اخبار ورزشی

هاشمی: ورزش هیچ کشوری مثل ما متکی به بودجه دولت نیست

هاشمی: ورزش هیچ کشوری مثل ما متکی به بودجه دولت نیست

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران، اعضای کارگروه ورزش حزب موتلفه اسلامی طی نشست با دبیرکل کمیته ملی المپیک چشم‌انداز بازی‌های آسیایی هانگژو و چالش‌های حال حاضر ورزش کشور را مورد بررسی قرار دادند. ابتدای این نشست اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه موتلفه ورزش را به‌عنوان یک اصل پذیرفته بر حمایت و پشتیبانی این حزب و اعضای کارگروه ورزش از برنامه‌های وزیر آینده ورزش در راستای دستیابی به اهداف موردنظر و تقویت همزمان روح و جسم افراد جامعه تأکید کرد.

هاشمی: لیست تمام نفرات اعزامی به هانگژو اعلام می‌شود

در ادامه جلسه و مطابق معمول، اعضای کارگروه ورزش دغدغه‌ها و ملاحظات خود را در ارتباط با اوضاع کنونی ورزش کشور و لزوم برون رفت از پاره‌ای مشکلات بیان کردند. ضرورت برخی تغییرات در ارکان و سیاست‌های کمیته ملی المپیک، چگونگی انتخاب تیم‌ها و کاروان اعزامی به بازی‌های آسیایی، دلایل حذف ناظران در فدراسیون‌های ورزشی، ارزیابی و پیش‌بینی تعداد مدال‌های کاروان در هانگژو، نیاز به راه‌اندازی مرکز پژوهش‌ها و محل داوری داخلی ورزش، ضرورت الگوبرداری از فناوری‌های مدرن بازی‌های آسیایی در راستای هر چه بهتر برگزار کردن رویدادهای داخلی و بین‌المللی کشورمان، رفع ضعف‌های دیپلماسی ورزش، دلایل اعزام برخی تیم‌ها و نفرات به المپیک قاره‌ای علی‌رغم اینکه امیدی به کسب نتیجه از سوی آنان وجود ندارد از جمله مواردی بود که مورد پرسش و پیشنهاد اعضای کارگروه ورزش قرار گرفت.

دبیرکل کمیته ملی المپیک آخرین سخنران این نشست بود که در ارتباط با مسائل مطرح شده، نقشه راه فعالیت‌های کمیته ملی المپیک گفت: سلیقه‌ها در حوزه ورزش متفاوت است. ما هم قبول داریم تنها قهرمانان چند رشته ورزشی در المپیک مدال کسب می‌کنند، اما باید شرایطی فراهم کنیم تا دیگر رشته‌ها نیز شانس مدال داشته باشند برای رسیدن به این نقطه باید فضا و امکانات کافی فراهم باشد.

وی کمیته ملی المپیک ادامه داد: در درجه اول ضرورت دارد اهمیت ورزش را نزد مردم و مسئولان نهادینه کنیم، زیرساخت‌های لازم ایجاد شود، پای بخش خصوصی را به ورزش بکشیم و طبق برنامه حرکت کنیم. مدیر توانمند کسی است که بتواند حوزه کاری خود را نزد مسئولان، مهم جلوه داده و از این طریق نظر آنان را جلب کند. ورزش مقوله مهم و فراگیری است، اما باید این اهمیت به درستی تبلیغ شود.

هاشمی خاطر نشان کرد: همه می‌دانیم کشور ما از چهار فصل آب و هوایی و از غنای کافی برخوردار است با این وجود هنوز آمایش سرزمینی درست و اصولی برای ورزش کشور انجام نشده است. بزرگ‌ترین فراکسیون را در مجلس داریم، اما به هنگام تخصیص بودجه، ورزش مورد کم‌لطفی واقع می‌شود و کسی آنطور که باید از حق ورزش دفاع نمی‌کند.

مناف هاشمی ادامه داد: خیلی‌ها شرح وظایف کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش را نمی‌دانند. این امر به سبب تداخل شرح وظایف دو نهاد یادشده است. چه بسا همین تداخل و برخی بی‌توجهی‌ها دست به دست هم دادند تا علی‌رغم تدوین برنامه هفتم توسعه، کسی از دو نهاد یادشده پیگیر جایگاه ورزش در این برنامه نباشد. باید پیگیری می‌شد تا از طریق همین برنامه از وابستگی ورزش به بودجه دولت کاسته شود. کمیته المپیک و وزارت ورزش هیچ کشوری به اندازه ما وابسته به بودجه دولت‌های خود نیستند. باید از طریق بخش خصوصی، اخذ مالیات و  مواردی از این دست، ورزش را مورد حمایت قرار داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات اساسنامه کمیته ملی المپیک اظهار داشت: همه جای دنیا چهره‌های اقتصادی و توانمند به یاری ورزش می‌آیند، اما اساسنامه  فعلی تا حدودی دست ما را برای کمک گرفتن از بخش‌های  خصوصی اقتصادی بسته است. از طرفی تداخل شرح وظایف کمیته المپیک و وزارت ورزش نیز مشکلاتی را به وجود آورده که امیدوارم در آینده وظایف این دو ارگان کاملاً تفکیک شود تا ورزش با سرعت بیشتری در راستای هدفمندی حرکت کند.

هاشمی در مورد کاروان اعزامی به بازی‌های آسیایی هانگژو خاطر نشان کرد: تعداد نفرات کاروان اعزامی قبل از دوره مدیریتی جدید با عدد بالاتری بسته شده بود که مقرر شد کاروان کیفی اعزام شود، به همین دلیل از مجموع نفرات قریب به ۱۵۰ نفر را کم کردیم. در این کاروان  برخی رشته‌ها  را که از محبوبیت بیشتری برخوردارند و یا لازم بود میدان بازی‌های آسیایی را تجربه کنند، اعزام می‌کنیم. کاروان به‌صورت نسبی، کیفی است و صد درصد هم کیفی نیست.

وی تصریح کرد: در این مدت سعی کردیم در سالی که بازی‌های آسیایی برگزار می‌شود بیشترین حمایت را از تیم‌ها و قهرمانان داشته باشیم به همین منظور پاداش مدال قهرمانان و مربیان را به مقدار قابل توجه افزایش دادیم و تا امروز که شش ماه از سال باقی مانده صد درصد بودجه فدراسیون‌ها را پرداخت کرده‌ایم. برای ساماندهی بودجه کمیته شب قبل از ارسال لایحه به مجلس بلافاصله دست به کار شدیم و توانستیم وعده دریافت ۲۰۰ میلیارد را بگیریم. بعداً هم ۲۰۰ میلیارد دیگر به بودجه اضافه شد. ۱۳۰ میلیارد هم بودجه عمرانی گرفتیم، نهایتاً اینکه بودجه امسال افزایش قابل توجهی داشت. با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سال آینده هم پیش‌بینی افزایش قابل توجهی برای بودجه با استفاده از ظرفیت‌های موجود را پیش‌بینی کرده‌ایم.

دبیرکل کمیته ملی المپیک در پایان گفت: پیشاپیش نمی‌توان ارزیابی دقیقی از عملکرد کاروان ورزشی کشورمان در المپیک آسیایی پیش رو ارائه کرد. در مجموع پیش بینی ما این است که بتوانیم جایگاه مناسبی به دست بیاوریم. به رتبه ششم، هفتم و حتی به پنجم هم فکر می‌کنیم. در هر حال تیم‌ها و قهرمانان ما اردوهای نسبتاً خوبی را پشت سرگذاشته‌اند و موفقیت دور از دسترس نیست. به خاطر داشته باشیم بازی‌های آسیایی پایان کار نیست. سال بعد المپیک پاریس را در پیش داریم. باید کار و تلاش را بیشتر کنیم. قبول دارم در عرصه دیپلماسی ورزش آنطور که باید و شاید عمل نشده است و ما الان در عرصه بین‌المللی به اندازه‌ای که باید تأثیرگذار نیستیم. یک نفر هم که در عرصه بین‌المللی مسئولیت می‌گیرد عده‌ای تلاش می‌کنند او را پایین بکشند. باید این بخش تقویت شود و رفته رفته موقعیت مناسبی در عرصه بین‌المللی ورزش پیدا کنیم.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا