علمی و فناوری

تعجب نکنید/ این جنگنده، سوخو سوپرسونیک روسی است!

تعجب نکنید/ این جنگنده، سوخو سوپرسونیک روسی است!

به گزارش خبرگزاری برگزیده، سوخو ۲۷ در سال ۱۹۸۵ وارد خدمت نیروی هوایی شوروی شد. نقش اصلی این جنگنده دفاع هوایی دوربرد در برابر هواپیماهای آمریکایی بویژه بمب افکن‌های بوئینگ بی ۵۲ و همچنین پشتیبانی و اسکورت بمب افکن‌های سنگین شوروی بود.

به گزارش همشهری آنلاین، در نهایت سوخو ۲۷ به خانواده ای از هواپیماهای سوپرسونیک قابل اعتماد تبدیل شد. اینها عبارتند از سوخو ۳۰، یک جنگنده دو سرنشینه و دو منظوره برای پرواز در تمام شرایط تمام آب و هوایی، ماموریت های هوا به هوا و ماموریت های بازدارندگی عمیق هوا به سطح، و سوخو ۳۳، یک رهگیر دفاعی ناوگان دریایی برای استفاده توسط ناوهای هواپیمابر، جنگنده بمب افکن دو سرنشینه سوخو ۳۴ به عنوان یک جنگنده برتری هوایی بهبود یافته، جنگنده چند منظوره سوخو ۳۵ و جنگنده چندمنظوره نسل پنجم سوخو-۵۷.

تعجب نکنید/ این جنگنده، سوخو سوپرسونیک روسی است!

سوخو ۲۷ یک هواپیمای جنگنده مافوق صوت دو موتوره است که توسط سوخو طراحی شده است. این هواپیما رقیب مستقیم جنگنده های بزرگ نسل چهارم آمریکایی مانند گرومن اف-۱۴ تامکت و مک دانل داگلاس اف-۱۵ ایگل است.

این جنگنده با برد ۳۵۳۰ کیلومتر (۱۹۱۰ نانومتر) مجهز به مهمات هواپیماهای سنگین و تجهیزات پیشرفته اویونیک است و برای قابلیت مانور در ارتفاع بالا برای ماموریت های برتری هوایی طراحی شده است و گونه‌های بعدی تقریباً قادر به انجام کلیه عملیات‌های جنگی هوایی هستند. این هواپیما با جنگنده میکویان میگ ۲۹ به عنوان مکمل آن طراحی شده است.

تعجب نکنید/ این جنگنده، سوخو سوپرسونیک روسی است!

شناسنامه سوخو ۲۷

کاربری: جنگنده برتری هوایی

تولیدکننده: سوخو، شوروی / روسیه

نخستین پرواز: ۲۰ مه ۱۹۷۷

رونمایی: ۲۲ ژوئن ۱۹۸۵

وضعیت: در حال خدمت، فعال

کاربران اصلی: نیروی هوایی روسیه، نیروهای هوایی و پدافند هوایی ازبکستان، نیروی هوایی چین، نیروی هوایی اوکراین، نیروی هوایی ویتنام، نیروی هوایی اندونزی

ساخته‌شده: ۱۹۸۲-اکنون

تعداد ساخته‌شده: ۶۸۰ فروند

هزینه هر فروند:۳۰ میلیون دلار

زیرمجموعه: سوخو-۳۰، سوخو-۳۳، سوخو-۳۴، سوخو-۳۵، سوخو-۳۷.

۲۲۷۳۲۳

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا