فرهنگ و هنر

«ضربان ذات»؛‌ سروده‌های شاعری در آینه کربلا+ فیلم

«ضربان ذات»؛‌ سروده‌های شاعری در آینه کربلا+ فیلم

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری برگزیده های ایران،‌ انتشارات کتاب نیستان ۹ سال پس از چاپ مجموعه «ضربان ذات»، سروده قربان ولیئی چاپ دوم این اثر را سال گذشته با ویراست تازه روانه بازار نشر کرد. مثنوی «ضربان ذات» که با عنوان «عطش‌نامه» نیز شناخته می‌شود، یک مثنوی ۲۴۰ بیتی  است که نگاهی عارفانه ـ عاشقانه به عاشورا دارد. 

ولیئی که دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران دریافت کرده، از شاعران فعال و پر کار است که آثار متعددی در زمینه شعر و نثر ادبی از او به چاپ رسیده است؛ از آثار او می‌توان به کتاب‌های «ترنم داوودی سکوت»، «باید نوشت نام تو را با پرنده‌ها» و «جوان شدن جاودانگی» اشاره کرد.

ولیئی به سبب مطالعات خود در حوزه ادبیات به خصوص ادبیات عرفانی از معدود شاعرانی است که از مضامین عرفانی به صورت گسترده در شعر خود بهره می‌برد، به گونه‌ای که بسیاری از کارشناسان ولیئی را تنها شاعر عرفانی‌گوی معاصر می‌دانند. کتاب «ضربان ذات» نیز همانند آثار گذشته شاعر در حوزه ادبیات عرفانی جای می‌گیرد.

هرچند به کار بردن مضامین عرفانی در اشعار آیینی پیشینه طولانی دارد و یکی از شاخص‌ترین اشعار عاشورایی ادبیات فارسی، «گنجینه  اسرار» عمان سامانی است؛ ولی منظومه قربان ولیئی به سبب قرار گرفتن در دوره زمانی معاصر اثری بدیع و تازه به شمار می‌رود.

طراحی این کتاب که در قطع نیم وزیری منتشر شده نیز از دیگر ویژگی‌هایش است‌، تمام صفحات طراحی منحصر به فرد دارند. اغلب صفحات با نقاشی‌هایی به سبک شمایل‌نگاری کتب چاپ سنگی تزئین شده‌اند.  

 سید‌محمد تولیت در ویدئویی که به معرفی این کتاب پرداخته می‌گوید: ساحت این مثنوی را باید در راستای گنجینه‌الاسرار عمان سامانی در نظر گرفت که مهمترین و برجسته‌ترین اثر عرفانی در باب عاشوراست. این مثنوی بیش از اینکه به وقایع تاریخی بپردازد،‌ به حقایق معرفتی نظر دارد، خصوصاً جنبه عاشقانه‌ای که میان عبد و معبود وجود دارد، عبد تمام هستی‌اش را در برابر معبود فدا می‌کند و به فنای مطلق می‌رسد.

 

.

 

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا