اصفهان

سرمایه گذاری ۲.۳ میلیارد یورویی فولادمبارکه در حوزه محیط زیست

سرمایه گذاری ۲.۳ میلیارد یورویی فولادمبارکه در حوزه محیط زیست

به گزارش برگزیده از اصفهان، محمدیاسر طیب نیا در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در حوزه‌های محیط زیست و انرژی برای مجموعه و فولادمبارکه جای نگرانی وجود ندارد چراکه به شکل جدی در این حوزه ورود کرده‌ایم، اظهار کرد: اگر بخواهیم با استانداردهای روز دنیا جلو برویم، مباحث محیط زیستی چالش جدی برای صنعت فولاد کشور است؛ در این راستا افتخار ما این است که فولاد مبارکه سرمایه‌گذاری ۲.۳ میلیارد یورویی در حوزه محیط زیست و انرژی داشته‌است که این سرمایه گذاری را در راستای بالا بردن راندمان مصرف، بهینه کردن مصارف، نصب غبارگیر و اجرای پروژه‌های متعددی که با کاهش دی اکسید کربن و مصرف انرژی همراه است، در راستای تبدیل فولاد مبارکه به صنعت سبز دنبال می‌کنیم.

وی با ابراز این مطلب که فولاد مبارکه امروز یک صنعت پاک است و اگر مشکلاتی داریم در اولین فرصت آن را رفع می‌کنیم، تصریح کرد: قول می‌دهیم ظرف یکی دو سال آینده الگویی استثنایی در کشور در زمینه محیط زیستی و کاهش آلودگی خواهد بود و در این راستا هدف‌گذاری کرده‌ایم.

رفع مشکلات آبی اصفهان با انتقال آب از دریای عمان

طیب نیا تاکید کرد: یقین بدانید که مشکل آب استان اصفهان به مدد اقدامات فولاد مبارکه به عنوان یک صنعت بزرگ از جمله انتقال آب دریای عمان به زودی رفع می‌شود.

طیب نیا در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه فولاد مبارکه هدف‌گذاری کرده است که اصفهان را به قطب نوآوری و فناوری کشور تبدیل کند، ابراز کرد: ما اولین مرکز نوآوری صنعت فولاد را در دانشگاه صنعتی اصفهان زدیم و در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نجف آباد نیز مستقر شده‌ایم، اظهار کرد: امسال در بُعد انجام مسئولیت‌های اجتماعی سه هنرستان توسط فولاد مبارکه احداث می‌شود؛ گرچه ما متولی آموزش و پرورش نیستیم اما وقتی چنین صنعتی شکل بگیرد حوزه‌های دیگر نیز پیشرفت خواهند کرد.

وی با اشاره به نیروگاه سیکل ترکیبی گفت: این نیروگاه گرچه با چند هفته‌ای تأخیر افتتاح می‌شود اما این موضوع با توجه به عظمت این طرح قابل چشم پوشی است و با انجام آزمایشات نهایی، فاز اول و دوم آن ظرف ۱۰ روز آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه امسال چالش برق ما به نسبت سال گذشته به واسطه سیاست دولت در حمایت از مصارف خانگی و آسیب کمتر به این حوزه، بیشتر بود و ما توانستیم شرایط را مدیریت کنیم، تصریح کرد: با وجود اینکه افت تولید ناشی از کمبود برق ما بیشتر از سال گذشته بود به دلیل تجربه سنواتی و ذخیره سازی در بخش «اسلپ» موضوع را به خوبی مدیریت و ظرفیت نورد گرد و سرد را حفظ کردیم تا بحرانی برای بازار ایجاد نشود.

جبران کمبودهای تولید ناشی از کاهش برق در فولادمبارکه

وی اضافه کرد: البته بخشی از محصولات صادراتی ما امسال کاهش یافت که قسمتی را در فروردین و اردیبهشت ماه با رکوردهای ۸۰۰ هزار تنی جبران کردیم و بخشی در ماه‌های آتی از مهرماه به بعد جبران می‌شود.

طیب نیا با تاکید بر اینکه جزو معدود مجموعه‌هایی هستیم که با وجود همه مشکلات هنوز قصد داریم از ظرفیت اسمی هفت میلیون و ۲۰۰ تن تولید فولاد تا پایان سال رد شویم، بیان کرد: امیدواریم همانند سال گذشته بتوانیم در ماه‌های آینده با جبران کمبودها و با توجه به ورود نیروگاه به مسیر و رفع مشکلات ناشی از کمبود برق، شرایط متعادلی را تجربه کرده، کمبودها را جبران و حتی با درصد بیشتری تولید، رکورد جدیدی ثبت کنیم.

وی با اشاره به اینکه با محاسبات انجام شده ظرف یکی دو سال آینده، با تولید ناشی از برق آن هزینه احداث نیروگاه جبران می‌شود، تاکید کرد: این نیروگاه کلاس یک در شهر اصفهان که به لحاظ آلودگی رتبه‌های نخست کشور را دارد، متناسب با شرایط اقلیمی اصفهان تدارک دیده شده است و کمترین مصرف آب و انرژی را دارد.

مدیرعامل فولاد مبارکه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در ارتباط با کاهش قیمت فولاد نیز تاکید کرد: کاهش قیمت جهانی فولاد بر سودآفرینی ما تأثیر می‌گذارد همان گونه که میانگین فروش ما سال گذشته قیمت فروش محصولات ما نسبت به سال قبل با وجود تورم ۴۰ تا ۴۵ درصد، یک درصد کاهش داشت.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که فولاد مبارکه همواره در این مقاطع از این نوسانات عبور کرده است به نوعی بیش از ۴۰ درصد حاشیه سود خود را حفظ کردیم و توزیع سود برای سهامداران انجام شد.

طیب نیا تاکید کرد: ما برای بحران‌ها همیشه آماده هستیم، در چهار ماهه نخست امسال رشد تولید خوبی نسبت به سال گذشته داشتیم و پیش بینی می‌کنیم با توجه به روند مثبت اخیر قیمت‌های جهانی، شرایط بهتری را در سال جاری نیز تجربه کنیم.

۴۶

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا