سیاسی

لاریجانی: طوفان الاقصی با دستور کسی شروع نشد/ ایران کمک هایش به فلسطین را پنهان نمی کند

لاریجانی: طوفان الاقصی با دستور کسی شروع نشد/ ایران کمک هایش به فلسطین را پنهان نمی کند

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران، علی لاریجانی مشاور رهبر معظم انقلاب در برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» با اشاره به نبرد طوفان الاقصی، مشکل اساسی فلسطینی‌ها با اسرائیل را مسئله موجودیت این رژیم دانست و اظهار داشت: موجودیت رژیم صهیونیستی یک موجودیت کاذب است که با وصله و پینه هم قابل حل نیست. این نامشروع بودن، همیشه برای رژیم دردسرساز بوده هرچند با فشار و گلوله می‌خواستند این را حل کنند.

لاریجانی مشکل رژیم صهیونیستی را یک بحران درونی عنوان کرد و افزود: هر چه آن‌ها فشار می‌آورند، بحران را شدیدتر و فضا را برای خودشان سخت‌تر از قبل می‌کنند.

وی با اشاره به حمایت های جمهوری اسلامی از ملت های مظلوم بخصوص ملت فلسطین تصریح کرد: اگر ما در نظام اسلامی از مظلوم دفاع نکنیم، دیگر کسی از ما حمایت نمی‌کند.

رئیس سابق مجلس خاطرنشان کرد: در سالهای دفاع مقدس که رژیم بعث عراق به کشور ما حمله کرد، در حالی که کشورهای بزرگ به کمک ما نیامدند اما کشورهایی نظیر سوریه و لیبی به ما کمک کردند و همین حس را امروز ملت فلسطین نسبت به ما دارند.

لاریجانی حمایت جمهوری اسلامی از مردم فلسطین را به دلیل وجوه دینی و انسانی عنوان کرد و گفت: این حمایت به دلیل منافع کشور ما نیز هست چراکه اسرائیل را موجودیتی مسئله‌ساز و غده سرطانی می دانیم و ما باید ظالم و مظلوم را خوب بشناسیم و بدانیم این حمایت ها بی نتیجه نخواهد ماند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: رهبر انقلاب چندین سال قبل در یک کنفرانس اسلامی پیشنهاد دادند که همه مردم فلسطین در یک رفراندوم کلان سرنوشت خود را رقم بزنند که رژیم صهیونیستی آن را قبول نکرد.

لاریجانی یاد آور شد: باید این مسأله را برای جوانان توضیح داد و ابعاد آن را برایشان روشن کرد، اعتبار یک کشور تنها به رفتاری که در داخل خود دارد نیست، بلکه مهم است تا با دیگر ملل نیز رفتار سنجیده و انسانی داشته باشد.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: مقایسه حماس با داعش که رئیس‌جمهور آمریکا هم آن را مطرح کرد، مقایسه تمسخرآمیزی است، داعش را خودِ آمریکایی‌ها بوجود آوردند اما حماس تاریخ و ریشه دارد و قابل قیاس با داعش نیست. آن سخنان نشانه نفهمی یک رجل سیاسی است.

لاریجانی همچنین با اشاره به کمک های ایران به ملت فلسطین گفت: ایران از قدیم کمک‌های مختلف به فلسطین کرده است. این کمکها فقط سیاسی و معنوی هم نیست و ما هم این موضوع را پنهان نکرده‌ایم، این یک وظیفه انسانی است، کمااینکه کشورهای زیادی هم هستند که کمک می‌کنند.

وی در واکنش به عدم دعوت ایران به کنفرانس فلسطین در قاهره تصریح کرد: یک زمانی کنفرانس مادرید را برای حل مسأله فلسطین برگزار کردند و باز هم ایران را دعوت نکردند، آیا این مسئله حل شد؟ یک کنفرانسی می‌گذارند بدون اینکه چیزی را حل کنند.

لاریجانی اضافه کرد: این‌ها حتی حماس را هم دعوت نکردند که نشان می‌دهد آنان هنوز مشکل را با خودشان حل نکردند و نمی‌دانند وسط هستند یا با مظلوم یا با ظالم. هدف این‌ها این است که بگویند ما هم برای فلسطین یک سُرفه‌ای کردیم.

رئیس سابق مجلس افزود: ما که نمی‌خواهیم بگوییم ما را هم دعوت کنید، ما به این نیازی هم نداریم، ما یک وظیفه‌ای داریم و انجام داده‌ایم و جایگاه ایران هم روشن است.

لاریجانی تصریح کرد: باید به این‌ها گفت آیا شما با این نشست‌ها مشکل فلسطین را حل می‌کنید یا با این نشست‌ها یک ژستی می‌گیرد و می‌گویید ما هم یک سروصدایی کردیم؟ مسأله فلسطین این طور حل نمی‌شود.

وی در ادامه گفت: مسأله فلسطین زمانی حل می‌شود که شما به دقت به اصل موضوع نگاه کنید و کشورهایی که در این موضوع می‌توانند کمک کنند را دعوت کنید.

لاریجانی خاطرنشان کرد: من حدس می‌زنم بعضی‌ کشورها هنوز مشکل‌شان را با خودشان حل نکرده‌اند و نمی‌دانند کدام طرف ایستاده‌اند، آیا طرف ظالم هستند یا مظلوم؟ بعضی‌ از آنها وسط هستند و بعضی‌هایشان پنهانی با ظالم ارتباط دارند.

وی تاکید کرد: مشکل رژیم صهیونیستی با آمدن و رفتن کشورهای غربی حل نمی‌شود. اگر یک کاری برمبنای درست باشد نیازی به رژه سیاسی ندارد که رئیس‌جمهوری آمریکا یا نخست‌وزیر انگلیس بیاید و رژه بروند تا مهر تاییدهای بدلی بر چیزی که اصالت ندارد، بزنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص نبرد طوفان الاقصی نیز گفت: این جنگ توان طولانی‌شدن ندارد اما خساراتی که جنگ به مردم مظلوم فلسطین وارد می‌کند ناخوشایند است. این موارد در کوتاه‌مدت برای فلسطین و در بلندمدت برای رژیم اسرائیل بد است و مردم فلسطین را در ادامه و آینده هم به مبارزه همه‌جانبه با این رژیم تشویق می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دیدگاه شهید سلیمانی درباره مقاومت و مسئله فلسطین، اظهار کرد: او صحنه را شامل حل و فصل و منازعه باهم می‌دانست. همان مقدار که در صحنه مقاومت بود دنبال راهی بود تا موضوع حل و فصل شود. او یک شخصیت ممتاز و تیزهوش بود و جای او اکنون بسیار خالیست.

لاریجانی با تاکید بر اینکه وضعیت امروز ابعاد مختلفی دارد و باید آن را شناخت و به وظایف عمل کرد افزود: حتی کشورهای مهم مثل روسیه و چین باید بدانند اگر صحنه‌گردانی قوی نداشته باشند ممکن است در آینده مراودات اقتصادی داشته باشند اما محل اتکای سیاسی نخواهند بود.

مشاور رهبری انقلاب یادآور شد: اقدامات انگلیس و فرانسه هم به همین شکل رصد می‌شود و آینده مراودات با همین رفتارهای امروز تنظیم می‌شود. امروز هم اگر ایران یک رفتار سنجیده با این حادثه دارد و به دنبال حل آن است، می‌داند که ابعاد مختلف دارد و به دنبال حل و فصل کم‌هزینه آن است.

لاریجانی همچنین با بیان اینکه رسانه‌های غربی موضوع اسیر شدن صهیونیست‌ها را بسیار بزرگ کردند، تصریح کرد: آنها باید بدانند کسانی که عملیات «طوفان‌الاقصی» را انجام دادند، آدم آهنی نبودند، کسانی‌ هستند که خانواده خود را توسط صهیونیست‌ها از دست داده‌اند. آنان با دستور کسی عملیات را انجام ندادند.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا