فرهنگ و هنر

بزرگداشت علیرضا نادری؛ هناسی گرم زاگرس / مدافع تمام قد یک ملت در برابر تهاجم فرهنگی

بزرگداشت علیرضا نادری؛ هناسی گرم زاگرس / مدافع تمام قد یک ملت در برابر تهاجم فرهنگی

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری برگزیده های ایران، مراسم بزرگداشت علیرضا نادری خواننده و آهنگساز پیشکسوت موسیقی لرستان، روز گذشته سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ به همت انجمن آیینی سنتی شهرستان سلسله، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان لرستان در تالار شهید آوینی شهر خرم‌آباد برگزار شد.

اعظم روانشاد مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در ابتدای مراسم ضمن تبریک ایام ماه رجب و ایام دهه فجر در سخنانی کوتاه به بیانِ خیرمقدمی به حاضران در سالن بسنده کرد و با کفتنِ این جمله سخنانش را پایان داد: آنجا که سخن تمام می‌شود، موسیقی آغاز می‌شود…

موسیقی هنری تأثیرگذار و تأثیرپذیر

یکی از اتفاق‌های مهم این مراسم پیام علی‌اکبر شکارچی آهنگساز و نوازنده موسیقی کشورمان خطاب به علیرضا نادری بود. شکارچی که از استادان نامدار موسیقی ایران است در متنی که برای این مراسم ارسال کرده نوشته است:

به نام خداوند خورشید و ماه              که دل را به نامش خِرَد داده راه

خداوندگار موسیقی، انسان‌هایی را که در ذاتشان موسیقی می تراود و می درخشد، راهنمون می‌شود تا در پُرُسه ای به درازای عمر آن انسان، برای مردمانش هنرمندی بلند آوازه و خوش نام گردد.

سپاس بیکران که استاد علیرضا نادری یکی از آن برگزیدگان است که بطور خودآموز و با ذوق و نبوغی که خداوندگار پروردگی در وجودش نهاده است، مثل سروی خوش سیما، خوش قد و قامت و خوش صدا در عرصه موسیقیِ لُرستان قد می کشد و می‌بالد.

در ساز و آواز محلی، هر آنکس که با شوقِ سرشار از عشق برای مردم آن سرزمین بخواند و بنوازد به تدریج در گذر عمر، ساز یا آوازش رنگ و بویی خاص یا اصطلاحاً مُهرنشانی منحصر به فرد به خود می گیرد. چنین است که آوازِ استاد نادری به هیچکس شبیه نیست و برای همیشه در یاد و حافظه تاریخی مردم، جایگاه خاص خود را حفظ خواهد کرد.

موسیقی هنریست که به شدت تأثیرگذار و تأثیرپذیر است؛ بدین لحاظ همانگونه که موسیقی شهری وامدار موسیقی نواحی است، موسیقی محلی هم از نظر مضمون، پرده بندی، ساختارِ آهنگ‌ها و ریتم تأثیرپذیر بوده است.

 

.

 

گفت‌وگو با حمید غلامعلی خواننده قدیمی موسیقی پاپ

استاد نادری در مصاحبه با روزنامه وزین و خوشنام سِیمَره، در مورد بهره بردن از آوازهای موسیقی دستگاهی سخن گفته است؛ ولی هنر و ذکاوت او در آن است که آنچه را از موسیقی شهری آموخته، همه را برای موسیقی قوم خود، گاه با اشعار لُری و گاه با اشعار لَکی خوانده و بکار گرفته است.

صدای درخشان، پر قدرت و پر وسعت او اکسیری است که هر نوع سلیقه ای را خارج از هر قوم و هر زبانی مجذوب خود می کند.

دقیق خواندن ملودی‌ها همراه با تحریرهای گوناگون، آنهم در پرده های زیر و بم و در اوج، آبشاری از صوت و نغمه زلال و روان را به نمایش می گذارند؛ که با هر بار شنیدن آنان، تازگی و طراوت خود را از دست نمی دهند.

استاد نادری از زُمره هنرمندانی است که بیشترِ آهنگها و اشعار ترانه ها را خود می سُراید.

اشعار: عاشقانه، حماسی، ملی میهنی، شکوه و فراق در طِیف وسیعی از مضامین شعری اوست که در آثارش می توان شنید.

به یزدان هر آنکس که شد ناسپاس         به دلش اندر آید به هر سو هراس (فردوسی)

سپاس بیکران از برگزارکنندگان قدرشناسِ این همایش ارزشمند، تجلیل و پاسداشت از کسانی که یک عمر برای مردمان سرزمین خود تلاش می کنند، یکی از ویژگی های انسان هر ملتی است.

امیدوارم این خصلت نیک، همیشه در جان مردم این سرزمین زنده بماند.

مباد روزی که به گفته فردوسی بزرگ، نسبت به همه داشته های انسانی ای که در این سرزمینِ نخبه پرور موج می زند، ناسپاس بمانیم.

درود بر استاد نادری عزیز
سالم و تندرست بمانی ای مرد پُر تلاش
سایه ات بر سر خانواده محترمتان و بر سر موسیقی لُرستان گسترده بماند.

علی اکبر شکارچی
نهم بهمن ماه ۱۴۰۲  

موسیقی , موسیقیدان , خانه موسیقی ایران ,

قاسم افشار: آن زمان قیمت بلیت کنسرت ۵ هزار تومان بود / ما جاده صاف کن موسیقی پاپ بودیم + فیلم

مردی با تمام دغدغه‌های یک قوم و یک ملت!

سخنران بعدی این مراسم عزت‌الله چنگایی محقق و پژوهشگر عرصه فرهنگ و هنر بود. در ادامه متن سخنان این پژوهشگر را می‌خوانید:

سال ۱۳۵۶ در جیرفت سرباز بودم، همان زمان ترانه “وژه وژه مَخَنه” را شنیدم‌ آن زمان فکر می‌کردیم فضای طنزی دارد. اما آن ترانه تا به امروز هم کاربرد خود را حفظ کرده است. این ترانه تهاجم فرهنگی را در آن زمان به چالش می‌کشید. سرودن و اجرای آن ترانه در آن زمان و در آن فضا کار ساده‌ای نبود و شجاعت بسیاری می‌خواست. نادری در همان زمان نسبت به ورود و غلبه فرهنگ‌ غرب بر فرهنگ ایرانی اسلامی هشدار داده بود.

در رادیو اولین بار آقای نادری را در اوایل دهه شصت ملاقات کردم. ترانه‌ای از استاد میرزاده را اجرا می‌کرد. از همان زمان تاثیرگذاری بر موسیقی لرستان را آغاز کرد. جالب اینکه تمام این آثار با سرمایه شخصی خودش شکل گرفت.

فرصت اندک است، بگذارید چند تیترِ ژورنالیستی درباره آقای نادری بگویم؛ مردی با تمام دغدغه‌های یک قوم و یک ملت! مدافع تمام قد یک ملت دربرابر تهاجم فرهنگی! دیدبان تیزبین که به موقع می‌بیند و هشدار می‌دهد و خودش هم عمل می‌کند و دغدغه‌ی فرهنگ‌و داشته‌های ملی ما را بیان می‌کند.

در دهه پنجاه به چالش کشیدن فرهنگ غربی، که فرهنگ ملی و اسلامی ما را تهدید می‌کرد؛ کار هر کسی نیست.

 آهنگ “شمس زرین” با صدای علیرضا نادری تمام ابهت فرهنگ لرستان را به تصویر می‌کشد.. هر زمان این ترانه را می‌شنوم مو به بدنم سیخ می‌شود. احساس می‌کنم ملامنوچهر کولیوند روبه‌رویم ایستاده و این ترانه را می‌خواند و نهیب می‌زند.

امیدوارم با دعای خیر ما آقای نادری شفای کامل پیدا کنند.

او سال‌ها پیش در ترانه‌هایش تحریم اقتصادی را به چالش کشید. او به جایگاه خانواده بسیار اهمیت میداد و آهنگ ماندگاری برای ادای احترام به پدر ساخت و خواند.

در ادامه، مجری این برنامه اعلام کرد که شورای شهر خرم‌آباد به اتفاقِ شهردار این شهر وعده داده‌اند که یکی از خیابان‌های این شهر به نامِ علیرضا نادری ثبت خواهد شد.

همچنین شورای شهر الشتر(زادگاه علیرضا نادری) و شهردار این شهر هم همین وعده را دادند و اعلام کردند که یکی از خیابان‌های این شهر هم به نامِ علیرضا نادری ثبت خواهد شد.

بخش دیگری از این مراسم به اجرای موسیقی و تکنوازی سه‌تار توسط امیرحسین حقیقی اختصاص داشت.

مجید اخشابی یکی دیگر از چهره‌های شناخته شده موسیقی کشورمان، با ارسال پیامی تصویری برای مراسم بزرگداشت علیرضا نادری ارسال کرده بود.

اخشابی در این پیام از تجربه همکاری با علیرضا نادری در آلبوم آیینه خورشید سخن گفته بود و برای او آرزوی سلامت کرد. اخشابی به مقام هنریِ این خواننده اشاره کرد و گفت: استاد نادری صدایی زیبا و ذوقی سرشار دارد که حاصل آن آثاری ماندگار در موسیقی لرستان است. من حدود بیست سال پیش در یکی از آثار ایشان با او همکاری داشتم و برایش آرزوی سلامت و طول عمر دارم.

بخش دیگری از این مراسم به اجرای موسیقی توسط گروه سرنای به سرپرستی احسان عبدی‌پور اختصاص داشت. گروه سرنای در این اجرا ضمن نواختن و خواندنِ برخی از آهنگ‌های محلی؛ به اجرای برخی از آثار علیرضا نادری پرداخت.

اوضاع نامناسب موسیقی سنتی و نواحی به روایت آماری

مجری این برنامه در بخش دیگری از مراسم، پیامِ امیرحسین سمیعی مدیرکل دفتر موسیقی برای این مراسم بزرگداشت قرائت شد. متن پیام او به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

موسیقی نواحی چشمه‌ی جوشانی است که از دیرباز آبشخوری بوده که هنرمندان و اهل ذوق از آن بهره برده و جرعه ها نوشیده اند. خوانندگان و نوازندگان این موسیقی در هر کجای ایران عزیزمان  گوهرانی ارزشمند بوده‌اند که بایستی قدر و منزلت‌شان را ارج نهیم.

علیرضا نادری یکی از همین گوهران ارزشمند است که بر تارک موسیقی و هنر ایران و سرزمین زاگرس می‌درخشد.

بر همه‌ی ماست که قدرِ جایگاه و منزلتِ چنین بزرگانی را ارج نهیم.

پوزش من را پذیرا باشید که توفیق حضور در جمع شما یاران هنر را نداشتم. اما قلبم در کنار شما خواهد بود.

برای استاد علیرضا نادری طول عمر و سلامت آرزو می‌کنم و از جملگیِ برگزار کنندگان این  پاسداشت کمال تشکر و قدردانی را دارم.

امیرحسین سمیعی – مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سخنران بعدی این مراسم علی مرادجانی مدیر انجمن آیینی سنتی شهرستان سلسله بود. مرادجانی در صحبت‌هایش گفت: ما برای برگزاری این مراسم از چند ماه قبل کارگروهی تشکیل دادیم. دوستانم در این کارگروه زحمات بسیاری را متحمل شدند تا امشب و در اینجا چنین برنامه‌ای با این شکوه و عظمت برگزار شود.

مرادجانی تاکید کرد: متاسفانه مسئولان همراهی زیادی با ما نداشتند و گلایه‌های زیادی در این باره داریم. هرچند در پایان این مسیر و امشب که همه چیز به بار نشست، آنها هم با ما همراه شدند.

همچنین در بخش پایانی این مراسم با حضور مسئولان و هنرمندان؛ لوح تقدیر و هدایایی به علیرضا نادری تقدیم شد.

لوح تقدیر انجمن هنرهای آیینی سنتی شهرستان سلسله به همراه هدیه نقدی توسط استاد شوریده لرستانی به علیرضا نادری تقدیم شد.

همچنین هدیه‌ای نقدی از سوی مدیرکل دفتر موسیقی و انجمن موسیقی ایران به علیرضاونادری تقدیم شد.

در‌پایان این مراسم اعلام شد که کتابی با عنوان “حافظه آهنگین زاگرس” به قلم علی گودرزیان در دست تهیه و چاپ است. این کتاب شامل زندگی‌نامه و آثار علیرصا نادری است.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا