اقتصادی

کاهش صادرات فرش دستباف به ۶۰ میلیون دلار/ لزوم تشکیل یک سازمان مستقل برای فرش

به گزارش خبرنگار اقتصادی برگزیده های ایران، احمد کریمی اصفهانی امروز در نشست خبری اعلام موضع فعالان صنعت فرش نسبت به «انتقال مرکز ملی فرش ایران» از وزارت صمت به وزارت میراث فرهنگی که با حضور روسای اتحادیه‌های تولید کننده و صادرکننده برگزار شد، با انتقاد از اینکه در مورد این انتقال با اتحادیه‌های حوزه فرش مشورت نشده است، گفت: مسئولان نباید یک تصمیمی را اتخاذ کنند و سپس فقط به ذینفعان آن را اطلاع دهند. 

وی با بیان اینکه ما با انتقال مرکز ملی فرش به وزارت میراث مخالف هستیم، گفت: پیشنهاد ما تشکیل سازمان مستقل فرش است که این سازمان زیر نظر مستقیم ریاست جمهوری اداره شود تا بتواند خواسته‌های فعالان این حوزه را برآورد کند و بتوانیم به جایگاه اولیه در این صنعت بازگردیم. 

رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش ایران افزود: در وزارتخانه مرتبط با بازرگانی و تجار خارجی به فرش دستباف و تجارت آن چندان توجهی نشده است بنابراین با انتقال مرکز ملی فرش ایران به وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی که یک وزارت خانه تازه تاسیس است، بیم آن می‌رود که بخش اشتغال و صادرات فرش دستباف تحت‌الشعاع قرار بگیرد و بخش بازرگانی حوزه فرش دستخوش آسیب شود. 

کریمی اصفهانی با بیان اینکه سال گذشته صادرات فرش دستباف ایران به ۶۰ میلیون دلار کاهش یافته است، گفت: این در حالی است که یک زمانی صادرات فرش دستباف ایرانی دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده و در سال ۷۳ صادرات فرش دستباف ایران یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار بوده است. 

وی در رابطه با رفع تعهد ارزی بیان داشت: فروش فرش صادراتی در کشورهای مقصد شاید سال‌ها به طول انجامد، بنابراین به طور طبیعی رفع تعهد ارزی این کالا مانند سایر کالاها نباید شش ماهه یا یک ساله باشد. 

کریمی اصفهانی با اشاره به اشتغال زا بودن صنعت فرش بیان داشت: به طور طبیعی باید برای یک صنعت اشتغال‌زا رفع تعهد ارز را برداشت، زیرا با توجه به وضعیت فعلی صادرات فرش پیشنهاد ما این است که تعهدی برای حوزه فرش نباید وجود داشته باشد و ما معتقدیم که نگرفتن تعهد ارزی برای دولت درآمد خواهد داشت. 

در ادامه این نشست سید مرتضی حاجی میری عضو هیات مدیره اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش ایران در پاسخ به  سوال فارس مبنی بر اینکه فعالان حوزه فرش معتقدند که وزارت صمت اقدام خاصی برای حوزه فرش انجام نداده از آن طرف با انتقال مرکز ملی فرش به وزارت میراث نیز مخالف هستید و خواستار تشکیل یک سازمان مستقل زیر نظر ریاست جمهوری هستید، هدف شما از تشکیل این سازمان مستقل چیست و دست‌اندرکاران این حوزه در صورت تحقق این موضوع چه تحول را برای صادرات و اشتغال فرش پیش‌بینی‌خواهد کرد، گفت: اینکه ما می‌گوییم در وزارت صمت آنچنان که باید به حوزه فرش دستباف اهمیت داده نشده به این معنا نیست که هیچ اقدامی از سوی اتحادیه انجام نشده است، به عنوان مثال در مورد موضوع رفع تعهد ارزی اقداماتی انجام شد و صادرکنندگان این بخش توانستند یک فرصت یک ساله برای رفع تعهد ارز بگیرند، اما رفع تعهد ارزی صنایع ارزی ۶ ماه بیشتر فرصت ندارد. 

وی افزود: درخواست ما برای تشکیل یک سازمان مستقل فرش، ساختار آن سازمان و نهاد است ومعتقد هستیم که ساختار آن سازمان هم باید با نظر بخش خصوصی شکل بگیرد تا کارآمدی لازم را برای حوزه فرش داشته باشد و اگر سازمان جدید با یک ساختار ضعیف تشکیل شود باز هم در حوزه فرش اتفاق جدیدی رخ نخواهد داد. 

حاجی میری اظهار داشت: در صورت تشکیل سازمان فرش زیر نظر ریاست جمهوری ما می‌خواهیم تا بخش خصوصی در مورد ساختار آن اظهار نظر کند و نقش ایفا کند زیرا در غیر این صورت تحولی ایجاد نخواهد شد. 

وی در پاسخ به این سوال فارس که آیا اکنون صادرات فرش به صورت غیررسمی انجام می‌شود، گفت: صادرات غیر رسمی فرش انجام نمی‌شود، اما واردات غیر رسمی فرش غیر ایرانی  به کشور داریم.

حاجی میری بیان داشت: آمار تولید فرش  دقیق نیست، اما آنچه مسلم است، کاهش صادرات اسباب کاهش تولید را فراهم کرده است. 

انتهای پیام/ب


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا