اجتماعی

رئیس‌جمهور منتخب به جایگاه “شوراها” باور عمیق داشته باشد

رئیس‌جمهور منتخب به جایگاه “شوراها” باور عمیق داشته باشد

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برگزیده های ایران، شهرام دبیری؛ رئیس شورای عالی استان‌ها در نطق پیش از دستور خود در بیست‌و‌نهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها، با گرامیداشت یاد و نام شهدای خدمت به‌‌ویژه رئیس‌جمهور شهید آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: حضور پرشور مردم در مراسم تشییع شهدای عزیز خدمت نشان داد، آن‌ها به آرمان‌های انقلاب وفادار و قدرشناس مسئولان خود هستند، کسانی که برای تعالی کشور و خدمت به مردم از جان خود گذشتند.

شهید رئیسی در دفاع از ارزش های دینی و انقلابی مسامحه نمی‌کرد

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه، انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو از اهمیت زیادی برخوردار است، اظهار کرد: از مردم و جامعه بزرگ شورایی کشور دعوت می‌کنم برای حضور پرشور در انتخابات تمام تلاش خود را انجام دهند و همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند، مشارکت مردم باعث اقتدار نظام و کشور می‌شود.

دبیری با تشکر از شورای نگهبان که زمینه برگزاری انتخابات پرشور را فراهم کرده است، تصریح کرد: با توجه به حضور گرایشات مختلف سیاسی از تمام جناح‌ها در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، هیچ بهانه‌ای برای عدم شرکت در انتخابات وجود ندارد چرا که از تمامی طیف‌ها در آن حضور دارند.

رئیس شورای عالی استان‌ها در پایان گفت: از رئیس‌جمهور منتخب نیز انتظار داریم مانند شهید رئیسی به شوراها باور عمیق داشته باشد و جامعه شورایی نیز قطعاً در تعامل با رئیس‌جمهور منتخب، در راستای رفع مشکلات مردم و کشور به دولت چهاردهم، کمک خواهد کرد.

اصلاح ساختارهای اقتصادی، بحران آب و بیکاری جوانان؛ ۳ اولویت دولت چهاردهم

ایرج سلیمان‌زاده؛ نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استان‌ها در نطق پیش از دستور خود در بیست‌و‌نهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها با تشکر از شورای نگهبان به عنوان پاسداران انقلاب و نظام، گفت: تأیید ۶ نفر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از طیف‌های مختلف سیاسی، زمینه مشارکت حداکثری در انتخابات را فراهم می‌کند.

وی افزود: با یاری خداوند متعال، نهمین رئیس‌جمهور در چهاردهمین دوره انتخابات با حضور همگانی ملت ایران انتخاب خواهد شد. انتخابات پیش رو یک رویداد مهم سیاسی در راستای زمینه‌سازی برای نگهداشت مقام شهدای انقلاب است.

سلیمان‌زاده اظهار کرد: امیدواریم انتخابات باعث شود از بعد داخلی نوسازی و تزریق افکار تازه در مدیریت کشور و در بعد بین‌المللی توأم با اقتدار ایران اسلامی را شاهد باشیم. ما در زمینه امکانات دفاعی و قدرت دیپلماسی بالا جایگاه ویژه‌ای در دنیا داریم اما آنچه ملت‌ها را به جایگاه اصلی خود می‌رساند، حضور در انتخابات است.

نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استان‌ها خطاب به نامزدهای ریاست جمهوری گفت: آنچه اکنون ایران اسلامی با آن مواجه است، سه مسئله اساسی است: اولین آن ضرورت اصلاح ساختارهای اقتصادی که رهبر معظم انقلاب یک دهه است در نامگذاری شعار سال به مسائل اقتصادی توجه می‌کنند. بحران تأمین آب و بیکاری و ناامیدی در جوانان نسبت به آینده از دیگر مسائلی است که دولت چهاردهم باید به طور جدی برای آن برنامه داشته باشد.

وی ادامه داد: رشد سرمایه اجتماعی و بازگرداندن اعتماد عمومی به جامعه نیاز به برنامه دارد. بی‌ثباتی موجود در زمینه‌های اقتصادی و فرهنگی دلیلش یا فقدان برنامه است یا عدم اجرای صحیح برنامه و آنچه حائز اهمیت است اجرای درست و دقیق برنامه هفتم توسعه و توجه به بیانیه گام دوم انقلاب و افق پیشرفت ایران اسلامی در سال ۱۴۲۴ است.

سلیمان‌زاده تصریح کرد: برگزاری انتخابات آبروی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و حفظ و حراست از آرای مردم باید به نحو احسن به سرانجام برسد. به عنوان یک ایرانی ترک زبان آذربایجانی از مردم ایران که همواره در صحنه بوده‌اند، تقاضا می‌کنم در هشت تیر خالق حماسه دیگری باشند.

وی عنوان کرد: تغییر و تحول در مسائل اقتصادی و مردمی بودن و ساده زیستی باید معیار انتخاب ما در انتخابات ریاست جمهوری باشد. از دوستان جامعه شورایی نیز تقاضا دارم، شوراباوری را در انتخاب نامزد مدنظر خود، مورد توجه قرار دهند.

قانون پذیرش دانشجو، مصداق بی‌عدالتی آموزشی است

علی رضائیان؛ نماینده استان لرستان در شورای عالی استان‌ها در نطق پیش از دستور خود در بیست‌و‌نهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها گفت: یاد رئیس جمهور شهید و همراهان ایشان در حادثه دلخراش سقوط بالگرد را گرامی می‌داریم.

وی افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند مهمترین اتفاق افزایش مشارکت در انتخابات است. چرا که سرنوشت کشور وابسته به عملی است که مردم بزرگ ایران در پای صندوق‌های رای انجام می‌دهند.

رضائیان اضافه کرد: در گام اول افزایش مشارکت و در گام بعدی نوع انتخاب مهم است که قطعاً مردم عزیز ایران بهترین فرد را انتخاب خواهند کرد.

نماینده استان لرستان در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: در میان اقشار مختلف جامعه، شورائیان نقش مهمی در افزایش مشارکت مردم در انتخابات دارد و خود نماد مشارکت در انتخابات است و به واسطه ارتباط مستقیم با مردم به عنوان یک مرجع تأثیرگذار شناخته می‌شوند.

وی افزود: مشارکت بالا در داخل سبب انتخاب اصلح و در خارج از کشور سبب افزایش اعتبار کشور می‌شود.

رضائیان خطاب به نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری گفت: از این عزیزان می‌خواهیم با توجه به فصل ۷ قانون اساسی که به شوراها پرداخته است مشخص کنند که چه نگاهی به جامعه شورایی دارند و در صورت پیروزی چه رویه‌ای را برای اجرای فصل ۷ قانون اساسی در پیش می‌گیرند.

نماینده استان لرستان در شورای عالی استان‌ها اظهار کرد: انتظار ما از نامزدها این است که در برنامه‌های تلویزیونی خود به مسائل شورایی بپردازند و رویکرد خود به مسئله شورا و جامعه شورایی را مشخص کنند.

وی بیان کرد: اساس و بنیان دوام و قوام حکومت‌ها بر عدل استوار است. تحقق صلح واقعی تنها در صورت تحقق عدالت ممکن است. بنابراین تصویب و تدوین قوانین است که موجب عدالت می‌شود.

رضائیان با انتقاد از تصویب قانون پذیرش دانشگاه‌ها گفت: متاسفانه قانون پذیرش دانشجویان در کشور مطابق با عدالت نیست. این قانون در بهترین حال منجر به اجرای عدالت نخواهد شد. من به عنوان دانش‌آموخته علوم اجتماعی خطر بی‌عدالتی تحصیلی را هشدار می‌دهم، بنابراین اگر قانون پذیرش دانشگاه‌ها مورد اصلاح قرار نگیرد بی‌عدالتی در امر جذب دانشجو رخ می‌دهد و جامعه از آن رنج می‌برد.

نماینده استان لرستان در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: راهیابی تیم خیبر خرم‌آباد به لیگ برتر کشور را به مردم لرستان تبریک می‌گویم و از هواداران این تیم برای همراهی این تیم تشکر می‌کنم.

طرح شورای عالی استان‌ها برای افزایش عمر شورای ششم

موسی‌الرضا حاجی‌بگلو؛ نماینده استان خراسان رضوی و نایب‌رئیس شورای عالی استان‌ها در نطق پیش از دستور خود در بیست‌و‌نهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها ضمن گرامیداشت یاد شهدای حادثه غم‌انگیز سقوط بالگرد گفت: هنوز باور نداریم که رئیس جمهور محبوب را از دست داده‌ایم. رئیس جمهوری که با تلاش و کوشش اتفاقی بی‌نظیر را رقم زد و عملکرد ایشان آرامشی را به مردم داده بود.

نایب‌رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به فعال شدن اصل ۱۳۱ قانون اساسی گفت: این تدبیر و مدیریت رهبر معظم انقلاب سبب شد کوچک‌ترین تزلزلی در مدیریت کشور رخ ندهد. اگر چنین اتفاقی در دیگر کشورها رخ می‌داد قطعاً شاهد هرج و مرج در آن کشور بودیم.

سخنگوی شورای شهر مشهد با اشاره به تأیید صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری گفت: همه نامزدها مورد احترام تمام ملت ایران هستند چرا که مورد تایید نظام جمهوری اسلامی قرار گرفتند.

رئیس شورای استان خراسان رضوی تصریح کرد: اولویت اول جمهوری اسلامی ایران مشارکت مردم در انتخابات و اولویت دوم انتخاب اصلح است، بنابراین جامعه شورایی خواست مردم را برای حضور در پای صندوق‌های رای دعوت کنند.

نایب‌رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه از نظر من کوتاه شدن عمر شورای هفتم مطابق قانون نبود، گفت: بر اساس قانون باید شورای ششم توقف یا تمدید شود، بنابراین بر اساس طرح شورای عالی استان‌ها باید عمر شورای ششم ۷ ساله و عمر شورای هفتم ۴ ساله باشد. بر اساس قانون چیزی به نام شورای ۳ ساله نداریم.

وی اضافه کرد: در همین زمینه طرحی از سوی شورای عالی استان‌ها به مجلس ارسال می‌شود تا تصمیم گرفته شده اصلاح شود.

سخنگوی شورای شهر مشهد اظهار کرد: از باب مسئولیت خودم به عنوان نماینده شورای کلانشهرها عرض می‌کنم. اعضای شوراهای کلانشهر می‌خواهند بدانند که چرا حق‌الجلسه شوراها تا ۷۰ درصد کاهش یافته است در صورتی که تورم روز به روز افزایش‌ می‌یابد.

وی از ضمن تأکید بر اهمیت تلاش شوراها در افزایش مشارکت گفت: از مردم می‌خواهیم با حضور در پای صندوق‌های رای بار دیگر حماسه‌آفرینی کنند.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا