آذربایجان شرقی

زندگی به دومین دریاچه شور دنیا لبخند می‌زند/ انتقال یک میلیارد متر مکعب آب به پیکره دریاچه ارومیه

به گزارش برگزیده های ایران از تبریز، مسعود تجریشی در جلسه شورای منطقه‌ای احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی، اظهار داشت: رویکرد جدید ستاد احیای دریاچه ارومیه به سمت اقدامات نرم‌افزاری و فعال‌تر شدن استان‌ها در این زمینه است.
 
مسعود تجریشی با اشاره به تکمیل پروژه‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه، گفت: با افتتاح این پروژه‌ها تا پایان سال یک میلیارد متر مکعب آب دائمی به پیکره دریاچه وارد خواهد شد.
 
وی همچنین از کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در پایاب سدهای واقع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و یادآور شد: با اجرای پروژه‌های مصوب در حوزه کشاورزی، بهره‌وری و معیشت کشاورزان این حوضه بهبود نسبی داشته است.
 
در این جلسه گزارشی از اقدامات و پروژه‌های مصوب از زمان تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و برنامه‌ها و اقدامات آتی همچنین مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در دولت سیزدهم ارائه شد.
 
بر اساس این گزارش، آب مورد نیاز دریاچه ارومیه از محل انتقال آب از سدهای سیلوه و کانی‌سیب و تصفیه‌خانه‌های تبریز و ارومیه با وجود اتمام عملیات عمرانی این پروژه‌ها هنوز تأمین نشده و رهاسازی آب از سدهای حوضه آبریز هم در سال آبی جاری ۶۸ درصد کاهش یافته است که مجموع این عوامل منجر به کاهش ورودی آب به دریاچه و کاهش تراز آب آن شده است.
 
این گزارش همچنین حاکی است، تاکنون ۵۷۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه تخصیص یافته که ۵۴ درصد از این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های انتقال آب پرداخت شده است.
 
مدیران و معاونان دستگاه‌های اجرایی استان هم در این جلسه گزارشی از اقدامات و پروژه‌های اجراشده در راستای احیای دریاچه ارومیه ارائه کردند.

انتهای پیام/۶۰۰۰۲/س


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا