اجتماعی

توصیه‌های مهم برای جلوگیری از گرمازدگی در ایام تشریق

توصیه‌های مهم برای جلوگیری از گرمازدگی در ایام تشریق

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برگزیده های ایران، سید علی مرعشی با بیان اینکه طبق پیش‌بینی عربستان در ایام تشریق امسال درجه حرارت هوا گرمتر از سال قبل خواهد بود و دمای هوا به ۴۸ تا ۵۰ درجه می‌رسد، گفت: در حال حاضر دمای هوای عربستان بین ۴۳ تا ۴۴ درجه است و طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی، روز‌های گرمتری در عربستان در پیش است که ستاد عملیات بهداشتی و درمانی هلال‌احمر در همین راستا برنامه‌هایی برای جلوگیری از گرمازدگی زائران با ریسک بالا در نظر گرفته است.

وی افزود: مهمترین نکته برای جلوگیری از گرمازدگی زائران، مصرف آب و مایعات فراوان است. به طور معمول در شرایط آب و هوای شرجی که در مکه حاکم است، زائران در طول روز ممکن است تعریق داشته باشند اما این تعریق محسوس نباشد، یعنی بدن در حال از دست دادن آب است، اما زائران متوجه آن نمی‌شوند، پس نکته مهم برای پیشگیری از گرمازدگی، مصرف آب فراوان است.

مرعشی توصیه کرد که زائران، هم خانم‌ها و هم آقایان از کرم‌های ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده کنند به جز چند روزی که زائران مُحرم هستند و از نظر شرعی محدودیت وجود دارد، در بقیه شرایط استفاده از کرم‌های ضد آفتاب توصیه می‌شود.

وی افزود: استفاده از کلاه‌های لبه‌دار و ترجیحاً سفید رنگ برای اینکه صورت را بپوشاند و حتی کلاه‌های دور لبه که بتواند پوشش پشت گردن را برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی ایجاد کند، توصیه می‌شود.

اختصاص ۶۰۰ اتوبوس برای انتقال زائران ایرانی به مشاعر مقدسه

مرعشی گفت: توصیه مهم دیگر، عدم تردد زائران در طول روز و انجام اعمال و زیارت‌ها بعد از غروب آفتاب است تا زائران دچار گرمازدگی نشوند.

گفتنی است که ۳۸۰ نفر کادر بهداشتی و درمانی هلال‌احمر برای خدمت به زائران کشورمان در عربستان حضور دارند (به ازای هر ۶۰۰ زائر یک پزشک انتخاب شده تا خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه دهند). این کادر شامل پزشکان، پرستاران، امداگران و… هلال احمر با فعالیت ۲۴ ساعته، آماده خدمت‌رسانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی هستند.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا