فرهنگ و هنر

حسین انتظامی با چاپ دوم «مکث» به بازار نشر آمد+ ویدئو

حسین انتظامی با چاپ دوم «مکث» به بازار نشر آمد+ ویدئو

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری برگزیده های ایران،‌ «مکث‌، درنگی در هشتاد کتاب» نوشته حسین انتظامی از سوی انتشارات نیستان به چاپ دوم رسید.

«مکث، درنگی در هشتاد کتاب»  شامل مجموعه‌ای از متفاوت‌ترین یادداشت‌های حسین‌ انتظامی درباره کتاب است. انتظامی که نام وی در سال‌های اخیر به طور عمده به مطبوعات و اندکی نیز مدیریت سینما عجین شده است، به گفته خود در این یادداشت‌ها مدلی خاص برای نگاه مدیران فرهنگی به مقوله کتاب و کتابخوانی مطرح کرده است. او در این مدل کتاب‌های مختلفی را در موضوعاتی بعضاً متفاوت و غیرمرتبط با تخصص کاری خود پیش روی مخاطب بازگشایی می‌کند و آنها را از منظر محتوایی و زاویه دیدی انحصاری معرفی و شاید مبالغه نباشد که بگوییم حلاجی می‌کند.

هنر انتظامی در این یادداشت‌ها نمایش نمایی از دلایل جذابیت کتاب و سوق دادن مخاطب یادداشت به سوی آن جذابیت‌ها برای تورق و مطالعه کتاب است.

 وی در بخشی از مقدمه‌اش بر این کتاب می‌نویسد: در این کار حتی اگر قصد خودنمایی و فضل‌فروشی هم بود، جا داشت؛ چرا که وجود گرامی کتاب و ترویج کتابخوانی در زمره معروفاتی است که اگر همراه با ریا هم صورت بگیرد، ناپسند نیست، اگر سنت حسنه تواصی، درحوزه کتاب رواج بیشتری گیرد و یا با تشکیل حلقه‌ای از دوستان، هریک مأمور شویم کتاب‌هایی را که می‌خوانیم درقالب یک جلسه کوتاه به دیگران گزارش کنیم و بگوییم که این کتاب، ارزش خواندن و وقت گذاشتن دارد یا نه، خدمت بزرگی به تعالی یکدیگر کرده‌ایم. من البته منتقد حرفه‌ای نیستم و چنین ادعایی ندارم. این یادداشت‌ها عمدتاً سودای معرفی دارد و بیشتر به روایت نگارنده از یک کتاب می‌ماند. ای بسا کسی دیگر، همان کتاب را از زاویه‌ای دیگر روایت کند.

آنچه اما این کتاب را جذاب می‌کند نخست در سابقه مدیریتی و نگاه خاص سیاسی و اجتماعی انتظامی است که موافقان و مخالفان زیادی داشته و طبعا برای بسیاری جذاب خواهد بود تا ببیند صاحب آن نگاه  به مطبوعات و سینما و مدیریت فرهنگی چه نگاهی به کتاب و مطالعه دارد معرفی می‌کند. اما دیگر عامل جذاب‌کننده این کتاب در انتخاب‌های انتظامی است که طیفی وسیع از گونه‌های متنی از ادبیات تا سیاست را در بر می‌گیرد.

انتظامی این یادداشت‌ها را در سال‌های اخیر به طور عمده در صفحه خود در شبکه اینستاگرام منتشر کرده و بازخوردهای مختلفی نیز بر آن رصد کرده است. انتشار مکتوب آنها در کنار هم در این مجموعه اما روایتی است تازه برای ماندگاری متونی که در فضای مجازی شاید عمر قابل توجهی نداشته باشند.

معرفی کتاب|«مکث» حسین انتظامی بر ۸۰ کتاب

 محمدرضا دربندی نویسنده و مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی در زمان معاونت انتظامی در ویدئویی به معرفی این کتاب پرداخته است‌، وی در این ویدئو می‌گوید:‌ برای نسلی که در بستر فناوری اطلاعات به دنیا آمده و رشد کرده است و حوصله دست گرفتن کتاب را ندارد و همه نیازها را با گوگل کردن در نت به دست می‌آورد و جست‌و‌جو می‌کند؟ یکی از کارهای موثر و تضمین شده برای تشویق به کتابخوانی این است که افرادی که مرجعیت نسبی دارند و در گروه‌های خانوادگی دوستانه و شبکه‌های اجتماعی کتاب‌های خوب مطالعه شده را به مخاطبان معرفی کنند.حسین انتظامی در «مکث» این کار را برای ۸۰ عنوان کتاب انجام داده است.

وی ادامه داد:‌ «کتاب‌های انتخاب شده مناسب امروز و نیاز امروز جامعه ماست، انتخاب کتاب‌ها توزیع مناسبی درموضوعات رسانه‌ای، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و ادبیات دارد. معرفی ارائه شده از هر کتاب در عین کوتاه بودن جامع است. گزارش ارائه شده از این کتاب آنقدر کامل است که مخاطب یا بی‌نیاز از خواندن کتاب می‌شود یا آنقدر گزارش جاذبه دارد که مخاطب مجبور به یافتن کتاب و مطالعه‌اش می‌شود.»

انتشارات نیستان چاپ دوم این کتاب را به قیمت ۱۴۰ هزار تومان روانه بازار نشر کرده است.

.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا