فرهنگ و هنر

حواشی روز سوم فیلم فجر|روز کام‌بک‌ها با پنالتی «علی جهان» و «جهان با من برقص» سروش صحت/ با کلاس مثل مدافع راست پرسپولیس!

حواشی روز سوم فیلم فجر|روز کام‌بک‌ها با پنالتی «علی جهان» و «جهان با من برقص» سروش صحت/ با کلاس مثل مدافع راست پرسپولیس!

– اخبار فرهنگی –

خبرگزاری برگزیده های ایران ـ علیرضا رحیم‌بصیری

از همان روز قرعه‌کشی جشنواره فجر می‌شد حدس زد که به‌دلیل همزمانی برگزاری مسابقات جام ملت‌های آسیا و حساسیت‌های آن با حضور تیم ملی کشورمان، در برخی ساعات تماشای فوتبال به سینما ترجیح داده شود، حتی اگر در مهم‌ترین فستیوال سینمایی و در جمع کسانی باشیم که «دکوپاژ» و «میزانسن» را بهتر از «پاس تو در» و «وینگر» بلدند، البته کلیدواژه اصلی روز سوم جشنواره «کام‌بک» بود.

فیلم سینمایی «شه‌سوار» یک ساعت دیر پخش شد تا مسابقه حساس ایران و ژاپن در سالن سینمای برج میلاد پخش شود، دو ساعتی فارغ از دنیای سینما شدیم و با اشک شوق که از پنالتی دیدنی «علی جهان» (علیرضا جهانبخش!) بر گونه‌هایمان سرازیر شد، «کام‌بک» بزنیم، کام‌بکی از «برج دوحه» تا «برج میلاد» با صدای فریادهای سوباسا و ایشی زاکی!

 

.

به‌قول یکی از خبرنگاران که می‌گفت: «کارتون فوتبالیست‌ها را ژاپنی‌ها ساختند اما چون ما بیشتر از آنها این کارتون را پخش کردیم، در جدال با ژاپنی‌ها در مستطیل سبز پیروز شدیم.» پس تا حداقل ۱۰ سال دیگر پخش سریال‌ها و کارتون‌های قدیمی از تلویزیون تضمین شد؛ پیش به‌سوی گوگوریو!

جشنواره فیلم فجر , فیلم , سینما , سینمای ایران , فوتبال آسیا , تیم ملی فوتبال ایران , چهل‌ و دومین جشنواره فیلم فجر ,

بهروز افخمی فوتبال دوست ندارد!

* البته بهروز افخمی خیلی فوتبالی نیست و دوست دارد همان دکوپاژ و میزانسن را در فیلم‌هایش درس بدهد؛ خبرنگاران این موضوع را به‌خوبی فهمیدند چرا که وقتی برای نشست خبری فیلمش، «صبح اعدام» مقابل آنها قرار گرفت، با خنده‌های هیستریک و پاسخ‌های کوتاه و سربالا تلاش کرد به مسئولان جشنواره بفهماند که برگزاری منظم نشست خبری فیلمش مهم‌تر از پخش بازی ایران و ژاپن است.

* او حتی در مواردی به نقدهای خبرنگاران نسبت به فیلمش خنده‌های معناداری تحویل داد؛ خنده‌هایی که بی‌شباهت به مسخره کردن نبود.

جشنواره فیلم فجر , فیلم , سینما , سینمای ایران , فوتبال آسیا , تیم ملی فوتبال ایران , چهل‌ و دومین جشنواره فیلم فجر ,

* افخمی به چند نکته هم اشاره کرد که قابل توجه بود؛ او تأکید کرد که فیلم صبح اعدام را براساس گزارشی که از روز اعدام طیب حاج‌رضایی در روزنامه کیهان منتشر شده است، ساخته است، همچنین علاقه او به ساخت فیلم‌های اقتباسی بسیار بالاست.

«شه‌سوار»، کوچه پایینی شادروان

دومین فیلم روز سوم جشنواره «شه‌سوار» بود، با جابه‌جایی یک‌ساعته همین فیلم، امکان دیدن فوتبال فراهم شد و سعید عطاییان تهیه‌کننده آن در نشست خبری اشاره کرد که از برد ایران بسیار خوشحال شده است.

* شباهت زیاد فیلم سینمایی «شه‌سوار» با شادروان، فیلم قبلی حسین نمازی، یکی از اصلی‌ترین سؤالات نشست خبری فیلم بود. عطاییان در پاسخ به این سؤال، تعبیر جالبی را بر زبان آورد و گفت: شه‌سوار در کوچه پایینی شادروان ساخته شد و این سبک فیلم‌سازی حسین نمازی است و حتی می‌تواند سه‌گانه‌ آن را بسازد.

* هادی کاظمی بازیگر فیلم سینمایی «شه‌سوار» که نقش یک پیرمرد را با هنرمندی ایفا کرده است، اشاره کرد که شه‌سوار کمدی نیست و یک زندگی است؛ زندگی که هم خنده دارد، هم گریه و هم چالش‌های متنوع.

جشنواره فیلم فجر , فیلم , سینما , سینمای ایران , فوتبال آسیا , تیم ملی فوتبال ایران , چهل‌ و دومین جشنواره فیلم فجر ,

* عباس جمشیدی‌فر هم حرف‌های قابل‌تأملی زد؛ او اشاره کرد که همواره دغدغه بازی در فیلمی با قصه‌ای درباره فقر را داشته است چرا که فقر می‌تواند بلایی را سر یک خانواده یا جامعه بیاورد که هیچ‌گونه نتوان آن را جمع کرد.

فیلمی تقدیم به شهید سیدرضی موسوی

«قلب رقه» دوباره حال وهوای فیلم‌های جاسوسی امنیتی را در جشنواره فیلم فجر زنده کرد، اثری با موضوع داعش که خیرالله تقیانی‌پور آن را کارگردانی کرده است.

* گریم فرهاد قائمیان به‌گونه‌ای بود که خیلی‌ها با دیدنش به یاد شهید سلیمانی افتادند؛ این موضوع سوژه سؤال یکی از اهالی رسانه قرار گرفت و پروینی تهیه‌کننده این اثر تأکید کرد: این گریم شباهت زیادی به کسی دارد که از بردن نامش معذورم اما آن فرد شهید سلیمانی نیست.

* در جریان نشست خبری قلب رقه چند باری از شهید سید رضی موسوی نام برده شد، فرمانده‌ای که به‌تازگی چهلمین روز شهادتش را پشت‌سر گذاشتیم. پروینی توضیح داد که این فیلم با حمایت شهید موسوی ساخته شده است و به همین دلیل همراه با همه عوامل تولید فیلم، آن را به این شهید تقدیم می‌کنند.

جشنواره فیلم فجر , فیلم , سینما , سینمای ایران , فوتبال آسیا , تیم ملی فوتبال ایران , چهل‌ و دومین جشنواره فیلم فجر ,

* جای خالی شهرام حقیقت‌دوست که بازی بسیار خوبی را در این فیلم انجام داده است، به‌شدت احساس شد.

کام‌بک به دنیای خاص سروش صحت با «صبحانه با زرافه‌ها»

آخرین سانس در روز شلوغ جشنواره، اختصاص به فیلم سروش صحت داشت؛ فیلم‌سازی که جنس سینمایش خاص است و بستری برای نمایش دغدغه‌های اوست. نگاه ویژه صحت به مرگ بار دیگر در این فیلم به نمایش درآمده بود.

* شباهت زیاد این فیلم با «جهان با من برقص»، فیلم قبلی سروش صحت مورد توجه اهالی رسانه قرار گرفت به‌طوری که مجری نشست این فیلم را برگ دیگری از جهان با من برقص خطاب کرد. صحت صبحانه با زرافه‌ها را درباره مرگ، دوستی و بخشش دانست.

* در بخشی از نشست خبری فیلم سینمایی «صبحانه با زرافه‌ها» پژمان جمشیدی بازیگر محبوب و پرکار این روزهای سینمای ایران به‌صورت تلفنی به نشست آمد، او عذرخواهی کرد که نتوانسته است خودش را به این جلسه برساند، چرا که درگیر فیلمبرداری سریال زیرخاکی است.

جشنواره فیلم فجر , فیلم , سینما , سینمای ایران , فوتبال آسیا , تیم ملی فوتبال ایران , چهل‌ و دومین جشنواره فیلم فجر ,

* او در بخش دیگری از صحبت‌هایش حرف‌های قابل‌تأملی را بر زبان آورد که نشان‌دهنده احترام او به اهالی رسانه است، جمشیدی با یادآوری زحمات اهالی رسانه گفت: از زحمات همه شما تشکر می‌کنم و مدیون‌تان هستم؛ چه آن زمان که مرا نقد کردید و چه روزهایی که از من تعریف می‌کنید.

کسانی که حافظه خوبی دارند به‌یاد دارند که در سال ۱۳۹۶ زمانی که پژمان جمشیدی نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره برای بهترین بازیگر مکمل مرد شده بود و محمدرضا فروتن نام او را اعلام می‌کرد، عده‌ای با خنده از این نام استقبال کردند، خنده‌ای که می‌شد آن را تمسخر تفسیر کرد. پژمان جمشیدی به‌خلاف بسیاری از بازیگران دسته‌چندم سینما که خیلی زود با چنین اتفاقاتی قهر می‌کنند و به استوری‌های عجیب و غریب در فضای مجازی پناه می‌برند، نه‌تنها از آن خنده‌ها ناراحت نشد بلکه این‌قدر تلاش کرد تا این روزها به‌عنوان پرکارترین بازیگر سینمای ایران شناخته شود؛ کسی که حضورش در یک فیلم می‌تواند شرط تضمین موفقیت آن در گیشه باشد.

/+

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا