اخبار روز

روسیه: دیگر نیاز به پیروی از محدویت‌های فناوری موشکی ایران نداریم

روسیه: دیگر نیاز به پیروی از محدویت‌های فناوری موشکی ایران نداریم

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برگزیده های ایران، روسیه امروز سه‌شنبه اعلام کرد که به محض انقضای محدودیت‌های شورای امنیت سازمان ملل بر روی فناوری موشکی ایران در روز چهارشنبه دیگر نیازی به پیروی از آنها ندارد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای تاکید کرد که عرضه محصولات ذیل «رژیم کنترل فناوری موشکی» به و از ایران دیگر نیازی به تایید قبلی شورای امنیت سازمان ملل ندارد.

این محدودیت‌ها در قطعنامه ۲۲۳۱ در چهارچوب توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی، علیه ایران اعمال شده بود اما فردا منقضی خواهد شد.

بااینحال اتحادیه اروپا اعلام کرد که قصد دارد پس از انقضای تحریم‌های سازمان ملل، در حفظ تحریم‌ها علیه برنامه موشکی بالستیک ایران به آمریکا بپیوندد.

روسیه از اتحادیه اروپا و آمریکا خواست که تحریم‌های خود را که «تلاشی برای تسویه حساب‌های سیاسی با تهران» است را کنار بگذارد. به اعتقاد روسیه این تحریم‌ها هیچ پیامدی هم برای «سایر کشورهایی که با قوانین بین‌المللی و تعهدات خود با احترام رفتار می‌کنند»، نخواهد داشت.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در واکنش به تصمیم شورای اتحادیه اروپا برای عدم اجرای تعهدات این اتحادیه در موعد سال هشتم اجرای برجام مصادف با ۲۶ مهر ۱۴۰۲ (برابر با ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳)، اظهار داشت: این اقدام شورای اتحادیه اروپا، نقض صریح تعهدات اتحادیه و سه کشور اروپایی ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و عملی توام با سوء نیت است.

واکنش ایران به تصمیم اروپا برای عدم اجرای تعهدات برجامی
اتحادیه اروپا محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران را حفظ کرد

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا