سمنان

بازگشت محصولات صادراتی از روسیه برای باقیمانده سموم صحت ندارد

به گزارش برگزیده های ایران از سمنان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، لطف‌الله رضایی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان در جلسه قرارگاه امنیت غذایی استان سمنان اظهار کرد: بازگشت فلفل صادراتی ایران از روسیه صرفاً به سبب عدم ثبت چهار سم مجاز و مرسوم کشاورزی در سامانه بازرسی کشور مقصد بوده و این ناهماهنگی با مذاکرات و جلسات و بازدیدهای اخیر انجام‌شده و با حضور کارشناسان روسیه قرار است از گلخانه‌های استان سمنان بازدید کند، رفع خواهد شد.

وی گفت: تولید محصولات سالم به‌ویژه محصولات گلخانه‌ای که به لحاظ اقتصادی و صادرات جایگاه ویژه‌ای در امنیت غذایی کشور ایفا می‌کند، با الزام قانونی صادراتی برنامه ششم توسعه از وظایف وزارت جهاد کشاورزی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: در همین راستا، فراهم آوردن امکانات مصرف بهینه سموم دفع آفات و بیماری‌ها، کودهای شیمیایی، هورمون‌های رشد و استفاده از کودهای آلی، همچنین ارزیابی، پایش نظارت و صدور گواهینامه‌های استاندارد محصولات در قالب محصول ارگانیک سالم و GAP (گپ)، جزو سیاست‌های اصلی در حوزه تولید گیاهی است.

رضایی گفت: نظارت بر احداث گلخانه‌های مناسب، نظارت بر فرآیند تولید، الگوی کشت شامل انتخاب، رقم و تأمین اندام تکثیری و همچنین کنترل کیفی مراحل تولید از عمده فعالیت‌های معاونت تولیدات گیاهی و سازمان نظام مهندسی و مدیریت ترویج در همین راستاست.

وی اضافه کرد: تربیت کارشناسان ناظران مقیم در کنار ناظران کنترل کیفی، آموزش برای نظارت و فرآیندهای تولید محصول با کیفیت صادراتی از برنامه‌های ویژه معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی است که در سفر اخیر مدیرکل گل و گیاهان زینتی وزارت جهاد به استان و بازدید از گلخانه‌های تولیدکننده محصولات صادراتی به‌ویژه سبزی و صیفی مورد تأکید قرار گرفت.

این جلسه به‌منظور بررسی زوایای چالش پیش‌آمده در صادرات محصولات گلخانه‌ای و اقدامات انجام‌شده در یک ماه اخیر در استان همسو با اقدامات کشوری برای رفع مشکل و ازسرگیری صادرات سبزی و صیفی به روسیه با حضور ریاست سازمان و ارائه اقدامات معاونت تولیدات گیاهی سازمان برگزار شد.

انتهای پیام/۷۴۰۰۲/م/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا