بین الملل

رزمایش ترکیه و جمهوری آذربایجان در مناطق قره‌باغ، نخجوان و باکو

رزمایش ترکیه و جمهوری آذربایجان در مناطق قره‌باغ، نخجوان و باکو

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور از ۲۳ تا ۲۵ اکتبر (اول تا سوم آبان) رزمایش مشترکی با نیروهای مسلح ترکیه برگزار می‌کند.

به گزارش رویترز و بر اساس اطلاعیه این وزارتخانه، رزمایش مذکور در مناطق مختلفی از جمله باکو، نخجوان و قره‌باغ برگزار خواهد شد.

نخجوان منطقه‌ای است متعلق به جمهوری آذربایجان که از این کشور جدا مانده است. این منطقه حدود ۶ درصد از خاک جمهوری آذربایجان را تشکیل داده و خاک ارمنستان ارتباط این منطقه با آذربایجان را قطع کرده است. نخجوان با ترکیه و ایران هم‌مرز است و جمعیتی معادل ۴۶۰ هزار نفر دارد که اکثر آن‌ها آذری هستند و برخی هم قومیت روسی دارند.

ترکیه با پیشنهاد باکو برای ساخت دالان زنگزور موافق است، دالانی که با عبور از مرز ایران و ارمنستان، نخجوان را به سرزمین اصلی جمهوری آذربایجان متصل می‌کند. اما این کریدور پیشنهادی آذربایجان، در امتداد مرز ارمنستان با ایران در نظر گرفته شده و تهران نگران است که باکو با این کار سعی در قطع دسترسی ایران به ارمنستان را داشته باشد و در این زمینه هشدار داده است.

قره‌باغ نیز منطقه‌ای در خاک جمهوری آذربایجان است که تا چندی پیش توسط اکثریت ارمنی‌تبار آن اداره می‌شد؛ اکثریتی که سودای استقلال داشته و این منطقه را «جمهوری آرتساخ» می‌نامیدند.

باکو در ۱۹ سپتامبر از آغاز عملیات «ضدتروریستی» در قره‌باغ خبر داد و مدعی شد که ارمنستان در حال تقویت نظامی در این منطقه است و عملیات «خرابکارانه» علیه نیروهای جمهوری آذربایجان انجام داده است. ایروان این اتهامات را رد کرد و مدعی شد که باکو قصد پاک‌سازی ارامنی‌ها از قره‌باغ را داشته است.

در نهایت وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با میانجی‌گری فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه، توافقی میان طرف آذربایجانی و نمایندگان قره‌باغ مبنی بر توقف کامل درگیری‌ها حاصل شد. به گفته آنها، اجرای این توافق‌ها با هماهنگی فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه انجام خواهد شد. چند روز بعد هم استقلال‌طلبان قره‌باغ تمامی اظهارات پیشین مبنی بر اعلام استقلال از جمهوری آذربایجان را پس گرفتند.

۳۱۰۳۱۰

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا