همدان

وزیر صمت: ۶۰ میلیارد یورو پروژه صنعتی ‌افتتاح شد

وزیر صمت: ۶۰ میلیارد یورو پروژه صنعتی ‌افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری برگزیده استان همدان ؛ با حضور وزیر صمت و مدیران استانی، عملیات ‌اجرایی پتروشیمی ابن‌سینا در منطقه ویژه اقتصادی جهان‌آباد فامنین آغاز شد.

عباس علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح امروز در آیین آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی ابن‌سینا با بیان اینکه محور توسعه انرژی و اقتصاد در کشور بر محور پتروشیمی است، افزود: شهرک‌های صنعتی ایجاد شده باید در شرایطی باشند که بتوانند از نعمت گاز، برق و آب برخوردار شوند.

وزیر صمت با اعلام اینکه پروژه منطقه ویژه اقتصادی استان همدان از پروژه‌های سفر مقام معظم رهبری به این استان است، خاطرنشان کرد: ‌پتروشیمی ابن سینا آغاز راه است و در همدان با ظرفیت بی‌بدیلی که در توسعه فعالیت‌های صنعتی وجود دارد باید شهرک‌های صنعتی جدید و بزرگی ایجاد شود.

علی‌آبادی با بیان اینکه مهم‌ترین ظرفیت اقتصادی استان همدان کشاورزی است، تصریح کرد: ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در کنار توسعه پتروشیمی در همدان می‌تواند صنایع زیادی را رونق دهد.

واگذاری غلط پروژه به سرمایه‌گذار ‌

حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس در مراسم آغازین عملیات اجرایی پتروشیمی ابن سینا گفت: از استان اصفهان با بنده تماس گرفته شد و آقای سالک گفتند بنده ریش گرو می‌گذارم که این پتروشیمی ابن سینا در همدان ساخته می‌شود برهمین مبنا بود که شرکت مارون را آوردند و با هماهنگی استاندار در جلسه‌ای قرار شد در مدت زمانی ۳ ساله پروژه تمام شود.

وی اضافه کرد: سرمایه‌گذار پتروشیمی ابن سینا در همان جلسه قول داد تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان به حساب استان واریز کند و این اتفاق افتاد.

رئیس مجمع نمایندگان استان همدان، یادآور شد: به دلیل اینکه سرمایه‌گذاری پروژه قبل با حکم دادگاه باطل شده بود باید با حکم دادگاه هم بر می‌گشت که در این زمینه رئیس کل دادگستری همدان کمک ویژه کرد که جا دارد از وی تشکر ویژه کنم.

حاجی‌بابایی برخورداری از نعمت آب و برق و زیرساخت‌های بنیادی در منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد را از مزایای این منطقه از استان همدان دانست و تصریح کرد: هرچه اعتبار داشتیم برای این پروژه خرج کردیم به طوریکه ۲۵۰ میلیارد تومان خط گاز در این منطقه اقتصادی امکانپذیر شده است.این منطقه در عین حال که جزو مناطق مرحوم است اما گران ترین منطقه استان نیز است. امروز در استان همدان نیازمند ثروت کلان هستیم.

وی افزود: در استان همدان نیازمند نیروی کار هستیم به طوریکه بعد از عید در بازدیدی از چند کارخانه صنعتی ‌تولیدی استان همدان متوجه شدم در همین ۱۸ کارخانه مورد بازدید قرار گرفته بین ۱۰۰ تا۲۰۰ کارگر می خواهیم که متاسفانه نیست‌.

حاجی‌بابایی حضور مقامات در استان همدان در ایام‌ مختلف سال را نشان دهنده در مسیر توسعه بودن استان همدان دانست و گفت: به حمدالله همدان یک پارچه است و مدیران دستگاه های اجرایی، استاندار و نمایندگان تعامل خوبی با یکدیگر دارند.

نماینده مردم‌همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ذخیره خوب کشف شده لیتیوم در استان همدان، اذعان داشت: لیتیوم قله بلند کشور است مه می تواند توسعه اقتصادی را رقم زند.

به گزارش برگزیده استان همدان، محل احداث پتروشیمی ابن سینا منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد واقع در شهرستان فامنین از توابع استان همدان است.

لازم به ذکر است، محصول نهایی این پروژه ۱۱هزار تن در سال (MGE) مونو اتیلن گلایکول،۱۱۰۱هزار تن در سال (ETX) انواع اتوکسیلات ها، ۵۶ هزار تن در سال (GE) گلایکل اتر و ۳۲ هزار تن در سال (MDEA) و متیل دی اتانول آمین (EA) اتانول آمین است.

پروژه پتروشیمی ابن‌سینا در سال ۸۳ با سفر مقام معظم رهبری به همدان تصویب شد اما با گذشت سال‌های طولانی مغفول مانده بود که حالا با حمایت دولت سیزدهم در منطقه صنعتی جهان‌آباد راه‌اندازی می‌شود.

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا