اخبار روز

بدهی‌های عراق چقدر است؟

بدهی‌های عراق چقدر است؟

به نقل از خبرگزاری عراقی واع، مظهر محمد صالح، مشاور مالی محمد شیاع السودانی، نخست وزیر این کشور بعد از ظهر امروز یکشنبه به مجموع بدهی های این کشور اشاره کرد.

وی افزود: بدهی عمومی داخلی کشورش در حال حاضر نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار برآورد می شود که به طور کامل متعلق به سیستم بانکی دولتی است بدین معنی که بدهی درون دستگاه دولتی به شمار می آید نه خارج از آن.

مشاور مالی نخست وزیر عراق، ضمن اعلام اینکه بدهی خارجی موثر عراق که باید از سال جاری میلادی بازپرداخت شود نیز فراتر از ۲۰ میلیارد دلار نیست تا مجموع بدهی های داخلی و خارجی نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار برآورد شود، تاکید کرد که این مبلغ تنها درصد ۳۰ تا ۳۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشورش را تشکیل می دهد و درصد بسیار مطمئنی در مقایسه با نرخ استاندارد بین المللی ۶۰ درصد به شمار می آید.

وی با بیان اینکه سازوکار بازپرداخت بدهی های داخلی و خارجی عراق از طریق تخصیص سالانه تصویب شده در بودجه فدرال انجام می شود در ادامه افزود: این در حالی است که کارایی ذخایر ارزی عراق نیز بسیار بالا است و تا پنج برابر بدهی های خارجی آن را پوشش می دهد که نرخ استاندارد بالا و اطمینان بخشی به شمار می آید و نشان دهنده استحکام وضعیت مالی عراق است.

۳۱۰۳۱۰

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا