اقتصادی

تعجب یک اقتصاددان از تناقض در اعلام آمارهای دولتی/ می‌گویند درآمد نفت بالا رفته، اما کسری بودجه به دلیل کاهش درآمد نفتی هم صحبت می‌کنند

تعجب یک اقتصاددان از تناقض در اعلام آمارهای دولتی/ می‌گویند درآمد نفت بالا رفته، اما کسری بودجه به دلیل کاهش درآمد نفتی هم صحبت می‌کنند

احمد حاتمی‌یزدی، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری برگزیده در واکنش به اظهارنظر اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه که اخیرا اعلام کرده ۳۰ درصد از منابع بودجه سال‌جاری تحقق پیدا نکرده است، اظهار داشت: تنها کاری که به طور معمول دولت بلد است، این است که نقدینگی را افزایش دهد؛ این‌که پول بدون پشتوانه و بدون ضوابط اقتصادی معمول چاپ کنند، در نتیجه تورم وحشتناکی را تجربه خواهیم کرد.

وی افزود: من تعجب می‌کنم که می‌گویند کسری بودجه به خاطر عدم تحقق درآمدهای نفتی باشد، چون از آن طرف ادعا می‌کنند که فروش نفت افزایش پیدا کرده و قیمت نفت هم به دلیل جنگ اوکراین و جنگ غزه افزایش یافته است. بنابراین چه دلیلی دارد که پیش‌بینی‌شان از درآمد ارزی و نفتی تحقق پیدا نکند.

حاتمی‌یزدی تصریح کرد: حرف‌ها با هم تناقض دارد؛ یعنی تناقض در گزارش‌هایی که بخش‌های مختلف دولت می‌دهند، مشاهده می‌شود.

وی عنوان کرد: این نشان می‌دهد که هزینه‌هایی وجود دارد؛ مقدار زیادی هزینه‌های خارج از کشور می‌کنند و بخشی هم هزینه‌های غیرضروری در داخل کشور است. در واقع به فکر رفاه مردم و کنترل تورم نیستند.

مشروح گفت‌وگو با احمد حاتمی یزدی را (اینجا) بخوانید.

۲۲۳۲۲۵

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا