اخبار روز

خاطره سید حسین موسویان از جنگ ارمنستان و آذربایجان؛ گفتم کلید حل مشکل دردست مسکو است

خاطره سید حسین موسویان از جنگ ارمنستان و آذربایجان؛ گفتم کلید حل مشکل دردست مسکو است

به گزارش برگزیده های ایران سید حسین موسویان این روایت را به این شکل بیان می کند: آقای حسین صادق اف سفیر آذربایجان در آلمان، من را به شام دعوت کرده بود. او قبلا وزیر خارجه آذربایجان بود.

در جنگ بین ارمنستان و آذربایجان، طرفهای ارمنی بخشی از خاک آذربایجان را گرفته بودند و دهها هزار آواره آذری درمرزهای ایران تحت پوشش و میهمان نوازی ایران قرارگرفته بودند و دهها هزارآواره آذری هم وارد خاک ایران شده بودند.

سفیر آذربایجان وضع کشورش را خیلی بحرانی توصیف کرد و راه حل خواست. گفتم کلید حل مشکل دردست مسکو است. اجلاس سران روسیه و ترکیه و ایران و آذربایجان تشکیل شود، ایران و ترکیه قول چند میلیارد کار اقتصادی به مسکو بدهند و مسکو هم خروج ارتش ارمنستان را تضمین کند. سفیر پیشنهاد را فوق العاده دانست و گفت سریعا به آقای علی اف رئیس جمهور آذربایجان منتقل خواهد کرد.

در آن ایام سفارت آذربایجان در آلمان وسیله نقلیه نداشت و من یکی از اتوموبیلهای سفارت ایران در آلمان را دراختیار سفیر گذاشته بودم که تنها اتوموبیل سفارت شان بود. سفیر آذربایجان دراین ملاقات ازمن خواست که اتوموبیل را به آنها بفروشیم. بوی گفتم که تلاش میکنم هدیه باشد چون میدانستم که پولی ندارند و سفیر آذربایجان هم قبلا وزیر خارجه بوده و باید شأن او حفظ میشد. نهایتا هم با موافقت تهران، اتوموبیل را به سفارت آذربایجان در آلمان هدیه دادم.

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا