اقتصادی

بررسی تحقق رشد اقتصادی ۸درصدی در بودجه ۱۴۰۱

به گزارش برگزیده های ایران، مهرداد لاهوتی، معاون پارلمانی و امور حقوقی اتاق تعاون ایران در یادداشتی نوشت: اهداف سه‌گانه ثبات اقتصادی، تضمین رشد اقتصادی۸ درصدی و توزیع عادلانه ظرفیت‌ها و امکانات در کشور از جمله برنامه‌های بودجه سال ۱۴۰۱ اعلام شده است.

اهداف لایحه ۱۴۰۱ رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصدی است و برای رسیدن به این هدف رشد ۴.۵درصدی سرمایه گذاری و ارتقاء بهروری ۳.۵ درصدی  پیش بینی شده است. برای رسیدن به اهداف تامین سرمایه ۴.۵درصدی رشد سرمایه گذاری، نیاز به سرمایه‌گذاری به ارزش ۳۴۶۱ هزار میلیارد تومان برآورد شده و آنچه که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیش بینی شده در بخش‌های مختلف شامل بانکها ۹۰۷ هزار  میلیارد تومان، بورس و بازار سرمایه ۵۶۲ هزار میلیارد تومان، بودجه عمومی دولت ۲۵۲ هزار میلیارد تومان، منابع داخلی شرکتها ۴۳۵ هزار میلیارد تومان، صندوق توسعه ملی ۱.۵ میلیارد یورو معادل ۳۷ هزار میلیارد تومان، منابع آورده بخش خصوصی ۱۸۱ هزار میلیارد تومان، منابع خارجی ۲۰ هزار میلیارد  تومان معادل ۸۰۰ میلیون یورو که جمع آن مبلغ ۲۳۹۴ هزار میلیاردتومان است. با این وصف مبلغ مورد نیاز ۳۴۶۱ هزار میلیارد تومان مبلغ ۱۰۶۷ هزار میلیارد کسری منابع مشهود است.

فرض می کنیم تمامی اعداد پیش بینی شده در لایحه ۲۳۹۴ هزار میلیارد تومان دولت تحقق ۱۰۰ درصدی یابد، رشد اقتصادی سال ۱۴۰۱ به میزان ۴.۸درصد تجاوز نخواهد کرد. همچنین اشتغال پیش بینی شده در رشد اقتصادی ۸ درصدی حدود یک میلیون و شصت و هشت هزار نفر بود که با این وصف از ۵۸۵ هزار نفر تجاوز نخواهد کرد. این درحالی است که متوسط رشد اقتصادی از سال ۱۳۴۱ تا پایان   ۱۳۹۹ به میزان ۳.۸درصد بوده است.

انتهای پیام/ب


سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا