اقتصادی

«بایر آلمان» از کشور رفت اما سموم کشاورزی با کیفیت تر تولید کردیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی برگزیده های ایران، گیل آبادی امروز در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی افزود: تولید سموم کشاورزی کشور امروز به ظرفیت بسیار خوبی رسیده و بیش از ۷۵ درصد نیاز بخش کشاورزی به این نهاده در داخل تولید می شود.

 رئیس انجمن تولید کنندگان سموم کشاورزی ادامه داد: سه سال پیش شرکت «بایر» آلمان از ایران خداحافظی کرد اما امروز تولید کنندگان داخلی سموم بسیار با کیفیت تر از آنها تولید می کنند.

وی در پاسخ به کسانی که اخیرا بی کیفیت بودن سموم داخلی را عامل برگشت خوردن محصولات صادراتی گفته بودند، افزود: ۱۰۵ شرکت تولید کننده سموم کشاورزی وجود دارد که تا ۲۵۰ هزار تن ظرفیت تولید سم دارند در حالی که نیاز بخش کشاورزی سالانه ۴۰ هزار تن است.

گیل آبادی سموم تولیدی داخلی را هم بسیار با کیفیت معرفی کرد که حتی تلاش شده تولید و واردات سموم پرخطر به حداقل برسد.

به گفته این مسئول تنها ۲ درصد سموم مصرفی در بخش کشاورزی پرخطر هستند که پیشنهادداده شده با تعرفه گذاری، واردات آنها به حداقل برسد.

وی چند پیشنهاد درباره سموم کشاورزی داشت: نخست اینکه سموم آماده مصرف وارد نشود بلکه ماده موثره آنها وارد شده و در کشور فرموله شود البته بخش زیادی از سموم در داخل فرموله می شوند.

دوم با تعرفه گذاری جلوی واردات سموم پرخطر گرفته شود که اخیرا هم ۲۰ قلم از فهرست واردات حذف شده است.

سوم؛ مجوز صادرات سم به تولید کنندگان داده شود تا حداقل بتوانند از ظرفیت بازارهای اطراف استفاده کنند.

هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی امروز افتتاح شد و تا سه روز دیگر در بوستان گفت وگو واقع در اتوبان چمران تهران دایر خواهد بود.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا