اخبار روز

نامه ایران به شورای امنیت:‌ مسئولیتی در قبال اقدامات هیچ فرد و گروهی در منطقه نداریم

نامه ایران به شورای امنیت:‌ مسئولیتی در قبال اقدامات هیچ فرد و گروهی در منطقه نداریم

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برگزیده های ایران نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، در پاسخ به نامه مورخ ۲۶ ژانویه ۲۰۲۴ (S/2024/101) نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد در خصوص اتهامات آمریکا علیه ایران در نامه‌ای به شورای امنیت نوشت: نامه ایالات متحده آمریکا حاوی ارجاعات غیرقابل توجیهی و بی‌پایه‌واساسی است که مدعی شده گروه‌های شبه نظامی وابسته به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اقداماتی علیه پرسنل و تأسیسات آمریکایی در عراق و سوریه دخیل هستند.

در این نامه آمده است: جمهوری اسلامی ایران چنین ادعاهای بی‌اساسی را قاطعانه رد می‌کند. همانطور که قبلاً در مکاتبات ما از جمله نامه‌های مورخ ۴ دسامبر ۲۰۲۳ و ۲ ژانویه ۲۰۲۴ تاکید شده بود، هیچ گروهی وابسته به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، خواه در عراق، سوریه یا هر جای دیگری که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل جمهوری اسلامی ایران یا از طرف آن عمل کنند، وجود ندارد.

نمایندگی ایران تصریح کرد: بنابراین جمهوری اسلامی ایران مسئولیتی در قبال اقدامات هیچ فرد یا گروهی در منطقه ندارد.

در این نامه همچنین نوشته شده: علاوه بر این، اقدامات انجام شده توسط ایالات متحده در سوریه و عراق هم غیرقانونی بوده و هم ناقض قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل، به ویژه ماده ۲ (۴) منشور می‌باشد. در نتیجه، مطالب ایالات متحده که در نامه فوق‌الذکر به شورای امنیت ذیل ماده ۵۱ منشور ملل متحد ارائه شده است، فاقد مبنای قانونی است و نمی‌تواند چنین اقداماتی را مشروعیت بخشد.

نمایندگی ایران نزد سازمان ملل: تجاوز آمریکا و انگلیس به یمن صلح و امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد
ادعای رسانه آمریکایی درباره حمله پهپادی به پایگاه این کشور در التنف
تحریم آمریکا و انگلیس علیه ایران

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا