اقتصادی

عقب‌نشینی ۷۵۱ واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار ۴۷۰۵ میلیارد تومان شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی برگزیده های ایران، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی قرار گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش ۷۵۱ واحد دیگر به رقم یک میلیون و ۳۶۲ هزار و ۳۴۴ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با کاهش ۳۳۷ واحد به رقم ۳۵۹ هزار و ۱۳۴ واحد رسید.ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۴۶۰ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۵.۹ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۶۷ هزار فقره معامله و به ارزش ۲ هزار و ۶۹۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی‌ ـ ارزشی ۰.۶ درصد کاهش یافت این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۹ درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور ۰.۱ درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۰.۱۵ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس ۰.۳۱ درصد کاهش یافت. 

امروز نمادهای ایران‌خودرو، بانک ملت، بانک صادرات، سایپا و بانک تجارت بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس و فولاد مبارکه بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.


نقشه معاملات شنیه ۱۸ دی بورس تهران

در فرابورس ایران امروز شاخص کل با عقب‌نشینی ۲۸ واحد به رقم ۱۸ هزار و ۳۷۴ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۱ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس به بیش از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۱.۲ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۶۱ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۹۷۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای اعتباری ملل و آریا ساسول و توسعه سامانه نرم‌افزار نگین بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای صنعتی مینو، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب و ذغال‌سنگ پروده طبس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است کارشناسان توصیه می‌کنند سرمایه‌گذاران ناوارد از طریق صندوق‌های با درآمد ثابت وارد شوند و از ورود مستقیم به خرید سهام شرکت‌ها خودداری کنند.

همچنین قرار است شورای عالی بورس به زودی کارگروهی تشکیل دهد تا مباحث مربوط به سهام عدالت را پیگیری کند قرار است سود عملکرد مربوط به سال ۹۹ حداکثر تا پایان اسفند ماه امسال به صورت متمرکز و از طریق سامانه سجام برای ۴۹ میلیون سهامدار عدالت واریز شود که هنوز این کارگروه تشکیل نشده است. 

دولت باید قدر حضور ۵۸ میلیون ایرانی معادل ۷۰ درصد جمعیت کشور را در بورس بداند، زیرا سرمایه‌های مردم در یک بازار شفاف جمع‌آوری شده و می‌تواند جذب توسعه تولید و سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور شود.

قیمت هر ورقه حق تقدم تسهیلات مسکن که با نماد «تسه» در فرابورس معامله می‌شود،‌امروز به ۱۰۵ هزار و ۳۲ تومان رسید ،‌یعنی برای دریافت وام ۲۴۰ میلیونی باید ۴۸۰ برگه حق تقدم به مبلغ بیش از ۴۸ میلیون تومان خریداری شود.

انتهای پیام/ب


سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا