اصفهان

کاهش ۱۶ درصدی فرزندآوری در استان اصفهان/ نرخ سالمندی استان شتابی شد

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران از اصفهان به نقل از روابط عمومی اداره‌کل ثبت‌احوال استان اصفهان، حسین غفرانی کجانی مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان در نشست خبری به مناسبت ۳ دی ماه روز ملی ثبت احوال، ضمن تسلیت ایام فاطمیه (س)  با بیان اینکه هوشمندسازی سیستم ثبت احوال کمک قابل توجهی به برنامه‌ریزی کشور داشته است، اظهار داشت: در این زمینه برای ارائه آمار واجدین شرایط حضور در خدمت سربازی، واجدین شرایط رأی دادن و … اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در دوران شیوع کروناسامانه مبتنی بر اطلاعات و هویت افراد در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت و نظام سلامت به صورت دقیق آمار افراد واکسینه شده و واکسینه نشده را در دست دارد، ابراز داشت: این زیرساخت‌ها نشان داد که با هوشمندسازی می‌توان در تسهیل امور گام بلندی را برداشت.

غفرانی با بیان اینکه هوشمندسازی برنامه اول توسعه بوده است و در برنامه‌های بعدی بسترساز اجرای برنامه‌ها بوده است، افزود: در این راستا بیش از ۵۰ شاخص را بررسی و در اختیار دیگر نهادها قرار داده‌ایم.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان اضافه کرد: کد ملی ۱۰ رقمی حکمرانی زیادی را در کشور دارد و هماهنگی زیادی را بین بخش‌های مختلف ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه امسال با شعار جدید «حکمرانی داده‌های هویتی و تعالی سازمانی ، ضرورت اکنون آینده‌ای روشن » و با الهام از گام دوم انقلاب خدمت خود را ادامه می‌دهیم، گفت: باید توجه داشت که کارکنان ثبت احوال با حداقل امکانات، تجهیزات، فضا و مزایا نسبت به ارائه خدمات اقدام می‌کنند و رتبه‌های خوبی را در سطح کشور کسب کرده‌اند.

غفرانی همچنین با بیان اینکه امسال ۱۲۰ هزار ثبت اطلاعات برای کارت ملی هوشمند را داشتیم، گفت: چهار میلیون و ۵۴ هزار نفر تاکنون تکمیل ثبت‌نام برای کارت ملی هوشمند داشتند و جامعه هدف در این زمینه در استان چهار میلیون و ۱۷۰ هزار نفر هستند.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان تاکید کرد: کارت ملی قدیمی فاقد اعتبار است و با استفاده از آن هیچ خدماتی ارائه نخواهد شد، برای این امر با توجه به وجود مشکلات تأمین بدنه کارت ملی هوشمند صدور بارکد را در دستور کار داریم.

۳۰ درصد جمعیت اصفهان تا سال ۱۴۲۵ بالای ۶۵ سال هستند

وی افزود: نرخ رشد جمعیت در سال ۱۳۷۵ به ۱.۹ رسید و این روند کاهشی نرخ جمعیت تا سال ۹۵ ادامه داشت که این عدد به ۹۷ صدم درصد رسید و پنجره جمیعتی استان در سال ۹۵ با جمعیت ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار نفر بسته شد که با این روند در سال ۱۴۲۵ حدود ۳۰ درصد از جمعیت استان اصفهان بالای ۶۵ سال خواهند بود.

غفرانی با بیان اینکه با شتابی که افزایش جمعیت را در سال ۶۵ داشتیم به همان میزان نیز شتاب افزایش جمعیت سالمندی را در کشور خواهیم داشت، گفت: از این رو دغدغه مربوط به فرو چاله جمعیتی در کشور کاملاً درست و باید در این زمینه برنامه‌ریزی جدی شود.

وی ادامه داد: به ایجاد بسترهای لازم برای مدیریت سالمندان در استان اصفهان نیاز داریم و باید فرهنگ پذیرایی از سالمندان در خانواده بیش از پیش ترویج یابد همچنینی از سوی دیگر زیرساخت‌های لازم را برای عبور و مرور و نگهداری سالمندان را نیز در استان ایجاد کنیم.

غفرانی خاطرنشان کرد: ۲۱ مانع برای ازدواج و فرزندآوری در کشور شناسایی شده که با شناسایی این موانع برنامه‌ریزی برای فرزندآوری و ازدواج در دستور کار قرار خواهد گرفت و تسهیلاتی برای این امر اختصاص می‌یابد.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با اشاره به اینکه شورای راهبردی جمعیت بر خلاف رویه گذشته که بیشتر پیگیر رصد جمعیت و تحولات جمعیتی فعالیت داشته است، اظهار داشت: تقسیم بندی وظایف دستگاه‌ها برای اجرای دقیق قانون افزایش جمعیت را در دستور کار قرار می‌دهد و در استان اصفهان این جلسات به صورت مستمر تشکیل می‌شود و قرار است به زودی این جلسه با حضور استاندار برگزار شود.

جمعیت استان اصفهان ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است

وی افزود: جمعیت استان اصفهان در سرشماری سال  ۹۵ حدود ۵ میلیون و ۱۲۰ هزار نفر بوده که از این میزان ۵۱ درصد مرد و ۴۹ درصد زن بوده و تخمین جمعیت استان اصفهان در سال جاری ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است که یک میلیون و ۱۰۳ هزار نفر کمتر از ۱۵ سال، یک میلیون  و ۲۰۷ هزار و ۸۵۴ نفر ۱۵ تا ۲۹ سال، ۲ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۱۹۲ نفر از ۳۰ تا ۶۵ سال نفر و ۳۶۱ هزار و ۲۵۸ نفر بالای ۶۵ سال  هستند.

غفرانی تصریح کرد: رشد سالانه جمعیت استان اصفهان در سرشماری سال ۹۵ به ۹۷ صدم درصد رسید در حال حاضر تعداد خانوارهای یک نفره هشت درصد، دو نفره  ۲۰ درصد، سه نفره ۳۰ درصد، چهار نفره ۲۷ درصد و پنج نفره و بیشتر هم ۱۵ درصد جمعیت استان اصفهان را تشکیل می‌دهد.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با اشاره به اینکه در سال  ۹۹ حدود ۵۶ هزار و ۳۹۴  تولد ثبت شده، اظهار داشت:  نسبت به سال ۹۸ با حدود هشت درصد کاهش نرخ ولادت سالیانه مواجه شدیم و این در حالی است که در  سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ کاهش ۱۶ درصدی تولد را در استان داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۳۲ هزار و ۲۹۸ مورد فوتی داشتیم که حدود  ۳۲ درصد افزایش فوتی را داشتیم همچنین ۲۸ هزار و ۱۰۰ ازدواج در سال۹۹ ثبت شد این آمار در سال ۹۸ حدود ۲۶ هزار و ۷۱۴ مورد بوده که شاهد افزایش ازدواج در سال گذشته بوده‌ایم.

انتهای پیام/۶۳۰۸۶/ج/


سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا