اقتصادی

چالش اصلی گردشگری سلامت کرمانشاه وجود فعالان غیرقانونی است

چالش اصلی گردشگری سلامت کرمانشاه وجود فعالان غیرقانونی است

داریوش فرمانی در گفتگو با خبرنگار برگزیده کرمانشاه، در خصوص گسترش گردشگری سلامت در استان اظهار کرد: شورای عالی گردشگری سلامت در کشور وجود دارد که زیرشاخه‌های آن کمیته‌های راهبری گردشگری سلامت استان‌ها بوده و از سال ١٣٩٧ آغاز به کار کرد.

وی افزود: بعد از یک وقفه دبیرخانه گردشگری سلامت استان کرمانشاه با چهار عضو در کرمانشاه تشکیل شد که استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، میراث فرهنگی و اطلاعات چهار عضو و رکن کمیته گردشگری استان هستند و ٢ عضو مهمان ثابت هم از وزارت امور خارجه و سازمان نظام پزشکی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه تصریح کرد: زیرساخت گردشگری سلامت بیمارستان‌ها هستند و فلسفه وجودی آن این است که بیمارستان و تخت آی.پی.دی وجود داشته و خدمات و فعالیت‌هایی تحت عنوان گردشگری سلامت ارائه شود.

وی ابراز کرد: در استان کرمانشاه ۴٢ تخت آی.پی.دی در ٩ مرکز خصوصی و دولتی درمانی داریم که شامل پنج مرکز خصوصی و چهار مرکز دولتی است.

این مقام مسئول عنوان کرد: در زمینه گردشگری سلامت، فعالیت میراث فرهنگی از آنجا آغاز می‌شود که باید به همراهان بیمار برای گذران اوقات فراغت خدمات ارائه دهد.

وی گفت: علت به نتیجه نرسیدن بحث گردشگری سلامت در استان از موضوع ورود بیمار آغاز می‌شود لذا باید بیمار از طریق یک دفتر مسافرتی که جزء انجمن گردشگری سلامت بوده و پروانه گردشگری سلامت گرفته باشد، وارد شود.

این مقام مسئول تأکید کرد: این دفاتر مسافرتی باید گردشگر سلامت را به حوزه آی.پی.دی بیمارستان هدایت کنند و بیمارستان نیز بیمار را پذیرش کند.

وی ادامه داد: اما وجود فعالانی غیررسمی و غیرقانونی در این حوزه سبب شده علاوه بر اینکه فعالیت آژانس‌های مجاز و بیمارستان های ما تحت تأثیر قرار گرفته این گردشگران بیمار را به استان‌های دیگر منتقل کرده و یا از مبادی غیررسمی آن‌ها را وارد استان می‌کنند.

این مقام مسئول تأکید کرد: این به نوعی ممکن است مطلوب بیمارستان باشد چون طبق قانون سه الی پنج برابر هزینه درمان داخل را از بیمار می‌توانند دریافت کنند.

وی اذعان کرد: در حالی که اگر این بیماران وارد نهادهای دولتی و بیمارستان‌های خصوصی شوند به فراخور امکانات در اختیار بیمار، سه برابر هزینه را لحاظ می‌کنند.

فرمانی یادآور شد: اما این بازار پنج برابری سبب شده یکسری افراد غیر متخصص در حوزه گردشگری سلامت ورود کرده و بیماران را غیر از روال تعریف شده در کارگروه راهبردی گردشگری سلامت به مراکز درمانی هدایت کنند و چرخه اصلی به نتیجه نمی‌رسد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: لذا چالش اصلی گردشگری سلامت استان کرمانشاه وجود فعالان غیرمجاز و غیرقانونی است و بستری را که بیمارستان‌ها برای فعالیت این‌ها فراهم کردند.

وی اضافه کرد: اگر در زنجیره گردشگری سلامت تمام دستگاهای ذیربط و گمرک و اتاق بازرگانی وارد گود شوند که در این چرخه وظایفی دارند می‌توان بسیاری مشکلات را حل کرد.

۴۶

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا