفته‌اید و به یک گوی فلزی عجیب برمی‌خورید که کمی از یک توپ بولینگ کوچک‌تر است ولی وزن آن تقریبا ۳.۵ کیلوگرم سنگین‌تر از حرفه‌ای‌ترین توپ بولینگ مورد استفاده توسط بازیکنان حرفه‌ای (ده کیلوگرم) است.

این دقیقا همان اتفاقی است که در سال ۱۹۷۴ رخ داد. زمانی که خانواده بتز چیزی را که اکنون “گوی اسرار آمیز بتز” نامیده می‌شود، در نزدیکی خانه‌شان در جزیره فورت جورج فلوریدا پیدا کردند.

betz.jpg

طبق گفته اعضای خانواده بتز ، این گوی به میل خود رفتار می‌کند؛ گاهی حرکت کرده و صداهایی ایجاد می‌کند. اما چه چیزی باعث شده تا این تئوری‌های توطئه مطرح شوند؟ آیا این گوی، نوعی گلوله توپ مستقل است و یا ممکن است بخشی یک فناوری فرازمینی باشد؟

منشا تئوری‌های توطئه گوی اسرارآمیز بتز

در ماه مارس سال ۱۹۷۴ و بعد از آتش‌سوزی در ملک خانواده بتز، آنها یک گوی فلزی عجیب و غریب را در حیاط خانه‌شان پیدا کردند و معتقد بودند که این یک گلوله توپ تاریخی متعلق به استعمارگران اسپانیایی و مربوط به دوران رنسانس فلوریداست. اما این گوی، تمیز و بدون خوردگی و براق بود. البته بسیار بعید است که تسلیحات مورد استفاده در دوران استعمار اسپانیا از فولاد ضدزنگ یا ورق نقره ساخته شده باشند و معمولا از جنس آهن یا سنگ بودند.

طبق گفته اعضای خانواده، این گوی رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهد؛ به خودی خود غلت می‌خورد و صدا و ارتعاش تولید می‌کند و می‌لرزد. به روایت تری، پسر خانواده، او مشغول گیتار زدن بوده که مشاهده می‌کند که گوی نسبت به صدای گیتار واکنش نشان داده و صدای تپشی ایجاد می‌کند که سگ خانواده را ترساند. وقتی که آنها روی زمین نشسته بودند و کره را به سمت غلت می‌دادند اتفاق عجیبی رخ داد. زمانی که توپ به یک سمت فرستاده می‌شد، ناگهان در میانه راه تغییر جهت می‌داد و به سمت شخصی که آن را پرتاب کرده بود، برمی‌گشت.

betz2.jpg

نسخه آوریل سنت پترزبورگ

گری بتز، در آوریل ۱۹۷۴ در گفتگو با سنت پترزبورگ تایمز گفت وقتی سگ خانواده در کنار گوی قرار گرفت، شروع به ناله کرد کرد و گوش‌هایش را با پنجه‌هایش می‌پوشاند و این کاری بود که این سگ تا قبل از این انجام نداده بود. اعضای خانواده بتز، به این شک کردند که شاید تشعشعات خورشیدی برروی گوی تاثیر گذاشته و به همین خاطر در زمان‌هایی که خورشید با شدت می تابد، گوی به حرکت در می‌آید. در نهایت ارتش آمریکا برای تجزیه و تحلیل بیشتر درباره این گوی وارد عمل شد.

زمانی که یکی از محققان از مرکز Baton Rouge این گوی را بررسی کرد، به این نتیجه رسید که امواج رادیویی، از گوی پخش شده و یک میدان مغناطیسی اطراف آن ایجاد می‌شد. بعد، ارتش آمریکا این گوی را در ایستگاه هوایی نیروی دریایی جکسون ویل مورد بررسی قرار داد. سخنگوی ارتش در این باره به این نکته اشاره کرد که اولین تلاش‌های متخصصان ارتش با اشعه ایکس برای بررسی گوی ناکام ماند؛ چرا که این ماشین به اندازه کافی قوی نبود که بتواند به جنس داخلی گوی نفوذ کند ولی دو بررسی بعدی، محتوای گوی را به نمایش گذاشت.

او در صحبت‌هایی گفت:« نمی‌دانم که چه کسی این گوی را ساخته ولی می‌توانم بگویم که این گوی، از زمین آمده. ما می‌دانیم که این گوی، ماده منفجره نیست و هیچ خطری ندارد.»

بعد از آن اعضای خانواده بتز تصمیم گرفتند تا این گوی را برای بررسی بیشتر، به نزد یک اخترشناس و یوفوشناس مشهور به نام جی.آلن هاینک بفرستند. اما او هم گفت که این گوی ساخته دست بشر است.

در یک پادکست گزارشی درباره گوی رازآلود بتز با این تیتر ارائه شد: “مصنوع بیگانه یا دستگاه روز قیامت” که در آن توضیحاتی درباره ایده‌های متفاوت مطرح شده ارائه شد.

یک دانشمند می‌توانست خانواده بتز را درباره ایده‌های دور از ذهنشان مثل فولاد ۴۳۱ قرن شانزدهم، آبکاری نقره یا یک ماهواره فلزی غیرمتحمل جامد، از اشتباه در بیاورد. با این حال، روایت اعضای این خانواده از حرکات و سروصداهای این گوی، همچنان در رسانه‌های محلی خبرساز بود و بسیاری این حرف‌ها را باور می‌کردند. حتی یک بررسی جزئی نشان می‌دهد که تئوری‌های توطئه درباره این گوی اسرارآمیز همچنان ادامه دارند.

در ادامه به برخی از ایده‌هایی که درسال گذشته دراین رابطه مطرح شده بودند اشاره می‌کنیم.

“دولت این گوی را باز کرده و محتویات داخل آن را دزدیده!”

“نظر من این است که این گوی نوعی پهپاد است و به نزد هرکسی که قبلا آن را در اختیار داشته برمی‌گردد.”

“خیلی از افراد گزارش کرده اند که گوی‌های این چنینی وقتی نورشان خاموش می‌شود، شبیه گوی‌های فلزی می‌شوند. شاید این گوی آسیب دیده یا شکسته بوده؟”

در بین گزارش‌های تازه‌ای که درباره این گوی اسرار آمیز منتشر شده است، فردی به نام روبرت ادواردز دراین باره گفت:« من نمی‌گویم که این گوی از فضا آمده؛ چون هرگز آن را ندیده‌ام. آنچه من می‌گویم این است که طبق توصیف فیزیکی این گوی، با همان گوی معمولی‌ای که ما در انبارمان داریم، مشابه است.»

در مورد رفتارهای عجیب گوی اسرارآمیز هم به این نکته اشاره شده که چنین رفتارهایی در ۵۰ سال گذشته بارها تکرار شده‌اند و کارشناسان معتقدند که احتمالا گوی برروی یک سطح نامسطح همواره به غلتیدن ادامه می دهد.

Betz-sphere-out-spac-e1661265500316.jpg

سخنگوی ارتش آمریکا هم دراین باره گفته:« من بر این باورم که حرکات و رفتارهای گوی اسرارآمیز، به خاطر نحوه ساخت خانه این خانواده است. خانه آنها قدیمی است و کفپوش‌هایی نامسطح دارد. این گوی تقریبا متعادل است و فقط کمی سطح نامسطح و فرورفتگی و برجستگی کافی است تا گوی به حرکت درآمده یا تغییر جهت دهد.»

مورد خاص

خیلی بعید است که یک فناوری پیشرفته بیگانگان بتواند با بهره‌گیری از آلیاژ فولاد کره زمین (آلیاژ ۴۳۱ که در ساخت هواپیماها و بست و پیچ و مهره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد) چنین گویی بسازد. چرا که در این صورت، این گوی در سفر از فضا به سطح زمین و در مسیر بسیار طولانی و گرم، دوام نخواهد آورد و از آسیب در امان نخواهد ماند.

ولی تحقیقات نیروی دریایی آمریکا و برخی بررسی‌های بی‌نتیجه باعث شده تا محققان به این فکر بیفتند که شاید این گوی یک بشقاب پرنده است. براساس اطلاعات مختلط موجود، افراد باور دارند که بخش‌های مختلفی در مواد مختلف موجود در گوی وجود دارد که با وجود پوشانده شدن این مواد در یک آلیاژ فولادی ساخته شده توسط انسان، رمزگشایی از آن برای علوم زمینی ناشناخته شده است.

حکم نهایی

به راحتی می‌توان دریافت که یک خانواده در فلوریدا چطور به این نتیجه می‌رسند که یک شی عجیب در حیاط خانه‌شان دارای خواص و قابلیت‌های غیرمنتظره است و در نبود اطلاعات علمی شفاف و روشن درباره این گوی، افسانه‌ها و باورهای عجیب به سرعت گسترش می‌یابد. در دهه ۱۹۷۰ که اوج دوران اعتقاد به مسائلی مثل بشقاب پرنده‌ها و جنبش‌های مذهبی جدید و مراقبه ماورایی آمریکایی بود، ترکیبی هولناک برای ایجاد برخی ایده‌های باورنکردنی ایجاد شده بود و شاید بتوان ماجرای این گوی را هم با این موضوع مرتبط دانست.

منبع: popularmechanics

۵۸۵۸

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا