اخبار روز

باکو صدای روسیه را هم درآورد

باکو صدای روسیه را هم درآورد

به گزارش خبرگزاری تاس، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با جیحون بایراموف، همتای خود از جمهوری آذربایجان بر ضرورت بازگشایی و رفع انسداد سریع عبور و مرور در سراسر کریدور لاچین بر اساس پارامترهای مورد توافق بیانیه سه جانبه ۹ نوامبر ۲۰۲۰ تاکید کرد.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد: در این گفت‌وگو همچنین بر این مساله تاکید شد که دستیابی به راه حل‌های قابل قبول مشترک با هدف احیای همکاری جامع درباره مسائل اصلی مربوط به عادی سازی روابط بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان و بر اساس توافق‌های به دست آمده بین روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان مهم است.

وزرای امور خارجه دو کشور همچنین درباره یکسری از مسائل مهم دیگر صحبت کردند.

۱۲ دسامبر ۲۰۲۲، چند تن از اتباع جمهوری آذربایجان که مدعی شده بود کارشناس محیط زیست هستند مسیر منتهی به کریدور لاچین را مسدود کردند که تنها مسیر ارتباطی بین ارمنستان و قره باغ است و نیروهای صلح‌بان روسی در آنجا مستقر هستند.

جمهوری آذربایجان گفته که این اقدام اعتراضی به معنای مسدود سازی راه‌ها در این منطقه نیست و خودروهای غیرنظامی می‌توانند آزادانه در دو طرف این کریدور تردد کنند.

دولت ایروان اما این اقدام را محکوم کرد، آن را تحریک آمیز خواند و گفت که باعث بروز بحران بشری در قره باغ می‌شود.

در این میان، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان نیز گفت که مسدودسازی این کریدور باعث کمبود مواد غذایی در قره باغ شده است.

۱۴ دسامبر سال گذشته میلادی نیز ارمنستان با ارجاع این مساله به دادگاه حقوق بشر اروپا خواستار ملزم کردن باکو به رفع انسداد این کریدور شد.

۳۱۱۳۱۱

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا