سیاسی

متن طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش

متن طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری برگزیده های ایران، طرح استیضاح رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش حدود یک ماه است که در مجلس کلید خورده و در حال سپری شدن مراحل قانونی طبق آیین‌نامه داخلی قوه مقننه است.

افزایش تعداد امضا‌های استیضاح «صحرایی»/لزوم بازنگری در اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان
جلال محمود‌زاده نماینده مهاباد در گفت‌وگو با برگزیده های ایران، عنوان کرد که طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش بیش از ۵۶ امضا داشته و تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است.

متن طرح استیضاح رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش به شرح ذیل است.

 جناب آقای دکتر قالیباف
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

به استحضار میرساند در راستای اجرای ماده ۲۲۰ قانون آیین نامه مجلس شورای اسلامی و به استناد اصل ۸۹ قانون اساسی و با توجه به ضعف شدید مدیریتی در بدنه آموزش و پرورش اینجانبان درخواست استیضاح ، آقای رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش را داریم خواهشمند است دستور فرمایید اقدام لازم صورت گیرد.

علت‌های استیضاح به شرح ذیل است:

۱- نابسامانی در وضعیت استخدامی آموزش و پرورش از جمله در فرآیند جذب سرایداران مدارس

۲- احتساب سهم نمره علمی در آزمونهای آموزش و پرورش از ۷۰ درصد به ۴ درصد کاهش و سهم درصدی مصاحبه ها که خطای انسانی را افزایش داده و به ۶ درصد رسیده است و همچنین عدم نیاز

سنجی دقیق در سطح کشور جهت جذب نیروی انسانی مورد نیاز.

۳- تجهیزات هنرستانهای ،فنی کشاورزی و کاردانش متعلق به ۳۰ سال گذشته است که جوابگوی نیازهای امروزی دانش آموزان نیست.

۴- عدم پرداخت و پیگیری مطالبات بازنشستگان فرهنگی از جمله پاداش پایان خدمت سال ١۴ ١ که بیش از یکسال از زمان بازنشستگی آنان میگذرد که موجی از نگرانی بین بازنشستگان به وجود ن به وجود آورده و ارزش ریالی پاداش موردنظر با توجه به تورم فعلی به یک سوم سال گذشته کاهش یافته است.

۵- بی تفاوتی وزارتخانه به وضعیت نابسامان رتبه بندی معلمان معلمینی که از تاریخ ١۴ / ۶/٣١ واجد شرایط بوده اند و از تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ نیز بازنشسته شده اند ولی تاکنون حکم رتبه بندی آنها صادر نشده و این مهم موجب شده است که احکام دریافتی بازنشستگان مشخص نباشد.

۶- ترجیح مدارس غیر دولتی به عبارت ساده تر مدارس پولی به مدارس دولتی. عدم پرداخت کامل حق الزحمه نیروی خرید خدمت تاکنون.

۷- نبود معلم در ۲۳ هزار کلاس درس علیرغم شروع سال تحصیلی با توجه به وجود هزاران نفر از معلمان واجد الشرایط پیش دبستانی حق التدریس خرید خدمات ،نهضت گزینش شده آموزش و پرورش غیر مستمر و … بعد از سال ۹۱ که همگی دارای سابقه تدریس بوده و با آموزش و پرورش همکاری داشته ‌اند.

۸- عدم اقدام در بررسی کامل اعتراضات مربوط به رتبه بندی فرهنگیان و عدم جوابگویی به معلمان معترض که تا کنون رتبه واقعی خود را دریافت ننموده‌اند.

۹- عدم پاسخگویی وزیر و معاونین وزیر به مجلس و مطالبات و مکاتبات نمایندگان مردم. ترک تحصیل حدود ۲۰۵ هزار نفر از دانش آموزان واجد شرایط تحصیل طبق گفته و مصاحبه مهرماه سرکار خانم معصومه نجفی پازوکی معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر شبکه آموزش سیما).

۱۰- بی برنامگی در نقل و انتقالات فرهنگیان که تا شروع سال تحصیلی وضعیت برخی از نقل و انتقالات در سطح کشور مشخص نبوده و متقاضیان سرگردان بودند.

۱۱- عدم تخصیص عادلانه منابع به منظور احداث مدارس على الخصوص در مناطق محروم. عدم تجهیز و پرداخت سرانه های آموزشی پرورشی و تربیت بدنی به مدارس در سطح کشور متناسب با نیاز مدارس

۱۲- حذف تعدادی از مناطق روستایی و عشایری از سهمیه آزمون بومی ماده ۲۸. لغو تقلیل ساعت موظف به ۲۰ ساعت برای نیروهای با بیش از ۲۰ سال سابقه خدمت که مغایر با قوانین بالادستی می باشد.

۱۳- نبود پوشش بیمههای مستمر و کارآمد درخور شأن فرهنگیان از جمله بیمه تکمیلی درمان. عدم پرداخت مزایای معیشتی کمک رفاهی به فرهنگیان که) مزایای معیشتی کارکنان دولت غیر از مجموعه آموزش و پرورش در سال جاری پرداخت شده است. عدم پرداخت سقف ۵۰٪ فوق العاده ویژه به فرهنگیان با توجه به اینکه در کلیه وزارتخانه ها به کارکنان دولت ابلاغ و اجرایی شده است.

به گزارش برگزیده های ایران، طبق ماده ۲۲۰ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس مىتوانند، با در نظر گرفتن اصل (۸۹) قانون اساسى، وزیر یا هیأت وزیران را استیضاح کنند. استیضاح وقتى قابل طرح در مجلس است که به امضاى حداقل ده نفر از نمایندگان برسد ؛ در استیضاح باید موضوع به صورت صریح و با ذکر مورد یا موارد، معین شود و به صورت کتبی تنظیم و به هیأت رئیسه تسلیم گردد.

پس از آن هیأت رئیسه موظف است بلافاصله طرح استیضاح را به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارجاع نماید. کمیسیون مکلف است حداکثر ظرف یک ‌هفته ضمن اطلاع‌رسانی به استیضاح‌کنندگان و دعوت کتبی وزیر مربوطه موارد استیضاح را بررسی نماید. پس از مدت مذکور درصورتی که حداقل ده ‌نفر از امضاء‌کنندگان استیضاح از طرح آن منصرف نشوند استیضاح در اولین جلسه علنی طرح می‌شود و پس از طرح استیضاح در جلسه علنی کاهش امضای نمایندگان تأثیری در مطرح شدن استیضاح ندارد و وزیر موظف است ظرف ده روز در مجلس حاضر شود هیأت رئیسه در همان روز متن استیضاح را برای وزیر یا وزیران مورد استیضاح ارسال و همزمان چاپ و بین نمایندگان توزیع کند.

لازم به ذکر است که علاوه بر امضاءکنندگان استیضاح، سایر نمایندگان می‌توانند تا قبل از طرح استیضاح در جلسه علنی استیضاح را امضاء نمایند؛ هیأت رئیسه موظف است در روز برگزاری استیضاح، متن استیضاح و نام آخرین متقاضیان استیضاح را چاپ و توزیع نماید.

همچنین طبق آیین نامه داخلی مجلس، وزیر یا هیأت وزیران موظفند ظرف ده روز پس از طرح استیضاح در مجلس حاضر شوند و توضیحات لازم را بدهند، تعیین وقت استیضاح در مهلت مقرر با پیشنهاد وزیر یا هیأت وزیران و تصویب هیأت رئیسه مجلس در دستور هفتگى قرار مىگیرد. حضور وزیر یا هیأت وزیران در این وقت مقرر الزامى است.

انتهای‌پیام/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا