چهارمحال و بختیاری

همای سعادت بر فراز تنگ‌صیاد

همای سعادت بر فراز تنگ‌صیاد

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران استان چهارمحال وبختیاری، سعید یوسف پور با اعلام این خبر تصریح کرد: “هما” یا “کرکس ریش‌دار” با نام علمی Gypaetus barbatus بزرگترین پرنده در خانواده کرکس‌هاست. وی افزود: این پرنده در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده NT یا نزدیک به تهدید قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: به دلیل تغذیه این پرنده کمیاب و با ارزش از استخوان لاشه سایر حیوانات، حضور آن نشان دهنده سلامت اکوسیستم و پویایی تنوع زیستی این منطقه است.

یوسف‌پور با بیان اینکه تاکنون در استان ۲۹۹ گونه پرنده شناشایی شده است، اذعان کرد: هم‌اکنون در استان چهارمحال و بختیاری، گونه پلنگ در رده‌بندی در خطر انقراض(EN)، شنگ، خفاش نعل اسبی مدیترنه‌ای، کل و بز در رده‌بندی آسیب‌پذیر(VU)، خروس کولی اجتماعی در رده حفاظتی(CV)، اردک بلوطی در رده‌بندی حفاظتی(NT) و غاز پیشانی سفید و اردک مرمری در رده‌بندی آسیب‌پذیر (VU) قرار دارند.

گفتنی است، پارک ملی تنگ صیاد با وسعت چهارهزار و۳۷۲ هکتار در مرکز منطقه حفاظت شده تنگ صیاد با مساحت ۲۲ هزار و ۱۴ هکتار واقع شده و زیستگاه گونه‌های با ارزشی چون پلنگ ایرانی، کل و بز، قوچ و میش، کفتار، افعی گرزه است. در این منطقه ۲۵۲ گونه گیاهی که حدود ۳۰ گونه آن انحصاری ایران است و ۲۴ گونه پستاندار، ۷۰ گونه پرنده و ۲۶ گونه خزنده وجود دارد.

۴۶

مجله خبری برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا