فارس

رئیس مجلس: ناکارآمدی مسئولان برای مردم قابل تحمل نیست

به گزارش برگزیده های ایران از شیراز، محمد باقر قالبیاف در مراسم سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی در شهرستان نی ریز گفت: امروز با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات اقتصادی موجود در کشور، بدون شک می‌توان کشور را بهتر اداره کرد.

وی افزود: یکی از دلایل مشکلات موجود در کشور دور کردن مردم از مسیر تصمیم سازی و تصمیمی گیری در موضوعاتی همچون اقتصاد است.

ایجاد فساد و رانت با اقتصاد دولتی

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکل اساسی و جدی اقتصاد کشور این است که ٨٠ درصد آن دولتی است، افزود: در اقتصاد دولتی فساد و رانت ایجاد می‌شود و همین امر سبب شده تا اگر فردی دنبال ایجاد کسب و کار است ماه‌ها زمان ببرد و متاسفانه در دوایر دولتی و قانون گذاری در مجلس به جای باز کردن راه، مسیر آن‌ها را مسدود می‌کنیم.

قالیباف ادامه داد: طبق فرموده امام راحل کاری که مردم می‌توانند انجام دهند باید بگذارند مردم انجام دهند ولی امروز مسئولین کاری برای مردم نگذاشتند که انجام دهند.

پایه و اساس اعتقاد مردم برخاسته از فرهنگ اهل بیت است

قالیباف ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه زهرا و شهادت سردار سلیمانی به اعتقادات برخاسته مردم که بر اساس فرهنگ اهل بیت است اشاره کرد و افزود: مردم ما پایه و اساس اعتقاداتشان برخاسته از فرهنگ اهل بیت و ریشه در فرهنگ قرآنی دارد.

وی بیان کرد: واقعیت این است که روز‌های سخت دوران دفاع مقدس و عملیات‌های سخت و پر زحمتی که برای رزمندگان بود با نام حضرت زهرا (س) به انجام می‌رسید و اینکه رزمندگان دنبال سربند حضرت زهرا می‌گشتند، نشات گرفته از اعتقاداتشان بود برای اینکه در شرایط سخت جبهه مقاوم باشند و این فرهنگ باور و رشادت‌ها انقلاب را بیمه کرده است.

رییس مجلس شورای اسلامی به مجاهدت‌های سردار سلیمانی نیز اشاره کرد و گفت: از طرفی باید شهادت این شهید عزیز به جهت اینکه امروز خلا او در جبهه مقاومت حس می‌شود را تسلیت گفت ولی از طرف دیگر باید تبریک گفت که روستا زاده‌ای در قنات ملک جنوب کرمان از مناطق محروم به گونه‌ای رشد کرد که امروز در جهان اسلام و در عرصه بین المللی یک چهره مقاومت، عزت و اقتدار برای امت اسلام شده است.

وی ادامه داد: در حدود دهه ۶٠ میلادی وقتی که رژیم صهیونیستی به کشور‌های عربی حمله کرد همه ارتش‌های عربی جمع شدند که مقابله کنند، اما با مقاومت ۶ روزه، شکست خوردند و صحرای سینا را اشغال کردند ولی دیدیم که امت اسلامی و مردم در جنگ‌های ٣٣ روزه و ٢٢ روزه توانستند در مقابل تهاجمات داعش، رژیم صهیونیستی و آمریکا بایستند و آن‌ها را وادار به شکست و عقب نشینی کردند.

قالیباف گفت: این موضوع در افغانستان و دیگر جنگ‌ها هم مشاهده شد و این به برکت انسجام امت اسلامی، شهید سلیمانی و مردمی است که به فرموده امام تنها آنهایى تا آخر خط با ما هستند که درد فقر را چشیده باشند‏.

نسبت به مستضعفین بی توجه بودیم

وی با بیان اینکه مستضعفین دلداده انقلاب هستند، افزود: ما مسئولین در تصمیم گیری‌ها نسبت به مستضعفین اگر نگوییم بی توجهیم ولی کم توجهی کردیم.

قالیباف با اشاره به اینکه نی ریز ۵٠٠ شهید برای اسلام، عزت و احیای مجدد اسلام و استقلال و آزادی کشور تقدیم کرده است، گفت: این موضوع تکلیف را بر ما مسئولین مضاعف می‌کند که بتوانیم مسیری که شهدا و امام شهدا آغاز کردند و امروز مقام معظم رهبری از ما مطالبه دارند در راه خدمت به مردم و حل مشکلاتشان مانند دوران دفاع مقدس تلاش انجام دهیم.

وی ادامه داد: امروز اگر بخواهیم خون شهدا پایمال نشود، باید دین به انقلاب را ادا کنیم و خدمتمان بر مدار خدمت به مردم باشد و سرباز خوبی برای ولی فقیه باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر ادعا می‌کنیم کار ما برخاسته از فرهنگ شهادت و اهل بیت (ع) است، باید کارآمدی دین بر مدیریت جامعه را انجام دهیم و این به معنی گره گشایی از کار مردم است قبل از اینکه مردم اذیت شوند و مشکلشان حل نشود.

قالیباف افزود: مردم در مسیری که بیش از ۴٠ سال گذشته برای انقلاب ترسیم شده است، ایستاده اند و برای انقلاب هزینه داده اند

وی ادامه داد: مردم عدم کارآمدی و بی توجهی ما مسئولان که به آن‌ها آسیب برساند را قبول ندارند و قابل تحمل نیست.

اقتصاد کشور شرایط خوبی ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعضی‌ها ناامید هستند و ناامیدی گناه نابخشودنی است، افزود: امروز اقتصاد کشور شرایط خوبی ندارد و فشار زیاد است که بخشی از آن بر اثر تحریم‌های ناشی از ظلم آشکار آمریکای مستکبر و یاغی با ملت ما است.

وی ادامه داد: وقتی که ملت ایران متکی به فرهنگ قرآنی هستیم نباید زیر بار ظلم برویم و این را از اهل بیت علیهم السلام آموختیم.

قالیباف با بیان اینکه در نی ریز کشاورزی، معدن، صنعت و صنایع دستی وجود دارد، گفت: با وجود این همه فرصت باید اجازه بدهیم که مردم و مراکز دولتی در استان‌ها اختیار داشته باشند و استاندار و فرماندار به عنوان والی کار‌ها را انجام دهند و همه موضوعات را نباید به تهران ارجاع داد تا تصمیم گیری شود.

وی ادامه داد: ما مسئولین کار محلی انجام نداده ایم و متاسفانه همه کار را در مرکز باید دنبال کنیم که اشتباه است.

نداشتن پول مشکل کشور نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نداشتن پول مشکل کشور نیست، گفت: مشکل ما نیاوردن مردم به میدان و تفکیک تصمیمات است که باید انجام شود آن گونه که سردار سلیمانی روستا زاده رشد کرد و درخشید باید به جوانان فرصت کار داد.

وی با بیان اینکه باید پذیرفت که در کشور بخشی از ثروت‌ها بد مصرف می‌شود، گفت: در کشور بیش از حد اسراف می‌کنیم و هیچ کشوری به اندازه ما در انرژی اینقدر پر مصرف نیست و به بدترین شکل ممکن دارایی‌های خدادادی را از بین می‌بریم.

قالیباف با اشاره به اینکه باید با مردم صریح صحبت شود و بگویم که در اقتصاد تصمیم دقیق و شجاعانه نیست، افزود: ما مسئولین حق نداریم به هیچ دلیل و بهانه‌ای اختلافی بینمان باشد و باید با وحدت، همدلی و انسجام، هم افزایی ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه باید میدان را برای مردم و جوانان ایجاد کنیم، افزود: مجلس مصمم است، قانونی وضع شود که مردم دنبال دولت نباشند و بلکه دولت دنبال مردم برود و اگر مجوزی قابل ارائه است یا نه در مدت سه ماه به خود مردم جواب دهد.

قالیباف با بیان اینکه مجلس مصمم است دست به دست هم بدیم و کمک کنیم که گره گشایی شود، افزود: شبانه روزی باید تلاش شود و کار کرد تا مشکلات اقتصادی حل شود و تا فشاری نباشد موفقیت و پیروزی نصیب نمی‌شود.

افزایش بودجه استان فارس در سال آینده

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه ١۴٠١ که هنوز تصویب نشده است، گفت: در لایحه آمده است که بودجه فارس نسبت به بودجه ١۴٠٠ افزایش دارد و در طرح‌های ریلی و زیر ساختی و در طرح‌های کلیدی بیش از ۵٠ درصد رشد داشته که این موضوع باید دنبال شود.

قالیباف اظهار داشت: در دولت و مجلس تلاش شده است بیشتر فرصت‌ها به استان‌ها داده شود و موضوع روگذر و پل ورودی شهر نی ریز نیز حتما دنبال می‌شود.

انتهای پیام/م/ع


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا