علمی و فناوری

جنگنده پنهان‌کار ترکیه با ظاهری شبیه به اف ۲۲ / عکس

جنگنده پنهان‌کار ترکیه با ظاهری شبیه به اف ۲۲ / عکس

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران، اطلاعات چندانی از مشخصات جنگنده نسل پنجم ترکیه در دست نیست اما به تازگی تصاویری از آزمایش‌های اولیه پروژه «تی‌اف-ایکس» در رسانه منتشر شده است که با نگاه به آن‌ها می‌توان اطلاعاتی هر چند اندک درباره این پرنده به دست آورد.

جنگنده نسل پنجم ترکیه شبیه به اف ۲۲ رپتور / عکس

در تصاویر اولیه از این جنگنده چیزی که جلب توجه می‌کند، پیکربندی حسگرها در قسمت جلویی هواپیما است. در این پیکربندی زیر دماغه یک سیستم جستجو و ردیابی مادون قرمز (IRST) به چشم می‌خورد که البته می‌تواند عملکردهای دیگری نیز داشته باشد، در بالای دماغه نیز چیزی شبیه به سیستم هدف گیری الکترواپتیکال یا EOTS خودنمایی می‌کند.

جنگنده نسل پنجم ترکیه شبیه به اف ۲۲ رپتور / عکس

چیزی دیگری که با نگاه به تصاویر می‌توان درباره‌اش گمانه‌زنی کرد، پیکربندی موتورهای این جنگنده است. تصاویر منتشر شده از پشت هواپیما و پیکربندی خروجی موتورها به طور کلی با نمونه‌های سری جنرال الکتریک F۱۱۰ مطابقت دارند.

از آنجا که نمونه‌هایی از موتورهای توربوفن اف ۱۱۰ در ترکیه تحت لیسانس تولید می‌شوند، می‌توان به این گمانه‌زنی اعتبار بیشتری داد. البته نگاهی به تنش‌های آمریکا و ترکیه در ماجرای جنگنده پنهانکار اف‌ ۳۵ آینده استفاده از فناوری این موتورها را در جنگنده پنهانکار جدید را در هاله‌ای از ابهام فرو می‌برد.

جنگنده نسل پنجم ترکیه شبیه به اف ۲۲ رپتور / عکس

جنگنده پنهانکار ترکیه در مجموع بیشتر شبیه به جنگنده پنهان‌کار اف ۲۲ رپتور است البته ابعاد نمونه اولیه آن از رپتور آمریکایی کوچک‌تر به نظر می‌رسد.

این جنگنده قرار است تا سال ۲۰۳۰ به نیروی نظامی ترکیه اضافه شود.

۵۸۵۸

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا