علمی و فناوری

تعداد سایت‌های ۵G ایرانسل به ۸۴۵ رسید

تعداد سایت‌های ۵G ایرانسل به ۸۴۵ رسید

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران در روز ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ همزمان با فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، تعداد سایت‌های نسل پنج تلفن همراه خود را به ۸۴۵ رساند. ۸۴۵اُمین سایت ۵G ایرانسل در شهر قم قرار دارد و با بهره‌برداری از آن، تعداد سایت‌های نسل پنج تلفن‌همراه ایرانسل در این شهر، به عدد ۱۲ رسید.

اولین ارائه دهنده ۵G و رکورددار سرعت و تعداد سایت نسل پنج در ایران، تاکنون تمام استان‌های کشور را به نسل پنج تلفن همراه تجهیز کرده است و این ۸۴۵ سایت، به کاربران این شبکه در سطح شهرهای مختلف، خدمت رسانی می‌کند. بر همین اساس و تا نیمه بهمن ۱۴۰۲، استان‌های تهران با ۲۶۷ سایت، خراسان رضوی با ۱۳۹ سایت و البزر با ۹۹ سایت، سه استان با بیشترین سایت‌ نسل پنج تلفن همراه ایرانسل هستند.

ایرانسل علاوه بر توسعه تعداد سایت‌های نسل پنج تلفن‌همراه در کشور، به تازگی و در دی ماه ۱۴۰۲، با حضور امیر محمدزاده لاجوردی، جانشین وزیر در امور ارتباطات و معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از نسل ۵.۵ شبکه تلفن‌همراه «۵G-Advance» در شبکه ایرانسل رونمایی کرد و با انجام تست سرعت در نسل ۵.۵ تلفن‌همراه و ثبت رکورد ۶.۵ گیگابیت بر ثانیه، باز هم رکورد سرعت اینترنت ایران را شکست.

ایرانسل که از سال ۱۳۹۵ مطالعه روی ۵G را با همکاری مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی داخلی آغاز کرده و در سال ۱۳۹۶، توانسته بود نخستین آزمایش شبکه کامل نسل پنج تلفن‌همراه را در حضور وزیر وقت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات انجام دهد، با پیشتازی در ارائه خدمات مبتنی بر جدیدترین فناوری‌های ارتباطی دنیا، موفق شد نخستین سایت تجاری ۵G ایران را در روز اول مرداد ماه ۱۳۹۹ در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات راه‌اندازی کند. سایت مذکور توسط رئیس‌جمهوری وقت و در حاشیه جلسه هیئت دولت، به صورت آنلاین افتتاح شد.

اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، در ادامه در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، آمار سایت‌های نسل پنج خود را به «۹» سایت رساند و از ابتدای سال ۱۴۰۱، پروژه «توسعه فراگیر ۵G در سراسر ایران» را آغاز کرد. به این ترتیب، سایت‌های جدید نسل پنج ایرانسل، یکی پس از دیگری، در جای‌جای ایران قد برافراشتند. در ادامه پروژه فوق و با تلاش شبانه‌روزی کارشناسان فنی ایرانسل و همکاری وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در روز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ نیز، ششصدمین سایت ۵G ایران که توسط ایرانسل در شهر بابل راه‌اندازی شده بود، به صورت آنلاین توسط رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید. ششصدوپنجاهمین سایت ۵G ایرانسل نیز ۲۹ مهر ۱۴۰۲ و همزمان با ۱۷ سالگی ایرانسل، در حضور اصحاب رسانه در ساختمان مرکزی ایرانسل، توسط بیژن عباسی‌آرند، مدیرعامل ایرانسل به بهره‌برداری ‌رسید تا ایرانسل همچنان رکورددار تعداد سایت نسل پنج تلفن‌همراه در ایران باشد.

ایرانسل که پیش از این با ثبت سرعت ۳.۹۰۹ گیگابیت بر ثانیه، در شبکه واقعی و تجاری نسل پنج، رکورددار سرعت اینترنت در ایران بود، در دی ماه ۱۴۰۲ در نمایشگاه تلکام ۲۰۲۳، علاوه بر رونمایی از نسل پنجم تلفن همراه در حالت مستقل (۵G Standalone)، رکورد سرعت اینترنت ایران در شبکه نسل ۵.۵ را با ثبت عدد نزدیک به ۶.۵ گیگابیت بر ثانیه، باز هم ارتقا داد.

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا