اخبار روز

فارن پالسی: آمریکا نقش خود را در خاورمیانه کاهش داده و مسیر را برای چین هموار کرده است

فارن پالسی: آمریکا نقش خود را در خاورمیانه کاهش داده و مسیر را برای چین هموار کرده است

این مجله ناتوانی ایالات متحده را در درس گرفتن از جنگ‌های خود به باد انتقاد گرفت و نوشت، امروز واشنگتن با خصومت علنی خود با روسیه، چین، ایران و کره شمالی و تحریم‌هایی که علیه همه آنها اعمال کرده است، اتحادی محکم از این کشورها ایجاد کرده است که به سختی برچیده می‌شود، در حالی که منفعتش حکم می‌کرد که از ایجاد چنین اتحادی جلوگیری کند.

فارن پالسی نوشت، چین که سیاست عدم تقابل، پیشرفت و توسعه در صلح را در پیش می‌گرفت، اکنون در ادبیات و اقدامات خود در برابر استکبار آمریکا مصمم‌تر شده است.

مایکل هرش، نویسنده این سرمقاله در تحلیل خود به خسارات مادی و استراتژیک ایالات متحده در عراق و افغانستان پرداخت و به خطر فروپاشی آن اشاره کرد: «همانطور که برای یونانیان پس از گرایش به یک رویکرد جنگ طلبانه بی پروا اتفاق افتاد».

وی نوشت، قلدری و بی تدبیری آمریکا در حمله به عراق و بی‌پروایی‌هایی که در پی آن رخ داد همچنان ویژگی‌های زمانه فعلی را شکل می‌دهد و «یکی از پیامدهای این جنگ، کاهش نقش ایالات متحده در خاورمیانه است که در نهایت راه را برای میانجیگری چین برای آشتی بین عربستان سعودی و ایران هموار کرد».

هرش نوشت، جنگ آمریکا در عراق و در نتیجه تحلیل منابع واشنگتن موجب شد این کشور ۲۰ سال در افغانستان به اهدافش نرسد و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در حالی که با عجله نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کرد خوار و ذلیل شد.

۳۱۰۳۱۰

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا