فارس

فرودگاه بین المللی لامرد به رادار پیشرفته ADS-B مجهز شد

به گزارش برگزیده های ایران از لامرد، امروز همزمان با نصب رادار پیشرفته در فرودگاه لامرد، مدیر فرودگاه بین المللی شهدای لامرد گفت: فرودگاه بین المللی شهدای لامرد یکی از ١٠ فرودگاه کشور است که صاحب سامانه رادار پیشرفته ADS-B شده است و کارشناسان مهندسی الکترونیک هواپیمایی و ارتباطات و فناوری در حال نصب و راه انداری آن در برج مراقبت پرواز این فرودگاه هستند.

سهراب عزیزی افزود: رادار پیشرفته ADS-B با هزینه‌ای افزون بر چهار میلیارد ریال برای ١٠ فرودگاه کشور، از آلمان تهیه شده است که یا راه اندازی آن‌ها پوشش راداری فضای کشور به شکل قابل ملاحظه‌ای ارتقا خواهد یافت.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل بسیار مهم و حیاتی در هوانوردی دنیا، ناوبری و کنترل ترافیک هوایی است ادامه داد: ناوبری و کنترل ترافیک هوایی تاثیر مستقیم بر ایمنی پرواز دارد.

مدیر فرودگاه بین المللی شهدای لامرد هدف از توسعه و بکارگیری این سامانه‌های نسل جدید افزایش دقت در تعیین موقعیت هواپیماها دانست و ادامه داد: کاهش هزینه، بهبود کمک‌رسانی به هواپیما‌ها در وضعیت اضطرار، استمرار و تداوم خدمات نظارتی و افزایش توانایی کنترلر‌های مراقبت پرواز در تعیین موقعیت لحظه‌ای هواپیما‌ها از دیگر اهداف نصب این رادار است.

 عزیزی گفت: سامانه ناوبری و نظارتی ADS-B یکی از مهمترین سامانه‌های نسل جدید است که بر اساس کمیته تخصصی RTCA SC-۱۸۶ توسعه و تدوین داده شده است و تا ١۵ سال آینده همه کشور‌های دنیا بعنوان یک سامانه پیشرفته از آن بهره خواهند برد.

وی اظهار داشت:ADS-B، موقعیت دریافت شده از GPS را با اطلاعات دیگری نظیر نوع هواپیما، سرعت، شناسه هواپیما، نحوه چرخش، کاهش یا افزایش ارتفاع را به صورت کد دیجیتالی ارسال می‌کند.

مدیر فرودگاه بین المللی شهدای لامرد گفت: از آنجایی که نرخ بروز‌رسانی اطلاعات چندین برابر سامانه‌های دیگر بوده و دقت بالایی از موقعیت پرنده ارائه می‌کند، می‌توان ناوبری بسیار خوبی از وسیله پرنده داشت که در نتیجه آن ایمنی پرواز بطور قابل توجهی افزایش می یابد.

انتهای پیام/ س


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا