فرهنگ و هنر

بهترین فیلم‌ها با موضوع تمدن مایا؛ از «ویرانه‌ها» تا «آخرالزمان»

بهترین فیلم‌ها با موضوع تمدن مایا؛ از «ویرانه‌ها» تا «آخرالزمان»

به گزارش خبرگزاری برگزیده بحث به پایان رسیدن جهان در سال ۲۰۱۲ قطعا تنها موضوع جذاب دربارۀ تمدن مایا نیست؛ این تمدن عظیم آثار شگفت‌انگیزی از خود به جای گذاشته است که هرم‌های باقی مانده در قلب جنگل‌های آمریکای جنوبی از جملۀ آن‌ها هستند.

در اینجا فهرستی از بهترین فیلم‌هایی را خواهید دید که از زوایای گوناگون به موضوع تمدن مایا پرداخته‌اند؛ از فیلم‌های ترسناک و هیجان‌انگیز تا مستندهایی دربارۀ حقایق پنهان این تمدن رازآلود.

ویرانه‌ها یک فیلم ترسناک فراطبیعی است که دو زوج آمریکایی را در تعطیلاتشان در مکزیک دنبال می‌کند. آن‌ها در طی سفر به طور تصادفی با توریستی آلمانی به اسم ماتیاس آشنا می‌شوند که نمی‌تواند برادرش هاینریش را که در نزدیکی ویرانه‌های باستانی مایاها در جنگل‌های منطقه کار می‌کرد، پیدا کند.

با رسیدن به جنگل و سایت باستان شناسی، آنها متوجه می‌شوند که تنها نیستند زیرا ظاهرا چیزی رعب‌آور و هولناک آنجا را محل سکونت خود قرار داده است.

به گزارش فرادید؛در این فیلم شاهد جنگ حماسی دو تمدن هستیم که در سواحل خلیج مکزیک درگیر جنگی تلخ هستند. بومیان قبیلۀ عقاب سیاه قسم خورده‌اند که قبیله مایا را نابود خواهند کرد و هیچ کدام تا زمانی که دیگری به طور کامل از روی زمین محو نشود آرام نخواهند گرفت.

این درام جذاب گواتمالایی ما را به دهکده‌ای می‌برد که در دامنه‌های یک آتشفشان ساخته شده است. اینجا جایی است که ماریا یک دختر نوجوان متعلق به قوم کاکچیکل زندگی می‌کند. ساکنان اینجا مردمی بسیار منزوی هستند که ترکیبی از آیین‌های مسیحیت و مذهب باستانی مایاها را انجام می‌دهند. ماریا را بر خلاف میلش با مرد مسن‌تری به اسم ایگناسیو نامزد کرده‌اندو قرار است به محض بازگشت او از یک شهر مجاور، مراسم ازدواج برگزار شود.

بهترین فیلم‌ها با موضوع تمدن مایا؛ از «ویرانه‌ها» تا «آخرالزمان»

اما ماریا در این حین با پسری به اسم پپه آشنا می‌شود که او را با داستان‌هایی از آمریکا و شگفتی‌های دیگر فراتر از محدوده شهر کوچکشان اغوا می‌کند. اما فاش شدن ارتباط ماریا و پپه خشم ایگناسیو و والدین ماریا را برمی‌انگیزد و او برای گریز از این خشم در مسیری خطرناک پا می‌گذارد.

جهان آنطور که بعضی‌ها بر اساس تقویم مایاها ادعا می‌کردند، در سال ۲۰۱۲ به پایان نرسید؛ اما تا قبل از آن سال، این تئوری برای خیلی‌ها و از جمله فیلم‌سازها جذابیت زیادی داشت و مستندهای زیادی دربارۀ آن تولید شد.

در بین این مستندها «پیشگویی روز رستاخیز مایاها» یکی از دیدنی‌ترین‌هاست. این مستند به رمزگشایی تقویم باستانی مایاها و معنای واقعی در پس نمادگرایی پایان جهان می‌پردازد.

این هم یک فیلم مستند است. «شکستن رمز مایا» ما را به سفری برای کاوش و کشف مجدد خط هیروگلیف مایاهای باستان می‌برد که در مقایسه با دیگر خط‌های تمدن‌های باستانی به طرز شگفت‌انگیزی دیر ترجمه شده است. این مستند که بر اساس کتابی از مایکل کو ساخته شده، علاوه بر موضوع خط، تصویر واضح‌تری از زندگی روزمره مایاها و همچنین برخی از بخش‌های اسرارآمیزتر تمدن آن‌ها را به مخاطب ارائه می‌کند.

بهترین فیلم‌ها با موضوع تمدن مایا؛ از «ویرانه‌ها» تا «آخرالزمان»

آپوکالیپتو یک فیلم هیجان‌انگیز تاریخی به کارگردانی مل گیبسون است که در ابتدا با استقبال خوبی روبرو شد، اما بعداً منتقدان زیادی گفتند که تصویری فوق‌العاده نادرست از تمدن بزرگ مایا ترسیم کرده است. با این حال، این فیلم از لحاظ جذابیت سینمایی واقعا برجسته و تماشایی است.

داستان آپوکالیپتو در حدود سال ۱۵۰۲ در یوکاتان اتفاق می‌افتد؛ زمانی که تمدن مایا در حال انحطاط سریع است و بزرگان آن برای رونق مجدد سرزمینشان دست به قربانی کردن وحشیانۀ انسان‌ها و ساخت معابد عظیم می‌زنند. در این میان پسر جوانی که برای قربانی شدن انتخاب شده است، با تمام توان می‌کوشد تا بگریزد و خود را به نزد همسرش برساند.

۲۲۰۵۷

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا