اخبار روز

بولتون: مسکو، غرب را از حمایت تمام‌عیار از اوکراین ترسانده است

بولتون: مسکو، غرب را از حمایت تمام‌عیار از اوکراین ترسانده است

به نقل از خبرگزاری راشا تودی، جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ماهرانه ناتو را از نشان دادن واکنش قاطع برای پایان پیروزمندانه این مناقشه منصرف کرد. وقت کمی برای حل این مشکل باقی مانده است.

او که در دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا مشاور امنیت ملی این کشور بود، از بایدن انتقاد کرد که با «اهداف مبهم» و «ترس از تشدید مناقشه با روسیه» باعث ایجاد یک بن‌بست نظامی در اوکراین شده است. او با بیان اینکه بایدن تقریبا هیچ تلاشی برای جلوگیری از حمله روسیه به اوکراین نداشته، از محدود کردن اهدافی که اوکراین می‌تواند با سلاح‌های آمریکایی هدف قرار دهد، انتقاد کرد.

بولتون گفت: ناتو از اوکراین می‌خواهد حمله‌ای به خاک روسیه انجام ندهد و بیخیال دارایی‌های مهم روسیه مانند خط لوله انتقال گاز نورداستریم شود، در حالی که کرملین می‌تواند به هر کجای خاک اوکراین که بخواهد، حمله کند.

نورداستریم یک خط لوله انتقال گاز زیر دریاست که برای انتقال گاز طبیعی روسیه به آلمان طراحی شده بود، اما در ماه سپتامبر منفجر شد. این خط لوله‌ها در آن زمان هنوز فعال نبود اما محتوی گاز بود.

بولتون در اظهارات خود به گزارش‌ رسانه‌های غربی اشاره کرد که مدعی شدند یک گروه حامی اوکراین که ارتباطی با دولت این کشور ندارد، مسئول این انفجار بوده است. او گفت که حتی اگر کی‌یف مستقیما دستور انفجار این خط لوله را داده باشد، باز هم نباید کمک‌های نظامی به اوکراین تحت تاثیر قرار گیرد.

به گفته بولتون، بحث‌هایی که بر سر ارسال موشک‌های دوربرد ATACMS و جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین به راه افتاده، نشان از یک «استراتژی منفصل و گسسته» دارد که به توان اوکراین در این جنگ آسیب می‌زند. او نگرانی از تشدید تنش‌ها با روسیه را «بی‌جا» دانست.

۳۱۰۳۱۰

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا