علمی و فناوری

دانشمندان چینی سویه‌ای بسیار مرگبار از ویروس کرونا در آزمایشگاه ساخته‌اند!

دانشمندان چینی سویه‌ای بسیار مرگبار از ویروس کرونا در آزمایشگاه ساخته‌اند!

دانشمندان چینی در مطالعه‌ی ترسناکی در پکن، سویه جهش‌یافته‌ای از کووید ۱۹ را ایجاد کرده‌اند. این سویه که GX_P2V نام دارد، دارای نرخ مرگ و میر ۱۰۰ درصد در موش‌های انسانی‌شده (humanized) است. ویروس مذکور که به سویه‌ی یافت‌شده در پانگولین‌های مالزی به نام GX/2017 شباهت دارد، نگرانی‌های جدی را درباره خطر سرریز به انسان‌ها ایجاد کرده است.

ویروسی با نرخ مرگ و میر ۱۰۰ درصد

مطالعه پژوهشگران دانشگاه تکنولوژی شیمی پکن اولین موردی است که نرخ مرگ و میر ۱۰۰ درصدی را در موش‌های آلوده به ویروس خویشاوند کووید ۱۹ گزارش می‌کند.

به‌گزارش وب‌سایت Tech Times، سویه جهش‌یافته‌ی GX_P2V سرعت نگران‌کننده‌ای در حمله به مغز موش‌هایی دارد که مهندسی شده‌اند تا منعکس‌کننده‌ی ساختار ژنتیکی انسان باشند. در عرض هشت روز، همه موش‌های آلوده به ویروس از پای درآمدند.

پژوهشگران خاطرنشان کردند که سویه GX_P2V به اندام‌های مختلفی ازجمله نای، ریه‌ها، استخوان‌ها، چشم‌ها و مغز نفوذ می‌کند. شدت عفونت‌های مغزی کشنده بود و موجب مجموعه علائم مشخصی مانند کاهش وزن سریع، کندی حرکت و سفید شدن کامل چشم‌ها قبل از روز مرگ شد.

دانشمندان چینی سویه‌ای بسیار مرگبار از ویروس کرونا در آزمایشگاه ساخته‌اند!

خطر سرریز به انسان

منشا ویروس GX_P2V به GX/2017 برمی‌گردد؛‌ یکی از ویروس‌های مرتبط با ویروس کرونا که سال ۲۰۱۷، یعنی سه سال پیش از دنیاگیری کووید ۱۹، در پانگولین‌های مالزی کشف شد. پانگولین یا مورچه‌خوار پولک‌دار در مناطق گرمسیری زمین زندگی می‌کند.

درحالی‌ که مطالعه جدید نگرانی هایی درمورد خطر سرریز احتمالی به انسان‌ها ایجاد می‌کند، نمی‌تواند بینش‌های روشنی درمورد نحوه تاثیر این ویروس بر انسان ارائه دهد. منتقدان، ازجمله فرانسوا بالوکس از موسسه ژنتیک کالج دانشگاهی لندن نسبت به این پژوهش ابراز نگرانی کرده و آن را وحشتناک و از نظر علمی بیهوده توصیف کرده‌اند.

بالوکس بر فقدان اطلاعات درزمینه‌ی اقدامات احتیاطی ایمنی زیستی تاکید می‌کند و نسبت‌به احتمال انجام پژوهش‌های مشابه در ووهان که موجب دنیاگیری کووید شده باشد، اظهار نگرانی می‌کند. دکتر گنادی گلینسکی، استاد بازنشسته دانشگاه استنفورد، بر ضرورت توقف فوری چنین پژوهش‌هایی تاکید می‌کند و می‌گوید «قبل از اینکه خیلی دیر شود، این جنون باید متوقف شود».

به‌نظر می‌رسد مطالعه ۲۰۲۴ با موسسه ویروس‌شناسی ووهان ارتباطی نداشته باشد. طبق تئوری‌های نشت از آزمایشگاه که در رابطه با دنیاگیری کووید مطرح شد، این موسسه یکی از نقاط کانونی انتشار ویروس بود.

سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده در طول تابستان مدرک مستقیمی پیدا نکردند که نشان دهد آزمایشگاه ووهان با شیوع ویروس کرونا ارتباط دارد، اما این احتمال را نیز رد نکردند که ویروس از آزمایشگاه دیگری منشا گرفته باشد. عدم قطعیت در رابطه با منشا کووید ۱۹ همچنان وجود دارد، درحالی‌که تازه‌ترین پژوهش بر اهمیت شفافیت و اقدامات ایمنی زیستی سختگیرانه در تلاش‌های علمی مرتبط با پاتوژن‌های بالقوه خطرناک تاکید می‌کند.

مطالعه‌ی پژوهشگران در پایگاه داده بایوآرکایو منتشر شده است.

  • بیشتر بخوانید:

  • چرا بلوغ باعث توقف رشد انسان می‌شود؟

  • چرا انسان‌ نمی‌تواند همزمان عاشق دو نفر شود؟

۲۲۷۲۲۷

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا